Pravda o české ekonomice

2. června 2013 v 17:54 | hanci |  Politika
Britské listy

OHROMUJÍCÍ SELHÁNÍ PROGRAMU ŠKRTŮ ČESKÉ VLÁDY

FORBES: KALOUSEK NATRVALO ZNIČIL ČESKOU EKONOMIKU

(Mark Adomanis, Contributor, I specialize in Russian economics and demographics.)

31/05/2013

Vím, že Česká republika nedělá v posledních letech na svět ekonomicky zrovna velký dojem a taky vím, že Češi mají pověst, že jsou v debatě, zda stimulovat ekonomiku investicemi, či provádět škrty, rozhodně na straně škrtů, avšak navzdory tomu, že jsem cynik, i já jsem byl ohromen neuvěřitelnou mírou jejich selhání. Ze statistik Eurostatu zjistíme, co se stalo s českým HDP od roku 2004, píše v americkém ekonomickém časopise Forbes komentátor Mark Adomanis (na stránkách časopisu Forbes je na tomto místě uveden graf a celý článek v angličtině).


Je to skutečně ohromující obraz selhání státní politiky. Nejenže se České republice nepodařilo znovu získat růst, o který přišla po ekonomickém pádu v roce 2009, ale po skromném a neukončeném oživení se hospodářství České republiky systematicky zmenšuje od třetího čtvrtletí roku 2011. České hospodářství utrpělo v rámci ekonomické deprese ještě vlastní vnitřní krizi, protože politické vedení českého státu dávalo silný důraz na snižování zadluženosti a na omezování výdajů a předpokládalo, že rozpočtové škrty jaksi záhadným způsobem povedou k ekonomickému růstu. Ve skutečnosti česká ekonomika uschla.

Není to sice zdvořilé říkat to ve slušné společnosti, ale Česká republika je na trajektorii, kdy se jí NIKDY nepodaří vrátit se k svému nejvyššímu růstu. Bude od nynějška v trvalé stagnaci. Velmi reálné vyhlídky na dlouhodobou hospodářskou stagnaci jsou zatracující obžalobou české vlády a její reakce na hospodářskou krizi.

Česká republika je ovšem už dlouho miláčkem "reformátorů", a udělala všechno, co od ní chtěli vládci v Bruselu a ve Washingtonu. Aby mohli vstoupit do NATO a do EU, Češi museli provést celou řadu rozsáhlých hospodářských, politických a vojenských reforem, a zjevně to udělali důsledně a systematicky. Následující informace jsou tedy poněkud zastaralé, ale Česká republika bývala zcela jistě onou částí "Nové Evropy", který byla proamerická, kapitalistická a dynamická, byla živoucí výčitkou neživotnému autoritářství, které ochromilo země jako Bělorusko a Rusko.

Po určitou dobu, když česká ekonomika byla v letech 2000 - 2008 v rozkvětu, tohoto rozhodnutí vypadalo brilantně: Česká republika sklízena všechny diplomatické a bezpečnostní výhody toho, že se stala součástí západní bezpečnostní architektury a její občané se těšili rostoucí životní úrovni. Vypadalo to, že to lepší nemůže být. Politické a diplomatické úspěchy ČR posilovaly hospodářské úspěchy a obráceně. Jenže, nyní, v roce 2013, to rozhodnutí už nevypadá tak brilantně: Už je velmi pravděpodobné, že Češi neobjevili tajnou cestu k modernosti, ale že vylezli na palubu potápějící se lodi.

Češi si samozřejmě smějí dělat, co chtějí, a jestliže chtějí být součástí EU a NATO a dávat důraz na politiku škrtů na úkor růstu, ať si to klidně dělají. Jenže jestliže "evropský experiment" a slavné "atlantické partnerství" začnou lidi drtivou většinou spojovat s ekonomickým propadem a utrpením, tyto záležitosti nakonec už tak populární nebudou. Není to ode mne zrovna původní myšlenka, ale v dobách, kdy země zažívají dlouhodobou hospodářskou stagnaci, dochází v těch zemích k špatným věcem. A jestliže nyní Česká republika upadla do trvalé recese, je jen otázkou času, kdy se tam začnou dít děsivé věci (jak se to už začalo dít v Maďarsku).

V každém případě: v době, kdy spousta lidí má starosti ohledně potenciálních budoucích scénářích hospodářské stagnace v Rusku, měli bychom si uvědomit, že bychom pravděpodobně měli věnovat pozornost SKUTEČNÝM příkladům stagnace ve východní Evropě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | Web | 9. června 2013 v 18:37 | Reagovat

Hančí, nechci do toho moc mluvit (kdybych mohla a cítila se oprávněná, tak bych řekla, že tenhle člověk jen bohapustě kecá, snaží se je rozvířit debatu o něčem, čemu nerozumí), ale to, co chci doopravdy říci, je to, že člověk, který se snaží se uzdravit, by se neměl rozptylovat a škodit si prožíváním negativních věcí, jež právě tyto dva články komentují. Je čas na zápasy vnější a prosazování čehosi a zasazování se o cosi a pak je čas na život zachraňující věci, jako je hluboký vnitřní klid a hluboká radost ze života. Ty potřebuješ to druhé. Masochisticky si škodíš. Pročpak to děláš?

2 hanci hanci | Web | 10. června 2013 v 23:03 | Reagovat

[1]: Lenko, když ono je to tak těžké nevšímat si něčeho, co se mě hodně dotýká - léky čím dál víc zdražují a zdražuje všechno, takže s podprůměrným důchodem se čím dál hůře vychází. Takže - mně to co ten člověk říká koresponduje s tím, co vidím kolem sebe. Jinak - snažím se, ale nějak moc k velké radosti ze života nevidím zrovna moc důvodů - právě i z výše uvedených skutečností. Obyčejní důchodci to nemají fakt moc lehké.....
Moc zdravím a přeji hodně krásných fotografií, které děláš.....

3 anina anina | 15. června 2013 v 21:44 | Reagovat

[1]:Leni, myslím, že je to jednoduše hančí pohled, na celou tu situaci, tak jak ji sama pociťuje a vnímá.
Dotýká se jí to negativně.
Vím, že dokáže mít velkou radost ze života, navzdory mnohému..
Tudíž bych neřekla, že je v tom masochismus :)

4 hanci hanci | Web | 16. června 2013 v 15:01 | Reagovat

[3]: Ani, moc zdravím. Bohužel - myslím si, že se tyto věci nedotýkají jenom mě, ale obrovského množství lidí. Sama víš své..... Teď se docela bavím tím "skandálem", co probíhá ve sdělovacích prostředcích. Jen nemůžu pochopit, že i kdyby se dělo u nás v politice cokoliv, tak určitá vrstva lidí to nebude vidět.... Přitom má každý možnost číst i zahraniční tisk, nejenom ten náš, koupený....
Lenko, ještě pořád jsem neměla čas si pořádně prohlédnout tvé krásné fotografie, v nejbližší době to určitě napravím.
Obě moc zdravím.

5 Lenka Lenka | Web | 17. června 2013 v 15:00 | Reagovat

Chtěla jsem jen připomenout, že kam jde myšlenka, tam jde energie. O tvém uzdravení nerozhodnou farmaceutické firmy, ani Kalousek ani nikdo jiný, o tom rozhodneš sama, jak moc budeš milovat svůj život a svět.
Opravdu jej miluješ? A hluboce? I s Kalouskem, různými nepravostmi (vždycky se děly a dít budou) a drahotou? Ukaž!!! :-)

6 hanci hanci | Web | 17. června 2013 v 19:33 | Reagovat

[5]: Lenko, ani se mně nechce Ti na to odpovídat, jen doufám, že si nemyslíš, že jsem tak hloupá, jak to vyplynulo z Tvého kom. Nežiji v akváriu a ani tak žít nechci. Vždycky jsem se zajímala o vše kolem sebe a vždycky se zajímat budu. - Ve svém minulém kom. jsem narážela na reakce některých svých známých a na některé reakce na fcb. Dobré je, že ještě pořád se může každý vyjadřovat svobodně - i když někdy už je to jen zdánlivé, když si člověk přestane uvědomovat, jak moc sebou nechá manipulovat......

7 Saul Saul | 17. června 2013 v 20:52 | Reagovat

Nazdar Hanči.
Nevím jak na těle,ale na duchu,jak čtu ,furt zdráva:-)

8 hanci hanci | Web | 17. června 2013 v 22:17 | Reagovat

[7]: Saule - kdybys věděl, jak moc ti děkuji za kom.!!! Srdečně jsem se zasmála. - Díky Bohu - daří se mně lépe, jen se to bojím nahlas říct, abych to nezakřikla. Metoda dr.Jonáše - podpora imunity a tím pádem si tělo samo poradí s těmi mizernými bakteriemi - samo je likviduje - asi zabrala, i když jsem teprve na začátku té léčebné kúry. Už téměř nekašlu, což je obrovský pokrok, protože mně připadalo,že mě ten šílený kašel zabije sám o sobě. Taky už nemám ty silné, trvalé bolesti celého těla. Ty bolesti,které ještě mám, se dají snést, navíc se vše pořád lepší. Asi nejnepříjemnější je ta únava, ale i ta už není tak strašná. A víc raději říkat nebudu - snad jen to, že mně bylo řečeno, že vůbec nemám myslet na tu prognózu, která mně byla řečená - že mně zbývají měsíce života - jen to bude trvat cca rok, než budu v pořádku. Už jsem tomu začala věřit....
Četls knížku "Vzpomínky" od Salmana Rushdieho? - Jestli ne, tak vřele doporučuji. Mám nachystané další dvě hodně zajímavé knížky, až je přečtu, napíšu sem o nich, teď s tím nechci otravovat :o)))). Moc zdravím.

9 Václav Václav | 18. června 2013 v 9:03 | Reagovat

ahoj Hančí, posílám odkaz na krátkou vzpomínku paní Mikuláškové na Třebíč ..
http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?defaultNavigation=+generic2:^%22%C4%8CRo+Vltava%22$ ..na té stránce pořad OSudy a nevím jestli tento odkaz to přehraje přímo ...
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2910378

10 ratka ratka | 18. června 2013 v 21:15 | Reagovat

milá Hnči, to je skvělá zpráva. jsem moc ráda že se vše obrací k dobrému. souhlasím se Saulem :-)

11 hanci hanci | Web | 18. června 2013 v 21:53 | Reagovat

[9]: Václave, neumíš si představit, jakou jsi mně udělal radost!!!! Je to krásné vzpomínání. Už jsem to přeposlala svému známému - je to brněnský básník, Mirek Fišmeister - určitě si to taky rád poslechne, pokud to nezná. Takže - díky moc a moc zdravím.

[10]: Ratko - moc, moc děkuji!!!! Mám velké problémy s nemocným manželem, až se vše trochu zklidní, snad napíšu mail. Měj se hezky, moc zdravím.

12 ratka ratka | 19. června 2013 v 17:07 | Reagovat

Napiš Hanči. Zemřel tatínek a vnímám to   pozitivně. teda cítím vděčnost a úlevu současně. a vede mě to i k zamyšlení o vztazích a odpovědnosti za ně.

13 hanci hanci | Web | 19. června 2013 v 21:01 | Reagovat

[12]: Ratko, to je mi líto, protože když odejde blízký člověk, je to stejně smutné, ať je v jakémkoliv věku. Jsem ráda, že to vnímáš pozitivně, jsi statečný člověk, to vím už dávno......... Moc zdravím a určitě napíšu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama