Benjamin Kuras: Tao smíchu, 2. část

9. listopadu 2014 v 0:41 | hanci |  Knihy
Tao smíchu. Prchavé umění humoru, 2. část

Str. 109
".......... A zde je Ostrowerové definice humoru, kterou svoji studii uzavírá:
"Humor je kvalita vnímání, která nám umožňuje prožívat radost i v těžkých situacích." ..........
.......... "Humor," dodává Ostrowerová, "je obsažen v legračních buňkách člověka, tak jako krása v očích vnímajícího."
Chceme-li vesele přežívat, nezbývá nám než si ty legrační buňky pěstovat a piplat. I v situacích, kde nám jde o život. Možná hlavně v těch.
A odpověď na otázku, zda existuje nějaké téma, které by pro humor bylo tabu?
Neexistuje. Ale jen pod podmínkou, že se smějeme sami sobě, ne druhým. .........."

V knížce je nepřeberné množství vynikajících vtipů. Je strašně těžké vybrat jen některé. Následující je z kapitoly o komunistickém humoru.

Str. 111
".......... Z těch židovských u mě zvítězila tato:
"Pořád nás straší válečnými štváči," hořekuje Roubíček rabínovi. "Myslíte, že se dá válce zabránit?"
"Válka nebude," odpovídá rabín. "Ale boj za mír bude tak strašný, že nezůstane kámen na kameni." .........."


Nedá mně to, abych sem nevložila následující věty, týkající se autora:
Str. 116
".......... Touhu psát v Bruselu limericky mně zhatil sám český prezident napomenutím, abych nebabral pravicovou politiku. Napomenutí jsem si vzal k srdci, a když mně kdosi navrhoval, abych kandidoval do Senátu, ujistil jsem ho (a ujišťuji čtenáře), že mým ujasněným posláním do konce života je výlučně psaní, jídlo a sex, ač ne nutně vždy v tomto pořadí. .........."
Hm.... tak přemýšlím, kterému pořadí tedy asi dává autor přednost.............

Několik vtipů ještě vložím z kapitoly o soumraku humoru. Hned tomu prvnímu jsem se musela hodně smát, až mně tekly slzy.

Str. 117
".......... V britském televizním programu politických skečů Not The Nine O´clock News si v roce 1982 Rowan Atkinson (později proslulý jako Mr. Bean) vychutnal tento vtip ve formě komentáře k snímku muslimů klečících uprostřed ulice v modlitbách:
"V Iránu pokračuje pátrání po Chomejního kontaktních čočkách." ..........
..........To byla zlatá éra náboženského humoru. ..........
.......... Židovskými vtipy utahujícími si z rabínů, proroků a Mojžíše se to jen hemžilo.
Od:
"Chceš moje přikázání?" ptá se Bůh Mojžíše.
"Za kolik?" ptá se Mojžíš.
"Zadarmo."
"Tak to jo, dej mně jich deset."
Po:
"Proč nás Mojžíš vláčel čtyřicet let po poušti? Tak dlouho mu to trvalo, než našel plácek, kde není žádná ropa." .........."

Str. 118 - 119
".......... A pak najednou v roce 1988 přišel šok - a joke too far - Salmana Rushdieho se Satanskými verši. Tedy šok nebyla ta jeho kniha - do atmosféry anglosaské literatury zcela zapadající - nýbrž nečekaná reakce muslimů nejprve britských, pak celosvětových, pod velením ajatolláha Chomejního vyhlašujícího trest smrti Rushdiemu za rouhačství. Rushdie ji sice zatím přežívá, ale odskákalo to několik jeho nakladatelů a překladatelů. ..........
.......... "Islám není žádná sranda," vysvětlil Chomejní celému světu, aby už nikdo nikdy nebyl na pochybách. ..........
.......... Ale jak vážně muslimové Chomejního zákaz srandy začali brát, se ukázalo při dánských karikaturách. A svět se začal z humoru třást strachem. ..........
..........Britský parlament málem schválil na žádost muslimských organizací zákaz zesměšňování náboženství. Rowan Atkinson proti němu vedl kampaň s varováním:
"Když se nám zakáže dělat si srandu z náboženství, brzy to bude znamenat konec srandy vůbec."
A nemýlil se, už je to tady. Průkopníkem je šírazská univerzita v Iránu, která v květnu 2010 zakázala hlasitý smích. .........."

Ještě něco ze severoamerické žurnalistiky:
Str. 130
".......... "Ženy se nevyrovnají mužům, dokud nedokážou chodit po ulici plešaté a s pivním pupkem a myslet si, jak jsou sexy."
"Čisté svědomí je známkou špatné paměti."
"Chcete-li se trefit do terče, střílejte napřed, a co zasáhnete, tomu říkejte terč."
"Zahraniční politika je výsledek přání, aby cokoli vláda dělá, dělala někomu jinému."
"Demokracie je teorie, že lid ví, co chce, a zaslouží si to hezky tvrdě."
"Reklama je schopnost pozastavit lidskou inteligenci na dostatečně dlouhou dobu, než se z toho vydělají peníze." .........."

Neodpustím si vtipy o stáří, protože se mě samotné tak dotýkají.
Str. 132 - 134
".......... "Někdy je příjemné jen tak sedět na zahradě a snažit se vzpomenout si na jméno svého psa," říká komik Steve Martin. ..........
.......... "Že stárnu, jsem poznal podle toho, že mně papež začínal připadat mladý," sdělil při přijímání životního Oscara filmový režisér a scenárista Billy Wilder..........
.......... I těm, kdo stárnout důsledně odmítají a nevzdávají sex do pozdního věku, jednoho dne dojde, že "sex v devadesáti je jako hrát kulečník provazem", jak skóroval u svého publika komik George Burns, který dostal prvního Oscara v osmdesáti a v devětadevadesáti podepisoval smlouvy na představení deset let dopředu. Svou každodenní rutinu popisoval takto: "Každé ráno vstanu, přečtu si v novinách nekrology, a když tam nenajdu svoje jméno, oholím se." A stárnutí takto: "Nejprve začnete zapomínat jména a pak tváře. Pak si zapomenete rozepnout zip. Nakonec si zip zapomenete zapnout." A měl-li by se znovu oženit, George by jel na líbánky na "Viagarské vodopády". ..........
.......... Mudrcké usínání na schůzích, které v české politice tak úspěšně propaguje Schwarzenberg, už před ním proslavil Ronald Reagan vydáním rozkazu: "V případě národního ohrožení musím být vzbuzen, i kdybych byl na zasedání vlády." ..........
..........O tom, že stav totální senility se nevyhýbá ani bohatým a vzdělaným ženám, svědčí tahle o dvou starých kamarádkách, které se po mnoho let každý týden odpoledne scházívají na čaj ve Fortnum & Mason na Piccadilly, až jednoho dne se jim stane toto:
"Prosím tě," povídá jedna, "připomeň mně svoje jméno, já si nemůžu vzpomenout."
"No," povídá druhá a na dlouho se zamyslí, "do kdy to potřebuješ vědět?" .........."

Na závěr vložím Kingtonovu definici člověka.
Str. 140
".......... "Jediný tvor, který má čas a energii všechen svůj sajrajt pumpovat do moře a pak se jít v něm koupat." .........."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama