Izrael - Palestina - 1. část

12. srpna 2014 v 23:48 | hanci |  Politika
Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám něco napsat o tom právě probíhajícím šílenství mezi Izraelem a Palestinou.

Přečetla jsem během let docela velké množství knih - mimo jiné Talmud, Korán, Dějiny Židů, Dějiny státu Izrael, knihy autorů jak židovských, tak muslimských..........
Chtěla jsem si udělat alespoň přibližnou představu o způsobu života jedněch i druhých a chtěla jsem to vědět od nich - ne zprostředkovaně.

Nevěřím, že by kdykoliv v budoucnu byla možná domluva a jakékoliv mírové soužití mezi Izraelem a Palestinou. Určitě ne, dokud bude mít Hamás (nebo nějaká podobná organizace) takovou sílu, jakou má momentálně. Ale i z mnoha jiných důvodů, jedním z nich je tak rozdílný přístup k životu, jako takovému.

Jsem proti jakémukoliv násilí, obzvláště je mně nepředstavitelně líto mrtvých a raněných dětí, ale i dospělých lidí, bez rozdílu barvy pleti, národnosti, víry, místa bydliště............

Hamásu přesně vyšel záměr - zabitím tří studentů přišla odezva z Izraele a rozpoutal se konflikt, se kterým se dostavil odpor většiny světa proti Izraeli - potažmo Židům - jak jinak, to je teď jeden z nejmodernějších postojů. A přesně to byl úmysl Hamásu.

Nesouhlasím s mnohými postupy a řešeními ze strany Izraele, ale stejně tak ze strany Palestiny.

*************************************************************************************************************************************
Dodatečně sem vkládám odkaz na text Hanky Deutschmann, který pokládám za velmi zajímavý - Antisemitismus se nedá integrovat.
*************************************************************************************************************************************
Snad nic neporušuji vložením článků, pokud uvádím adresu zdroje - nevydávám je za svůj text.


8. 8. 2014
Experti tvrdí, že útoky na židy překračují hranici izraelsko-palestinského konfliktu

Podle střechové organizace Crif sdružující francouzské židovské spolky došlo během jednoho červencového týdne k osmi útokům na synagogy. Jedna z nich na pařížském předměstí Sarcelles se stala terčem útoku Molotovovými koktejly ze strany čtyřsethlavého davu.
Košer supermarket a lékárna byly zničeny a vykradeny. Dav skandoval "smrt židům" a "podřežte židům krky". Týž víkend ve čtvrti Barbes demonstranti házející kamení pálili izraelské vlajky.
V Německu v červenci létaly Molotovovy koktejly do synagogy Bergische ve Wuppertalu, která byla zničena během Křišťálové noci, a berlínský imám Abú Bilál Ismail vyzval Alláha, aby "zničil sionistické židy... Spočítal je a zabil je až do posledního." Do oken aktivisty, který ve Frankfurtu vede kampaň proti antisemistismu, byly vrženy lahve. Na proizraelské demonstraci v Hamburku byl zbit židovský stařec a v Berlíně ortodoxní židovský výrostek. V některých městech demonstranti volali "Žide, zbabělé prase, pojď ven a bojuj sám" nebo "Hamas, Hamas, židi do plynu".
Po celé Evropě konflikt v Gaze oživil velmi staré a velmi ošklivé démony. Policie a židovské občanské organizace dlouho zaznamenávají nárůst antisemitských incidentů v souvislosti s vyostřením izraelsko-palestinského konfliktu. Podle akademiků a židovských představitelů je to nicméně tentokrát jiné. Spíše než o reakci na konflikt jsou výhrůžky, slovní projevy nenávisti a násilné útoky výrazem mnohem hlubšího a rozšířenějšího antisemitismu živeného řadou faktorů, který vyrostl během období delšího než deset let.
"To jsou nejhorší časy od éry nacismu," říká Dieter Graumann, předseda německé Ústřední rady židů. "Na ulicích slyšíte věci jako "židi by měli být zplynováni", "židé by měli být upáleni" - to jsme v Německu neměli po desetiletí. Každý, kdo vyslovuje tato hesla, nekritizuje izraelskou politiku, je to jen čístá nenávist vůči židům: nic jiného. A není to jenom německý fenomén. Jde o propuknutí nenávisti proti židům tak silné, že je to přece úplně jasné."
"Na ulicích Paříže nekřičí "Smrt Izraelcům"," říká Roger Cukierman, předseda Crifu. "Křičí "Smrt židům"."
V Nizozemsku organizace Cidi monitorující antisemitismus hovoří o více než 70 telefonátech vyděšených židovských občanů za jediný týden, běžně bývají 2-3. Amsterdamský rabín Binjamin Jacobs zažil kamenování vchodových dveří a došlo k útoku na dvě židovské ženy poté, co vyvěsily izraelské vlajky z balkónů. V Belgii byla údajně žena vyhozena z obchodu s tím, že židy neobsluhují.
V Itálii židovští obchodníci nalezli na obchodech svastiky a protižidovská hesla typu "Židé, váš konec se blíží". Imám Abd al-Barr al-Rawdhí z města San Donà di Piave bude deportován poté, co byl natočen při kázání vyzývajícím k vyhlazení židů.
Nedošlo k násilí ve Španělsku, ale tamní malá židovská komunita se přesto obává budoucnosti. Navíc chystá žalobu na deník El Mundo a herce Antonia Galu, který zveřejnil komentář zpochybňující schopnost židů pokojně žít s jinými.
Vzestup antisemitismu v Evropě ukazují různé průzkumy již od roku 2012. Francii opouští stále více židů kvůli antisemitismu a volebním úspěchům ultrapravicové Národní fronty.
Francouzský premiér Valls hovoří o "novém", "normalizovaném" antisemitismu, který zahrnuje palestinskou otázku, džihádismus, devastaci Izraele a nenávist k Francii a jejím hodnotám.
Mark Gardner z organizace Community Security Trust v Londýně hovoří o řadě faktorů. Po sobě následující konflikty na Blízkém východě od roku 2000 podle něj zabraňují uklidnění vášní a v tomto klimatu brutální antisemitské vraždy v posledních osmi letech - dvě ve Francii, jedna v Belgii, žádná nesouvisející s vojenskými akcemi Izraele - sehrály roli nikoliv šoku, ale naopak povzbuzení k antisemitismu.
Lidé odcizení společnosti, často na základě rasistických předsudků, se sjednocují v nenávisti vůči židům: Radikální muslimové, potomci přistěhovalců, ultrapravice a ultralevice. Na vině je však také proces normalizace, kdy se antisemitismus stává do jisté míry společnsky přijatelným. Ve Francii např. k tomu přispěl kontroverzní komik Dieudonné se svou variantou nacistického pozdravu, která z něj učinila cosi přijatelného.
Podobný proces normalizace antisemitismu probíhá v Německu. Ve studii 14 000 nenávistných dopisů, emailů a faxů zaslaných izraelskému velvyslanectví v Berlíně a Ústřední radě židů v Německu se ukázalo, že 60% jich bylo napsáno vzdělanými Němci ze střední třídy, včetně profesorů, právníků, kněží a studentů, nichž většina se podepsala a uvedla adresu. To by se v Německu před 20 - 30 lety nestalo.
Takřka všichni pozorovatelé upozorňují na význam nefiltrovaných sociálních médií pro šíření vášní a mobilizaci prostřednictvím antisemitské propagandy.
*************************************************************************************************************************************

Radikální hnutí Hamás bojuje proti svému izraelskému nepříteli nejen raketami, ale i hudbou. Aby Izraelce zastrašil, nahrál svou bojovou píseň v hebrejštině a židovskému státu v ní nepokrytě hrozí vyhlazením.

Teroristická píseň - Útoč! Dělej teroristické útoky

Útoč! Dělej teroristické útoky (Tkof! Ta'ase Pigu'im)
Útoč! Dělej teroristické útoky
Vrhni se na ně, šokuj je
Vyhlaď všechny sionisty
Otřes bezpečností Izraele

Vší silou se zapoj do boje se sionisty
Zapal jejich tábory a vojáky
Bezpečností Izraele otřes
Vystav je plamenu Vulkánů (typ bojového děla)

Země slabosti a podvodu
Ve válce na nás nestačí
Jsou slabí jako pavučiny
Když se střetnou s bohatýry

Otřes bezpečností Izraele
Spal jeho srdce jako pavučiny
Znič ho do základů
Vyhlaď to hnízdo švábů
Vyžeň všechny sionisty

Srdce sionistů jsou obrácená jinam
A není způsob, jak je identifikovat
Smrti se bojí
Tak se skrývají za zdmi a v krytech

Nekompetentní armáda plná bludů
Jejich armáda je už zastaralá
Pošla jako myš na vyschlém poli
Jejich smrt se blíží, střílej

Zaplav je spoustou raket
Udělej jim z jejich světa horor
Ať si zapamatují velký zázrak
Protože budou vyhnáni a my tu zůstaneme
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anina anina | 14. srpna 2014 v 22:31 | Reagovat

Napíšu svůj názor dost jednoduše a jak to cítím.
Co bylo, bylo a je fakt, že to celý nechápu z toho, co o tom vím.
Měl každý ten svůj pohled na věc, kdo je kde doma..a proč.
Ale kolik už uteklo času a domluva v nedohlednu.
Z toho co vím, a i z toho cos napsala, ale NECHÁPU tu šílenou a nebezpečnou nenávist, co nemůžwe přispět k nějaké dohodě.
Už jako holka jsem slýchla, to je Žid, ve smyslu, že je to někdo s kým se pohrdá už proto, nebo to známé, to je pěknej žiďák, spoustu nelichotivých vtipů o ŽIDECH, jako u nás o Romech.
Ale s některými Romy jsem špatné zkušenosti měla.ale neh8yela jsem je nikdz do jednoho pytle.
Se Židy jsem nežila.
Tak jsem chtěla vědět PROČ. Nějak jsem se nesetkala s někým, kdo by  dokázal nějak se vším všudy vysvětlit.
Když jsem četla Bibli, tak mě napadlo, že jsou léta nenáviděny, proto, že nechali ukřižovat Ježíše a táhne se to už od těch dob. Navíc celkově se ví, že dokáží být úspěšní a to taky dělá své.
Tak nějak celkově se mi jeví jako národ kultivovaný.
Pokud Palestinci jsou přesvědčeni, že jim sebrali kus domova a území, nedokážu posoudit tolik let zpátky, jak to vlastně bylo.
Každopádně..netušila jsem, že nenávist, co si přeje vyhlazení Židů je až taková. Tím se nic nevyřeší.
Dokud se nedokáží dohodnout soudní lidé z obou stran, může se jen stupňovat. A je smutné, pokud se tohle toleruje. Dnes je to o Židech, zítra to může být odněkud o nás, o jiných..;)

2 hanci hanci | Web | 15. srpna 2014 v 13:08 | Reagovat

[1]: Ahoj Ani. škoda, že sis nepřečetla hned taky tu druhou část mého článku. Já jsem to celé chtěla dát jako jeden článek, ale nešlo to uložit, musela jsem to rozdělit na dva články. Měla jsem asi neumožnit dávání komentářů k té první části. Protože na několik otázek, které ve svém kom. píšeš, ti odpovídá Martin Koller právě v té druhé části.
Já ani nevím, jestli mám něco dodávat. Chtěla jsem podpořit židovský národ jako takový, protože už hodně let narůstá - v poslední době velmi rychle - antisemitismus, nejen v Evropě, ale na celém světě. Připadá mně to neuvěřitlené v naší době, po zkušenostech z druhé světové války. To, že si to sám zaviňuje Izrael svojí politikou jsou, podle mě, jenom výmluvy. Asi ne, jenom podle mě...... Píšeš, že se ti Židé jeví jako národ kultivovaný - podívej se na čísla, kolik Židů dostalo Nobelovu cenu, přečti si nějakou knížku, týkající se tohoto národa........ Mezi všemi lidmi jsou lidé dobří a špatní, žádný národ není výjimkou. - Ježíš byl Žid - tak s tím ukřižováním, o kterém se zmiňuješ, to katolíkům nějak nesedí........ Při zakládání Izraele byla odkupovaná půda - neúrodná, kamenitá, za cenu, převyšující cenu stejné velikosti uprostřed Londýna....... přesto, že byla řádně zaplacená, po nocích byli první zakladatelé kibuců přepadávaní a vraždění (viz např. knížka A. Koestlera "Zloději v noci" - popisuje v ní svoje osobní zkušenosti)........ Neuvěřitelnou dřinou se Izraelcům podařilo vytvořit "kvetoucí zemi" - na rozdíl od země, která je kousek od jejich hranic....... Znovu opakuji, je mně moc líto všech lidí, kteří jsou nevinní a jsou zabíjení - na kterékoliv straně konfliktu, kdekoliv na světě...........

3 anina anina | 15. srpna 2014 v 17:13 | Reagovat

hančí, já vím, že Ježíš byl Žid a Židé ho nakonec vydali Pilátovi.. ale snad jsi mi rozuměla..
Tak jsem si myslela a i myslím dodnes, že už i proto začla nenávist vůči Židům.
Přijde mi, že nenávist vůči nim, je snad už od tehdy.
A předává se z generaci na generaci.

4 hanci hanci | Web | 15. srpna 2014 v 17:15 | Reagovat

[3]: Ani, nenávist vůči Židům už byla dávno před tím....... Moc zdravím.

5 Jirka* Jirka* | 16. srpna 2014 v 18:59 | Reagovat

Lidská energie je možná největším povedeným objevem přírody, bohužel už nechává na člověku, do čeho ji vloží. A tak někdy lidem přijde normální, že se budou věnovat pomstě za rodinné a národní křivdy a málokdy jsou schopní řetězovou reakci přerušit.
Je mi líto těch, co se celý život věnují násilnému řešení problémů, byť by mohli mít objektivní důvod na své straně. Jenže svou pravdu mají všichni, proto se často původní smysl a počáteční hybná síla mění v nesmyslný boj o to, čí pravda má větší váhu.
Připomíná mi to jeden filozoficky laděný příběh o dvou lidech, hádající se o potraviny. Nebyli schopní se dohodnout ani ve chvíli, kdy se potraviny zkazily a museli je vyhodit. Hned poté se začali s prázdnými žaludky hádat, čí to byla vina.
V tom je nedokonalost lidí hrozná.

6 anina anina | 16. srpna 2014 v 20:02 | Reagovat

5]pěkný přirovnání Jirko..a smutný..

7 hanci hanci | Web | 17. srpna 2014 v 14:11 | Reagovat

[5]: Jirko, moc zdravím. Napsals to perfektně - jak ostatně vždycky, když píšeš komentáře. - Tenhle příběh jsem neznala a je tak výborný!! - Dneska jsem četla rozhovor s V. Bartuškou (jedním ze studentských "vůdců" v r. 1989) o situaci na Ukrajině a o Putinovi, se kterým několikrát jednal. Rozhovor je v LN a stojí za přečtení. Akorát, že je člověku pak hodně ouzko, mně navíc potvrdil přesně to, co jsem si o Putinovi a jeho jednání po celou dobu od jeho nástupu myslela.- Je strašné, co z lidí dělá touha po moci. Je to ještě horší, než touha po bohatství. A je to pořád stejné od doby, kdy se lidé stali lidmi. Na člověka jen padá naprostá beznaděj a bezvýchodnost a očekávání neradostné budoucnosti pro naše potomky. - S pronásledováním Židů se nemůžu vůbec vyrovnat. Je hodně pronásledovaných menšin které byly a jsou brutálně vybíjené, ale jsou pronásledované v místech, kde žijí - nebo žily. Ale Židé jsou zabíjení po celém světě bez výjimky, úplně všude a odvždycky. A v tom je ten rozdíl mezi Židy a jinými utiskovanými a vybíjenými menšinami. A nejhorší je, že to nikdy neskončí, i když nikdo nikdy nepřišel na důvod jejich vybíjení. Opravdu jsem nečekala, že v dnešní době by se něco takového a v takovém měřítku mohlo opakovat.

10 Jirka* Jirka* | 18. srpna 2014 v 23:39 | Reagovat

Mě zas překvapil dneska papež prohlášením o legitimnosti zastavení islámských radikálů. Naštěstí ho novináři citují v kontextu toho, co hned dodal ohledně nenásilného zastavení ze strany více států. Obávám se ale, že nenásilí a vyjednávání v tomhle případě vůbec nepomůže.

11 hanci hanci | Web | 19. srpna 2014 v 17:08 | Reagovat

[9]: Škoda, že jste nepřidal žádný komentář.... Tu zprávu jsem viděla. Nic mě nezaráží - extrémisté - zlí i dobří lidé - jsou, jak jsem tu psala už mnohokrát,jakékoliv národnosti a v jakémkoliv státě. Takže i Židé mají mezi sebou, stejně tak jako kterákoliv jiná národnost, extrémisty, nesnášenlivé a "nehodné" lidi. Jak je vidět, ale jsou tam i lidé - jako ona žena - opačného názoru. A podle toho, co jsem porůznu stačila přečíst, je tam takových lidí hodně. - I u nás máme extrémisty...........

[10]: Jirko, mně čím dál víc připadá, že už prakticky nikde na světě nejde nic domluvit "nenásilně", bez boje. Jde z toho hrůza. A připadá mně také, že nejrůznější noviny, v honbě za čteností - a ziskem - píší titulky tak, aby co nejvíc upoutaly pozornost, ale úplně neodpovídají pravdě a vzbuzují v lidech ještě větší nenávist. Možná se dost lidí ani dál nenamáhá se čtením toho kterého článku, kde je to pak třeba uvedeno jakž-takž na správnou míru, ale hněv a nenávist už je v éteru.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama