Různé reakce na diskusi T. Hříbka s L. Kraussem

20. května 2014 v 22:56 | hanci |  Zamyšlení
Musím se ještě jednou vrátit k reakcím na diskusi Tomáše Hříbka s Lawrencem Kraussem, uvedenou před nedávnem v LN, z které jsem zde na blogu uvedla výňatky.


Mám přečtenou cca polovinu knížky L. Krausse "Vesmír z ničeho". Jsem jí nadšená a nemohu pochopit, jak může "normální" člověk být ve svém oboru špičkovým vědcem, současně umět o své profesi psát tak, že i člověk, jako já, většině napsaného rozumí a navíc se i baví, protože je to psáno vtipně, že - i jen z pohledu času - zvládne ještě i přednášet a provozovat spoustu jiné činnosti.
Vždycky jsem ráda četla a poslouchala např. J. Grygara, Z. Neubauera, T. Halíka, J. Hellera.....

Vystudovala jsem jenom jedenáctiletku (nesměla jsem studovat), snažím se všechno hodnotit jenom "selským rozumem", snažím se dívat se kolem sebe a dávat si věci do souvislostí. Beru si z toho, co čtu a co poslouchám to, čemu rozumím, ale nepřebírám všechno bezhlavě, přemýšlím o tom a dělám si svůj úsudek. Asi je to velká opovážlivost, že se vůbec k tomuto tématu vyjadřuji, jako naprostý nevzdělanec, ale prostě mně to nedá. I obyčejní lidé si kladou otázky a hledají odpovědi.

Mám přečteno cca půl knížky, jak už jsem se zmínila výše a mimo úplného začátku jsem zatím nenarazila vůbec na nic, čím by se v ní L. Krauss dotýkal náboženství nebo filosofie atp. a už vůbec ne nějak nevybíravě.

Je mně líto, že lidé na tak vysoké úrovni nedokáží vést diskusi bez tu většího, tu menšího ponižování svého "protivníka"?, když on vyjadřuje odlišný názor.
Samozřejmě mě zarazilo, když jsem četla v LN, jakým způsobem L. Krauss mluvil např. o prof. Halíkovi, když ho očividně vůbec nezná. Stejně tak ale na mě velmi nepříjemně působilo vyjádření J. Váchy, který o L. Kraussovi mluví jako o naivním atp. a také jak se podobně vyjadřoval V. Cimbál v dalším článku v LN.

Vložím sem pár úryvků ze začátku výše zmíněné knížky L. Krausse:

"Hned na začátku musím uvést, že nejsem nakloněn přesvědčení, které je základem všech světových náboženství, totiž že stvoření vyžaduje Stvořitele...............Můžeme se samozřejmě ptát, a řada lidí to dělá, jaký je původ fyzikálních zákonů. Nabízí se sugestivní otázka: "Kdo stvořil tyto zákony?" I když podobné otázky zodpovíte na první úrovni, stále budou někteří klást otázky typu "Odkud se to vzalo?" či "Kdo stvořil to a to?" a podobně.
Řadě přemýšlivých lidí se zdá, že je třeba se ptát po první příčině, jak to formulovali Platon, Aristoteles či svatý Tomáš Akvinský a jak problém vidí i moderní katolická církev. Představa první příčiny vede k představě Stvořitele všeho, co existuje či existovat bude, někoho, kdo je věčný a všudypřítomný.
Jenže vyhlášení nutnosti první příčiny otevírá další otázku: "Kdo stvořil Stvořitele?" Konec konců, jaký je rozdíl v uznání věčně existujícího Stvořitele a věčně existujícího vesmíru bez Stvořitele?.............vesmír je takový, jaký je, bez ohledu na to, jestli se nám to líbí, nebo ne. Existence nebo neexistence Stvořitele je nezávislá na našich touhách. Vesmír bez Boha a účelu se může zdát krutý a nesmyslný, z toho samotného však ještě neplyne, že Bůh skutečně existuje................
Záměr této knihy je jednoduchý. Chci ukázat, jakým způsobem se moderní věda může zabývat a jak se skutečně zabývá otázkou "Proč něco existuje, místo aby neexistovalo nic?", byť tato otázka často vystupuje v různém převleku. Odpovědi na různé její aspekty, které až dosud byly nalezeny na základě úchvatně krásných experimentálních pozorování, vedou bez rozdílu k závěru, že získat něco z ničeho není problém. Ve skutečnosti se zdá, že náš vesmír mohl opravdu vzniknout procesem, který se dá popsat jako "něco z ničeho" - a navíc to možná bylo nezbytné.
Zvýraznil jsem slovo "mohl", protože nikdy nemůžeme mít dostatek empirických informací, abychom tuto otázku dokázali zodpovědět zcela jednoznačně.................
Skutečnou inspirací pro tuto knihu nebyla potřeba rozbíjet mýty nebo útočit na víru, nýbrž snaha oslavit lidské poznání a spolu s tím načrtnout obraz udivujícího a překvapujícího vesmíru, ve kterém žijeme...........
Přímým podnětem pro napsání této knihy byl významný objev, ke kterému jsem v posledních třech desetiletích přispěl svým vlastním vědeckým výzkumem. Teoretická i experimentální bádání vedla k závěru, že většina energie v našem vesmíru má záhadnou podobu a její přítomnost všude v prostoru neumíme dnes plně vysvětlit. Prostupuje i jinak zcela prázdný prostor a nelze ji z něho odčerpat. Tímto objevem se zcela změnil charakter moderní kosmologie...................."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama