Konstanty Gebert - Putin - Rusko

22. října 2014 v 21:00 | hanci |  Politika

Konstanty Gebert, protikomunistický aktivista a zakladatel židovského měsíčníku Midrasz nyní pracuje v polském deníku Gazeta Wyborcza. Napsal 11 knih, přednášel mimo jiné na univerzitě v Berkeley.

V LN, 18/10/2014 v příloze Svět, jsem četla rozhovor Jany Vrubelové s výše uvedeným spisovatelem pod názvem "Hrajeme hudbu pro Putinovy uši". Chtěla bych vložit pár jeho myšlenek, se kterými naprosto souhlasím, a vlastně přesně definují to, co jsem říkala hned po zvolení Putina na začátku jeho kariéry.
Pokusím se co možná nejstručněji interpretovat jeho hlavní myšlenky.

V Polsku se každý velmi bojí rozpínání Ruska.
Do té doby, než Rusko obsadilo Krym, měli Poláci v EU a NATO pověst hysterického přístupu k Rusku.
V Moskvě se přístup Evropy nemůže interpretovat jinak, než jako naprostý nezájem.
Nejhorší jsou reakce sousedních států na sankce - Česká republika a Slovensko. Ale nejhorší vůbec je postoj Maďarska - otevřená podpora Putina jako vzoru.
Na sankce je nahlíženo velmi krátkozrace z ekonomického pohledu - úspěchu.
Názor společnosti, formulovaný "To je přece to, co Rusko vždycky dělalo. Nemá smysl proti tomu protestovat, stejně jako nemá cenu stavit se na odpor počasí." je velmi špatný. Je nutné podporovat ty odvážné, kteří vystupují proti tamnímu režimu, např. těch 50 tisíc lidí, kteří protestovali v ulicích Moskvy proti ruské agresi. Oni se spoléhají na solidaritu ostatních států.
Putin s tímto postojem právě počítá. Chtěl by posunout hranice Západu tam, kde byly do roku 1989 - vyjma NDR, to je součástí Německa.
Samozřejmě by to nedělal způsobem, že by znovu přijely tanky do Prahy nebo Varšavy. Bude se snažit koupit část strategicky důležitého průmyslového odvětví v Česku nebo Polsku. Dostane na to kladnou odpověď. Samozřejmě. Pak bude mít možnost diktovat a zakazovat, jak se ten který stát má zachovat např. vůči požadavkům disidentů z Běloruska atp.
Členství v EU je pro Rusko dobré, větší trhy.
Členství v NATO - to už znamená jenom cvičení a přehlídky. NATO nemá jak ubránit baltské státy. Tedy mohlo by, ale odmítá nasadit obrněné brigády.
Polsko po zkušenostech neúspěšného spoléhání na spojence v druhé světové válce vede nyní velmi racionální politiku.
V Evropě je trendem usmiřovací politika ústupků protivníkovi. Naposledy, když si Evropa takovou cestu zvolila, mělo to katastrofální následky.
Polsko se chová stejně, nová polská premiérka Kopaczová tvrdí, že musíme být realističtější. A to je přesně hudba pro Putinovy uši.
Nenásilné odporování? - Bohudík, nejsme v situaci Ukrajinců. ....... Nenásilným odporem mám na mysli vyzbrojit a vojensky vycvičit Ukrajince a zároveň výrazně zlepšit vlastní obranné síly. Podpořit oběti války, ale také demokratické síly v Rusku.
Evropa musí podporovat demokracii v Rusku. Kromě geopolitických kalkulací je to také morální povinnost.
Měli bychom se vyvarovat chyby identifikovat Putina s Ruskem. Nadřazený postoj typu "My jsme civilizovaní, oni jsou barbaři, kteří diktátora vlastně potřebují." je hloupý.
Potřebujeme efektivní vojenskou obranu před Ruskem, ale jediný, kdo dokáže zařídit, aby nebyla potřeba, jsou Rusové sami.
*******************************************************
Dodatečně přidávám odkaz na rozhovor s historikem Alexejem Kelinem - je potřeba kliknout na šipku v červeném kolečku. Stojí za poslech. http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/1402302

Mimochodem, ta knížka - Andrej Zubov: Dějiny Ruska 20. století - 1.díl, o které v rozhovoru A. Kelin mluví, už vyšla. Bohužel, cena je tak vysoká, že je pro mě s největší pravděpodobností nedostupná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama