Únos letadla - pirátství nebo už je to "normální"?

5. července 2013 v 18:58 | hanci |  Zamyšlení
b.listy
The Guardian
4. 7. 2013

Donutit letadlo bolivijského prezidenta k přistání bylo pirátství

Je zcela bezpredecentní, že německý týdeník Der Spiegel označil Obamovu vládu za "měkkou totalitu". Jestliže to lidem konečně začíná docházet, měli bychom se podívat i na to, co dělají naši domácí politikové.
Představte si, že by nějaký stát donutil k neplánovanému přistání v Jižní Americe letadlo francouzského prezidenta na základě "podezření", že je na palubě letadla převážen do bezpečí politický uprchlík - a to ne jen tak někdo, ale osobnost, který poskytla světové veřejnosti důkazy kriminální činnosti v obrovském měřítku, píše v deniku Guardian slavný britský novinář John Pilger.


Představte si reakci z Paříže, nemluvě o reakci "mezinárodního společenství", jak si říkají západní vlády. Vznikl by sbor řvoucího rozhořčení od Londýna až po Washington, od Bruselu až po Madrid, a byly by vyslány hrdinské speciální jednotky, aby osvobodily francouzského státníka a zničily zdroj tak drsného mezinárodního gangsterství. Redakční komentáře by tu trestnou výpravu nadšeně podporovaly a připomněly by všem, že takové pirátství naposledy provozovala ve třicátých letech Velkoněmecká říše.

Historikové souhlasí, že by bývalo možno zabránit vzestupu nacismu a fašismu v Evropě, kdyby liberální levice pochopila pravou podstatu svého tehdejšího nepřítele. Dnešní situace je velmi rozdílná, avšak Damoklův meč visící nad Snowdenem, stejně jako únos bolivijského prezidenta, k němuž došlo "jen tak mimochodem", by nás měl probudit: měli bychom si uvědomit skutečnou podstatu nepřítele.

Snowdenova odhalení se netýkají jen občanského soukromí či demokratických svobody, ani nejde jen o hromadné špehování. Jde o něco neuvěřitelného: že demokratická fasáda Spojených států nyní skoro už vůbec neskrývá systematické gangsterství které historicky praktikoval nacismus - i když samozřejmě americké postoje jsou dnes jiné.

V úterý tento týden usmrtila americká bezpilotní letadla v severním Waziristánu 16 osob. Nikoho ani nevzrušilo, že toto vraždění páchají nejnebezpečnější extremisté na tomto světě. Prezident Obama vysílá tato bezpilotní letadla každé úterý.

Ve svém projevu při přijímání Nobelovy ceny za literaturu r. 2005 hovořil britský dramatik Harold Pinter o "obrovské tapiserii lží, z níž žijeme". Ptal se, proč jsou "systematická brutalita a rozsáhlá zvěrstva", které páchal Sovětský svaz, široce známy na Západě, zatímco americké zločiny "jsou zaznamenávány jen povrchně, skoro vůbec se o nich nehovoří". Nejvýznamnější mlčení moderní éry se týká likvidace osob a zbavování majetku nesčetných osob, jehož se dopouštějí agresivní Spojené státy a jejich pohůnci. "Jenže svět o tom jakoby neví," řekl Pinter. "Nikdy se to nestalo. I když se to dělo, vlastně se to nestalo."

Tato skrytá historie - která samozřejmě není ve skutečnosti skrytá, ale je vylučována z vědomí společností nadrilovaných americkými mýty a prioritami - je nyní odhalována. Snowdenova odhalení, stejně jako Manningova a Assangeova, hrozí, že skončí mlčení, o němž hovořil Pinter. Tím, že tito lidé odhalili obrovskou orwellovskou mašinérii, která slouží největší válečné mašinérii světa, osvětlili skutečný extremismus jednadvacátého století.
Je zcela bezpredecentní, že německý týdeník Der Spiegel označil Obamovu vládu za "měkkou totalitu". Jestliže to lidem konečně začíná docházet, měli bychom se podívat i na to, co dělají naši domácí politikové
Originál textu je zde .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 8. července 2013 v 23:56 | Reagovat

Při podobných tématech, do nichž se nerad a zřídka pouštím, mi nejvíc vadí, že nemáme alespoň trochu pravdivých informací. Ne proto, abychom poznali, jestli "naše" vojenské postupy jsou správné, nebo nejsou, ale hlavně proto, abychom věděli, jestli je tato ochrana "naší" civilizace opravdu nutná, nebo by se dal vymyslet způsob, jak se humánně bránit extrémismu. Jakémukoli a na jakékoli straně. V současné době nevím, jak by se toho dalo docílit. Jestli vůbec existuje způsob dohody o vzájemném nezasahování do jednotlivých kultur negativním způsobem.

2 hanci hanci | Web | 9. července 2013 v 9:05 | Reagovat

[1]: Jirko, mám podobné pocity. Momentálně dočítám úžasnou knížku od Salmana Rushdieho - Vzpomínky. Je to jeho autobiografie. Nechápu, jak mohl vydržet devět let v utajování a v neustálé hrozbě zavraždění, že se nezbláznil. - Na druhé straně mně výše uvedená prohlídka letadla připomíná román George Orwella "1984" a stejně tak mně běhá mráz po zádech z toho odposlouchávání a špehování.
Jsem na facebooku, protože na něm vidím téměř denně nové fotky vnuček, které v reálu vidět nemůžu, taky se dá rychle dorozumět s přáteli, vidím množství obrazů malířů, které mám ráda - atd., atd. Přesto mě z fcb běhá mráz po zádech, jak se na něm dá lehce a rychle zmanipulovat obrovské množství lidí, kterým se nechce moc samostatně přemýšlet. Je to tak nebezpečný fenomén, až z toho člověka jímá hrůza.
Jak řešit zabezpečování před terorismem - asi se vyřešit vůbec nedá, všechno souvisí se vším - budoucnost jako takovou vidím hodně černě.
Chystám se napsat několik článků s tématy, které se vztahují k tomuto problému, ale ta mizerná viróza mně to zatím nedovolila, necítím se dobře. - Moc zdravím.

3 Jirka* Jirka* | 10. července 2013 v 10:40 | Reagovat

No... právě facebook nemám rád už jen proto, že nutí k registraci při obyčejném prohlížení - "musíš být členem naší komunity, jinak nemáš nárok".

Ohledně extrémismu se to pořád točí kolem hranic svobody, které zároveň, bohužel, určují hranice nesvobody. Zastávám názor, že jde o věci, které nelze nadiktovat, jinde, než v lidech samotných, se řešení nalézt nepodaří, ale to už souvisí s tím, co píšeš - manipulace s lidmi, kteří považují samostatné myšlení za zbytečnou překážku v jinak pohodlném životě.
Taky si poslední dobou všímám "nového" nárůstu skupiny lidí, kteří se v internetových diskuzích vyvyšují nad "stáda ovcí" s oblibou používají termín "ovčané" (už jsem na něj alergický) a přitom odmítají připustit, že dělají také něco špatně - tedy že roste počet lidí, kteří jsou přesvědčeni o své geniální schopnosti být nad věcí, rozlišovat dobré od špatného a neskákat nikomu na špek - a výsledkem je negativismus a nedůvěra ve vše, co je potkává...

4 hanci hanci | Web | 10. července 2013 v 11:01 | Reagovat

[3]: Jirko, jako vždy - mluvíš mně ze srdce.
Já se snažím horko těžko překládat si na fcb Noama Chomského, kterého bezmezně obdivuji. Je mu přes 80 let, přesto prakticky denně glosuje dění ve světě - právě na fcb. Momentálně se snažím přeložit hodně dlouhý článek právě o reálných hranicích, které ale pak určují svobodu a nesvobodu. Já Ti na něho pošlu odkaz, on je naprosto úžasný.Můžeš ho číst, i když nejsi na fcb přihlášený - jenom v tom případě nemůžeš vkládat poznámky k jeho textu.

A to co píšeš, jak se někteří lidé vyvyšují - ona je totiž vyvyšuje jejich skutečná hloupost - tak to je na fcb obzvlášť zřetelné. Někteří mají určitá společenství, používají specifický jazyk - z jejich oboru např. - a mezi sebe ani nikoho nepustí.Myslí si, že jsou "elita" - a nevidí, co skutečně jsou. Je to fakt hrozné. Souvisí to se vzděláním, mám na mysli to skutečné vzdělání, kterým se vzdělává duch člověka, ne jenom technické dovednosti.

Chystám se napsat článek o knize, kterou teď dočítám - už jsem se tady někde určitě o ní zmínila (ach ta moje paměť-nepaměť)autobiografie "Vzpomínky" Salmana Rushdieho. Samozřejmě je o terorizmu,zneužívání náboženství atd.
Moc zdravím.

5 hanci hanci | Web | 10. července 2013 v 12:18 | Reagovat

[3]: Jirko, tady je odkaz na Noama Chomského - dávám ho sem, třeba by se rád ještě někdo další podíval na jeho komentáře.
https://www.facebook.com/pages/Noam-Chomsky-Quotes/272744022769692

6 Letadla 2: Hasiči a záchranáři online Letadla 2: Hasiči a záchranáři online | Web | 2. srpna 2014 v 21:47 | Reagovat

Animovaný film Letadla 2 online ke shlédnutí zdarma

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama