Listopad 2014

Jo Nesbo, Jidáš+filmy+zamyšlení

30. listopadu 2014 v 19:52 | hanci |  Knihy
Rychle přečtená knížka: Jo Nesbo: Přízrak
Četla jsem všechny jeho knihy, které u nás vyšly. Nejen že umí psát báječně napínavě, je přesně obeznámený s prostředím, o kterém píše, všechny jeho knížky mají hlubší téma, je výborný psycholog a do hloubky rozpitvává hlavní osoby - kladné i záporné. Některá témata: důsledky války v Jugoslávii (a kterékoliv války nebo násilného chování) na lidskou psychiku, chování, změny charakteru; pedofilie, drogová závislost a další. Musím říct, že po přečtení každé knížky jsem byla hodně deprimovaná.
Jen maličká ukázka z knížky, kterou jsem právě dočetla:
Str. 142
".........Když jsem byl dítě a otec nám předčítal z bible, myslel jsem si, že Abrahám byl zbabělec, když uposlechl Boha, který po něm žádal, aby obětoval svého syna. Jako dospělý jsem pochopil, že jen skutečně nesobecký otec může být ochotný obětovat své dítě, jestliže to poslouží vyššímu cíli, než jaký mají otec a syn. Protože takový cíl skutečně existuje....."

V zrcadle času-surrealistická poezie-J. Kremláček a přátelé, 2

15. listopadu 2014 v 1:19 | hanci |  Umění
Josef Kremláček

Pouštní mimikry

Nádobka
mění se v minaret
v tomto městě písku
kde mraky
nesou posvátný kámen
z ticha propastí
na dlaždice harémů
zazděných supů
kde slunce -
neustále bijící gong
taví svůj kov
na krovky chrobáků
hnětené z posvátných hornin
a misteriósních tónů píšťal
tvaru zkamenělých údů pastýřů
v dunách
jižně od
Roba el Cháli.

V zrcadle času-surrealistická poezie-J. Kremláček a přátelé, 1

15. listopadu 2014 v 1:19 | hanci |  Umění
V ZRCADLE ČASU

V básnické edici Zenith vydalo nakladatelství AMAPRINT - Kerndl, s.r.o. následující útlou knížečku básní

Omlouvám se za nepěknou formu, dlouho jsem se pokoušela texty dát vedle sebe, upravit vzhledově, ale nepovedlo se, navíc jsem musela text rozložit do dvou článků, mrzí mě to. Ale snad se někdo potěší i takto.

Arnošt Budík 2010

J.Kremláček,akad. malíř,vystavuje v Rakousku

14. listopadu 2014 v 21:35 | hanci |  Umění
Josef Kremláček, akad. malíř
se zúčastnil mezinárodní kolektivní výstavy s názvem
Kouzlo krajiny, Sen a skutečnost,
která se konala v barokním kostele Riegersburg, Dolní Rakousko, ve dnech 01/05/2014 až 16/11/2014.

O výstavě jsem věděla, navštívit ji pro mě nebylo absolutně dostupné, ale mrzí mě, že se ke mně dostala pozvánka na tuto výstavu až teď. Přesto sem pár reprodukcí obrazů vkládám, třeba někoho potěší tak, jako mě.

Pozvánka, výřez 1

Siegfried Zademack, Auf dem roten Teppich, 2013, olej na plátně, 100x120 cm

Co je odpudivější a co je větší nebezpečí

12. listopadu 2014 v 22:20 | hanci |  Zamyšlení
V poslední době si kladu dvě hlavní otázky a ani na jednu si neumím odpovědět.
  • Co je odpudivější a za co se mám víc stydět - jestli když jeden prezident před kamerami snímajícími dění pro celý svět krade pero - nebo když druhý prezident v promluvě ke svému národu používá vulgární slovník? Následuje další podotázka - je možné, klesnout ještě víc? - Ale nebuďme nafoukaní, takové a podobné chování není jen naše privilegium.............
  • Čeho se mám víc obávat, když pomyslím na své potomky a potomky jejich potomků? Ruska nebo zfanatizovaných islamistů? Nebo může být ještě něco horšího?
Nejdřív vložím odkaz na rozhovor Putinova poradce Sergeje Markova (nebo Markovova?) pro švédskou televizi SVT. Docela mně přechází mráz po zádech, i když před lety hned po zvolení Putina jsem přesně toto očekávala a několikrát jsem o tom na blogu psala.

O té druhé hrozbě píši v článku tady na blogu, jsou to výňatky z knížky Benjamina Kurase "Evropa snů a skutečností", která byla vydaná v r. 2007. Člověku by se zdálo, že už nic absurdnějšího nemůže přijít. Chyba lávky - vložím výňatky z LN ze září a října letošního roku, které dokazují pravý opak.

Procházka v podzimním lese

11. listopadu 2014 v 21:48 | hanci |  Jak jde život
Musela jsem přerušit na chvíli čtení knížky B. Kurase "Nebýt Golema", protože je to pro mě tak silné a emoční, že musím alespoň na chvíli myslet na něco jiného.
Dnes jsem si konečně vzala na procházku foťák, tak vložím pár fotek.
Denně slyšíme, jak je letos podzim krásný, slunečný, teplý...... V celé republice, jen u nás slunko za celou dobu svítilo snad jen dva dny, jinak je mlha, zima, mrholí nebo prší. Přesto je pořád na co se dívat, jakmile člověk přijde do polí, lesa......
Škoda, veverka byla moc rychlá, nestihla jsem ji zachytit.
Tuto fotku jsem udělala před pár dny z mobilu, ale ty kapky vody se mně tak líbí, že jsem ji dnes vložila.