Co je odpudivější a co je větší nebezpečí

12. listopadu 2014 v 22:20 | hanci |  Zamyšlení
V poslední době si kladu dvě hlavní otázky a ani na jednu si neumím odpovědět.
  • Co je odpudivější a za co se mám víc stydět - jestli když jeden prezident před kamerami snímajícími dění pro celý svět krade pero - nebo když druhý prezident v promluvě ke svému národu používá vulgární slovník? Následuje další podotázka - je možné, klesnout ještě víc? - Ale nebuďme nafoukaní, takové a podobné chování není jen naše privilegium.............
  • Čeho se mám víc obávat, když pomyslím na své potomky a potomky jejich potomků? Ruska nebo zfanatizovaných islamistů? Nebo může být ještě něco horšího?
Nejdřív vložím odkaz na rozhovor Putinova poradce Sergeje Markova (nebo Markovova?) pro švédskou televizi SVT. Docela mně přechází mráz po zádech, i když před lety hned po zvolení Putina jsem přesně toto očekávala a několikrát jsem o tom na blogu psala.

O té druhé hrozbě píši v článku tady na blogu, jsou to výňatky z knížky Benjamina Kurase "Evropa snů a skutečností", která byla vydaná v r. 2007. Člověku by se zdálo, že už nic absurdnějšího nemůže přijít. Chyba lávky - vložím výňatky z LN ze září a října letošního roku, které dokazují pravý opak.


LN, Česká pozice, 27/09/2014, Lze islám sloučit s demokracií? Ilja Kuneš (překladatel a tlumočník)

"Nicolas Hénin, novinář z týdeníku Le Point, prolomil pečlivě dodržované tabu tím, když veřejnost podrobně informoval, že jejich věznitelem a hlavním mučitelem v zajetí byl devětadvacetiletý Francouz Mehdi Nemmouche, pozdější vrah ze židovského muzea v Bruselu, při jehož atentátu letos na konci května zahynuli čtyři lidé.
Jeho kolegu, reportéra rozhlasové stanice Europe 1 Didiera Francoise, tři měsíce pravidelně mlátil dřevěnou tyčí do hlavy a odváděl na "popravu". A na všechny opakovaně řval: "Víte, s kým mluvíte? Já jsem al-Káida!" Upozornil také, že vězniteli, mučiteli a případně i vrahy západních rukojmí Islámského státu jsou v drtivé většině právě radikálové původem z jejich společné vlasti Francie................ Všechna opatření, která Francie zatím přijala, mají jednu věc společnou: léčí pouze symptomy a jsou ve své podstatě defenzivní. Nejpodstatnější otázka zůstává přitom nedotčena: Proč právě islám dokáže radikalizovat některé mladé muže a dívky, kteří vyrůstají v otevřené a tolerantní západní společnosti, do takové míry, že touží povraždit co nejvíce jiných lidí? ................ všichni adepti džihádu ze západní Evropy získali školní vzdělání, které je mělo vést k toleranci a kritickému myšlení. Řada zemí západní Evropy dnes s překvapením zjišťuje, že mnohé z nich nevedlo. Nebo je islám s demokracií nekompatibilní? ................ Globálnější historizující vysvětlení nabízí alžírský antropolog, filozof a spisovatel Malek Chebel, žijící ve Francii. Podle něho islám stejně jako křesťanství přijme moderní svět a tolerantní otevřenou společnost, až projde svým obdobím renesance a osvícenství. Vzhledem k akutnímu ohrožení, které pro demokracii dnes představují islámští fanatici, to je ovšem běh na dlouhou trať. A to pořádně dlouhou.

LN, Orientace/Pracovna, 25/10/2014, To už všem hráblo? - Osobní výběr ze světového tisku, Zbyněk Petráček, komentátor LN

"................ web MEMRI, což znamená Middle East Media Research Institute (Ústav pro analýzu médií Středního východu). Tato užitečná instituce zaměstnává specialisty znalé arabštiny, perštiny, urdštiny, turečtiny a dalších exotických jazyků. A publikuje články, apely, vystoupení či kázání v těchto jazycích paralelně s anglickými překlady.
Příklad. "Pokud čtete korán doslova, ospravedlníte i zotročování žen a dětí." řekl Lidovým novinám francouzský politolog Gilles Kepel. MEMRI dokládá, že nemusíme jen teoretizovat. Nabízí překlad řečí britského kazatele Mizanura Rahmana: "Vracíme se k pravidlům islámu, která po léta scházela. Teď když máme chalifát, můžeme v něm mít i otrokyně." Takovou názornost by ocenil i Komenský.
***
A na závěr ještě ke Spiegelu Online. Skandál v britském Rotherhamu byl už dávno - již v srpnu byla zveřejněna šokující fakta. Zaprvé: v letech 1997 až 2013 tam pákistánský gang sexuálně zneužil nejméně 1400 dětí. Zadruhé: úřady to tušily, ale bály se zakročit, aby nebyly obviněny z rasismu či xenofobie. Ta zpráva už zapadla, ale některým lidem nedává pokoj. Například Sibille Bergové na blogu Spiegelu Online. ................ Bergová je stále v úžasu nad tím, že úřady demokratické země mohou váhat mezi ochranou občanů a politicky korektními důvody proti ní. Nechápe, že ve světě, kde se za provokaci pokládá izraelská vlajka (jen aby nedráždila muslimy!), kde po jakékoliv kritice islamistů přijde řeč na vinu Západu, nelze proti provokativnímu násilí zakročit jako proti násilí a násilníka označit za násilníka: "Jsou vlády v Evropě už tak ochromené strachem z nepokojů, že je až na výzvy k integraci nic nenapadá? To už všem hráblo?" Je to řeč emocí, ale Bergová se cítí být v situaci, kdy jiný apel než emoce nezbývá."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama