Jan Keller v deníku 5plus2 o současné krizi u nás

19. června 2013 v 21:04 | hanci |  Politika

5plus2
Politici si zřejmě myslí, že jsme úplní dementi
Autor: Marie Stypková

OSTRAVA - Českou republikou v posledních dnech otřásá skandál, který nemá v novodobých dějinách země obdobu. Jde o zdánlivě spolu nesouvisející kauzy, které včera vyústily v odstoupení premiéra Nečase a pád vlády. Známý ostravský sociolog míní, že si vládnoucí garnitura privatizuje politickou moc.

Jan Keller poskytl týdeníku 5plus2 exkluzívní rozhovor k aktuálnímu dění spojenému s kauzou Nagyová.Na jedné straně stojí šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, která s nejvyššími vojenskými špičkami pátrá po jakémsi bezvýznamném řidiči a jeho přítelkyni. Zajímá se také o soukromí premiérovy ženy Radky. Do toho státní zástupce Ivo Ištván přichází s informacemi o domovních prohlídkách u známých firem, jako jsou Ivo Rittig a Roman Janoušek. Monstrkauza je navíc opepřena třemi odpadlíky ODS, kteří dostali trafiky ve státních a polostátních firmách za to, že nechtěli podpořit úsporný vládní balík.
Jak na vás působí celá kauza zdánlivě spolu nesouvisejících událostí? Je to dobré divadlo pro už tak apatický český národ, anebo policie a státní zástupci konečně důsledně čistí zakalený český rybník?
Myslím, že ve skutečnosti spolu kauzy velice úzce souvisí. Přinejmenším v tom smyslu, že naši politici se považují za bytosti stojící kdesi vysoko nad zákony. Zvykli si považovat stát, státní majetek a státní moc za něco, čím mohou disponovat zcela po své vůli a co mohou plnými hrstmi využívat pro sledování svých vlastních osobních, někdy dokonce až intimních cílů. To je na celé věci nejnebezpečnější.
Demokracie může existovat pouze za předpokladu, že veřejné a soukromé zůstává striktně odděleno. Politici, kteří se chovají k veřejnému, jako by to byla jejich soukromá věc, jsou pro demokracii nebezpeční. Věřím, že tento krok policie a soudů rozhodně není poslední. Někdo může namítnout, že oproti velkým kauzám, kde stát přicházel o miliardy, jde o věci podružné. Nejdříve je však třeba odstranit z vysokých postů lidi, kteří pod hlesem boje proti korupci tyto poměry ve skutečnosti kryjí. Pak je možno jít po dalších velkých rybách.
Jana Nagyová sedí ve vazbě a premiér Nečas tvrdí, že o krocích své nejbližší spolupracovnice, a snad i milenky, neměl ani potuchy. Co si o tom myslíte?
Dělají z lidí blázny. Jejich současná verze vypadá takto: Šéfová premiérova kabinetu má velmi ráda čtyři děti pana premiéra. Proto poprosí svého dávného kamaráda z vysokých vojenských kruhů, aby zneužil svých pravomocí a nechal rozvědčíky pátrat, zda manželka premiéra nemá náhodou kontakty na Svědky Jehovovy. Panu premiérovi o tom raději nic neřekne, aby si nedělal o manželku, se kterou se právě rozvádí, zbytečné starosti. Pan premiér dává šéfové svého kabinetu za mimořádné výkony statisícové odměny, a přitom vůbec neví, že ona se ještě stihne starat o dobro jeho nyní už spíše bývalé rodiny. Když to z médií zjistí, distancuje se od šéfové svého kabinetu, která chtěla pro celou jeho rodinu jen to nejlepší. Kdo měl jeho manželce a dětem pomáhat, když on se realizoval někde úplně jinde!
Nezlobte se, ale pokud tuhle verzi někdo vykládá s vážnou tváří, pak je dementní buď celý národ, který by tomu mohl věřit, anebo ti, kteří mu vládnou. Třetí možnost nevidím.
Z policejního protokolu jasně vyplývá, že Nagyová spolu se třemi špičkami vojenské kontrarozvědky vložila neuvěřitelné množství času, aby nechala sledovat ženu premiéra, svého řidiče a jeho přítelkyni. A to v pracovní době. Měla by ty statisícové odměny vrátit?
Je to přesně ten případ totální privatizace státní moci politiky a úředníky k privátním účelům. Měli bychom si uvědomit, že sledování manželky premiéra financujeme koneckonců my v roli daňových poplatníků. To vše v době, kdy nejsou peníze na vozíčkáře, na výplaty důchodů, na náročnější zdravotní zákroky, na chod škol a platy hasičů. Tady na konkrétním případu vidíme, kam se ty peníze ztrácejí. To vše se děje za vlády, která sama sebe nazývá vládou finanční zodpovědnosti. Je to drzost. Větší, než si myslíme.
Na celé kauze jsou přímo děsivé výroky vrcholných politiků, že něco za něco, tedy trafiky pro poslušné, jsou v politice naprosto běžné. Je to běžné?
Ministr financí Kalousek tvrdí, že shánění trafik pro poslance, kteří hrozí, že jinak shodí vládu, je totéž jako domluva mezi koaličními partnery o tom, který z nich se stane šéfem kterého rezortu. Ale tady je přece zásadní rozdíl! Koaliční jednání o obsazení rezortů jsou výsledkem demokratických voleb a týkají se veřejné sféry. Zákulisní shánění teplých místeček v polostátních podnicích se týká soukromého profitu a zavání nedovoleným obohacováním. Je neštěstím pro celou zemi, jestliže v jejím čele stojí lidé, kteří nerozlišují mezi demokratickými procedurami a jednáním, na něž pamatuje trestní zákoník.
Opoziční strany volají téměř freneticky po pádu vlády. Chtějí nové volby a slibují lepší zítřky. Všichni ale víme, že v případě ČSSD je to jaksi z bláta do louže, protože u moci se chovají úplně stejně. Má volič vůbec šanci vybrat si někoho slušného?
Musíme věřit, že dosavadní kroky policie a soudů nejsou jen výkřikem do tmy. Jestliže se bude postupovat, jak říkával premiér Nečas, podle zásady padni komu padni, patrně nebude David Rath ve vězení dlouho sám. Pokud se politické strany samy nedokážou očistit od určitého typu lidí, je v jejich vlastním zájmu, aby je od nich očistila policie a orgány činné v trestním řízení. Demokracie je založena na tom, že vláda a opozice se vzájemně hlídají. Jestliže tohle u nás nefunguje, budou muset politiky pohlídat jiné orgány. Naštěstí se ukazuje, že nepřestaly být tak úplně funkční.
Ambiciozní a nečitelná TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem se zatím drží v pozadí a vyčkává, co bude. Jak si vysvětlujete její postoj?
Ministr Kalousek a jeho přátelé nevědí, co všechno je ve spisech vyšetřovatelů a v odposleších. Podle toho, jak se to budou postupně dovídat, budou se distancovat od konkrétních politiků, anebo od celých politických stran. Přitom budou trnout, aby se ve spisech nenašlo nic, co by je nutilo distancovat se od sebe samotných.
Proč je podle vás Kalousek takřka neodvolatelný?
To je otázka na Miroslava Kalouska. Jistě by vám na ni rád s největší upřímností odpověděl. Ale musím varovat - rozdává i facky a je celý nesvůj, když se mu volá pozdě odpoledne.
Stejně tak nikým nevolená strana Lidem, jejíž šéfka Karolína Peake taky dostala trafiku v podobě postu místopředsedkyně vlády, je slyšet až příliš nahlas. Souhlasíte?
Strana Lidem je kapitola sama pro sebe. Tato strana jako celek neprošla žádnými volbami, zato spolehlivě kryje vše, co se ve vysoké politice děje. Dovedu si představit, že pokud by bylo její vedení odposloucháváno tak poctivě jako Jana Nagyová a před ní David Rath, možná bychom věděli o skutečném fungování naší demokracie mnohem více, než co ze soudních spisů teprve prosvítá.
Kam se poděly všechny ostatní, dříve probírané kauzy? Co bude podle vás následovat v nejbližších dnech?
Netroufám si předpovídat. Napadá mě jen paralela z jedné verneovky, kde pravili, že je rozumnější usekávat chobotnici jedno chapadlo po druhém, než se snažit utnout je všechny naráz. Chobotnice jsou totiž až neuvěřitelně mrštné a mají zajímavé mimikry - dovedou vypouštět tekutinu temné barvy, za kterou je nenajdete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama