Jo Nesbo, Jidáš+filmy+zamyšlení

30. listopadu 2014 v 19:52 | hanci |  Knihy
Rychle přečtená knížka: Jo Nesbo: Přízrak
Četla jsem všechny jeho knihy, které u nás vyšly. Nejen že umí psát báječně napínavě, je přesně obeznámený s prostředím, o kterém píše, všechny jeho knížky mají hlubší téma, je výborný psycholog a do hloubky rozpitvává hlavní osoby - kladné i záporné. Některá témata: důsledky války v Jugoslávii (a kterékoliv války nebo násilného chování) na lidskou psychiku, chování, změny charakteru; pedofilie, drogová závislost a další. Musím říct, že po přečtení každé knížky jsem byla hodně deprimovaná.
Jen maličká ukázka z knížky, kterou jsem právě dočetla:
Str. 142
".........Když jsem byl dítě a otec nám předčítal z bible, myslel jsem si, že Abrahám byl zbabělec, když uposlechl Boha, který po něm žádal, aby obětoval svého syna. Jako dospělý jsem pochopil, že jen skutečně nesobecký otec může být ochotný obětovat své dítě, jestliže to poslouží vyššímu cíli, než jaký mají otec a syn. Protože takový cíl skutečně existuje....."

Str. 296
"........Nedokážeme žít životy, jaké bychom žít chtěli. Jsme zajatci... všeho možného. Toho, kým jsme....."
**********************************************************************
Ještě před nedávnem, když jsem na tom byla zdravotně velmi špatně, bych nevěřila, že se mně bude nedostávat času i v situaci, kdy jsem značně omezená ztíženým dýcháním, prakticky nikam nemohu jet a ani déle jít. Jak je vidět, i v takové situaci je možné nežít jednotvárně.
V poslední době jsem poznala několik zajímavých lidí, po zlepšení zdravotního stavu jsem obnovila mailový a skajpový kontakt s dřívějšími přáteli, napsala jsem tři pohádky pro své malé vnučky - mám nápady na další. Shodou okolností jsem se dověděla o tiskárně, kde mně udělají za velmi příznivou cenu pár výtisků mých knížeček, které mám na ISSUU - z toho mám obzvlášť velkou radost.
Neskutečnou náhodou jsem zjistila, že už je - zřejmě delší dobu - přeložené Jidášovo evengelium (hned jsem si je přečetla - moc mě zajímalo), o jehož objevení a neskutečné cestě k restaurování jsem psala zde
Kdo by měl zájem, může si je zdarma stáhnout zde
**********************************************************************
Viděla jsem několik dobrých filmů, ovšem - jak jinak - filmy Woodyho Allena - Poznáš muže svých snů a Užívej si, co to jde, všechny ostatní převyšují. Výborný je ale také film Nelly a pan Arnaud s úžasným Michelem Serraultem a Emmanuelle Béartovou, film P. Almodóvara Rozervaná objetí, méně náročné jsou filmy s Colinem Firthem a s Helen Huntovou - možná o nich příště napíši.

Sleduji také snooker, kdykoliv probíhá nějaký turnaj.
Samozřejmě vařím, uklízím, peru, žehlím....., i když vše musím dělat po částech, po chvílích.
**********************************************************************
A pak ještě něco, nad čím už pár dnů přemýšlím.
V průběhu cca dvou let jsem dostala opravdu hodně vzkazů z blogu na mail.
Omlouvám se těm, kterým neodpovídám mailem, nezvládla bych tak rozsáhlou korespondenci. Jsem ráda, když se dozvídám, že jsem někomu pomohla nabídkou receptů při slinivkové dietě, při volbě alternativní medicíny, když jsem někomu zpříjemnila chvilky svými "obrazovými reportážemi" z výstav, když jsem jezdila do Prahy.

Ovšem, také jsem během posledních let dostala několik nepříjemných mailů - dověděla jsem se např., že jsem "kágébačka", "komunistická kráva", "židák" - protože svým psaním jsem na sebe prozradila, že mám židovské předky - bohužel nemám, kdybych měla, možná bych měla vyšší IQ......

Před nedávnem jsem se po celovečerním rozhovoru se svou kamarádkou, která je přísná ateistka a zastává názor, že zlo bude ze světa vymýcené až v době, kdy bude zrušeno jakékoliv náboženství a víra, hlavně islám, při loučení dověděla, že nebyla daleko dojmu, že jsem Muslimka.......
Abych to nezkreslila, vkládám originál mailu, který jsem pak dodatečně dostala:
"Kde je nabozenstvi, vira v boha, je chudoba. Nejhorsi nabozenstvi je Islam. Vira v boha nebo cokoliv nadprirozeneho je smesna a smutna. .... Vzdelani je mirumiluvna cesta k osvete a stesti. Nabozenstvi je cesta k nasili a primitivismu."
Snažila jsem se totiž vysvětlit, že víra se nikomu vzít nedá a že i Muslimové jsou dobří a špatní.
V posledních dnech jsem se naopak dověděla, že když píši o knížkách B. Kurase, tak prý
jeho myšlenku, že islám je zlo (v žádné z jeho knížek, které jsem doposud přečetla, jsem se toto ale nedověděla), rozšiřuji mezi lidi a tím podporuji nepřátelství vůči Muslimům....

Takže jsem se dověděla, že "jsem komunistka, Židák, Muslimka, protože podporuji Muslimy a také ale podporuji nepřátelství vůči Muslimům".
Bylo by to úsměvné, kdyby to nebylo smutné.

Nejvíc je pro mě zarážející, jak totožný text si každý vykládá rozdílně - podle svého, podle toho, co v něm asi chce vidět - jinak si to neumím vysvětlit.

Podle posledních zpráv z tisku a sdělovacích prostředků narůstá nacionalismus a útoky na židovské rodiny - nacionalisté své chování zdůvodňují terorismem a obavami z jeho narůstání atd. Bohužel, opět vzrůstá názor, že nejvíc "zlem" v islámu straší Židé".

Moje jediné kritérium, podle kterého hodnotím lidi, je "dobrý a špatný" - nebo "zlý a hodný" - jak to kdo chce nazvat. Vůbec mně nezáleží na barvě pleti, původu, vyznávání víry atd. Hodnotím lidi podle toho, jak se chovají, co dělají. A lze to velmi dobře zhodnotit - podle několik tisíc let starého Desatera.

Připadá mně nejsmutnější, že hodně lidí se domnívá, že to co je psané, je dané - je pravda. Já psané věci beru jako podnět k přemýšlení, pokud nesouhlasím, hledám jiné zdroje, historické, dokumentární, úřední........ Pak si dělám sama svůj vlastní názor.
To je také důvod, proč téměř od začátku píši na blogu o knihách a vkládám ukázky, píši o filmech, vkládala jsem a pokud jen trochu mohu, vkládám dál fotky obrazů z galerií - mnohdy i takové, které mě zrovna nijak moc neoslovily, ale druhého třeba ano - tak proč bych je odsuzovala.........

Mám možnost vidět statistiku návštěvnosti mého blogu ve třech verzích - nevím, která jepravdivá. Jedna je na blogu u článku, jednu dostávám každý týden mailem. Další vidím, když chci napsat nový článek a kliknu na blog.cz - objeví se mně statistika návštěvnosti mého blogu minulého dne a tří nejvíce navštěvovaných článků minulého dne. Dnes tam byl údaj, že včera navštívilo můj blog 317 lidí - tak to jsem opravdu byla v šoku. Minulé týdny to bylo v průměru kolem 250 návštěv denně.
Děkuji všem, kdo pokládají můj blog za podnětný a nabádající k přemýšlení - proto ho píši.
Přeji všem co nejpříjemnější předvánoční dny - já vím, je to ještě brzo, ale prý už nákupní horečka začíná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama