Benjamin Kuras: Tao sexu

22. prosince 2014 v 15:01 | hanci |  Knihy

Přečetla jsem další knížku B. Kurase: Tao sexu - Jak udržovat ženu v blahu a zpomalit stárnutí.
Je to - jak jinak - opět výtečně napsaná knížka, sršící vtipem, humorem, laskavostí, schopností empatie........ mohla bych vypočítávat snad do nekonečna.

Něco z úvodu:

Str. 5
".......... Na rozdíl od všech ostatních knih o sexu, které rády tvrdí, že nejsou jen o sexu, tato knížka přiznává, že je jen o sexu. Jestliže v ní někdo najde dimenze duchovní, intelektuální, filozofické, morální, politické či jiné, činí tak na vlastní riziko a odpovědnost.
Je adresována obyčejným heterosexuálním mužům, kteří mají rádi obyčejné heterosexuální ženy, ale není důvod, proč by se z ní nemohly těšit i obyčejné heterosexuální ženy, které mají rády obyčejné heterosexuální muže. Přinejmenším jim může připomenout, čeho se jim nedostává a nač mají přirozené právo. Nevylučuji, že by mohla potěšit i pár těch, kdo si rádi jen tak pro zábavu čítají o sexu, když nemají nic užitečnějšího na práci.
Pro všechny ostatní by to byla ztráta času. .........."


Tentokrát sem vložím jen pár namátkou vybraných ukázek z počátečních stránek knížky, protože dál jsou uváděné naprosto podrobné rady a návody - převážně pro muže, ale nejen pro ně - jak postupovat při "udržování ženy v blahu a jak zpomalovat stárnutí".

Str. 12
".......... blaho je ten nepřirozenější stav vesmíru a všechen konflikt a utrpení je masochistický lidský výmysl. Jestli se vám toto tvrzení zdá empiricky nepravdivé, zkuste si je alespoň nalhávat a zamyslet se nad tím, kolika empirickým nesmyslům jsme už v historii věřili a kolik jsme jejich jménem napáchali krutostí. Pokoušejme se pro změnu páchat blaho, i když v ně nevěříme.
Aby se to dařilo, žena jako nejvyšší stupeň pozemského tvoření musí dodržovat jednu jedinou povinnost vůči sobě a jednu jedinou povinnost vůči muži: Vůči sobě - mít touhu, chuť a vůli pěstovat si uspokojitelnost. Vůči muži - sdělovat mu srozumitelně a konkrétně, co od něho žádá k uspokojení. Ne k abstraktnímu věčnému uspokojování - během něhož by měl on pokaždé vycítit a vyrozumět, co by jí zrovna teď v tuto minutu udělalo radost a "překvapit" ji tím, že to uhádne -, nýbrž pokaždé k jednomu danému konkrétnímu uspokojení, protože on dál za ně nevidí. A nezapomenout ho za každé opětné uspokojení pochválit a odměnit něhou.
Není to pro ženu úkol snadný, už proto, že je to úkol a že má cíl.
Ale pro zdraví planety to snad za pokus stojí.
To je jedna ze dvou věcí, které žena potřebuje vědět o taoismu. Druhá je tato: Chce-li, aby jí muž vytrvale vytvářel blaho, nesmí z něho ždímat a vysávat energie, nýbrž mu musí pomáhat je konzervovat a přidávat mu k nim energie svoje. To se snadněji říká, než koná.
Všechno ostatní je na mužích. .........."

Str. 15
".......... Neboť jak praví stará taoistická moudrost, je lepší dělat správnou věc ze špatných pohnutek než ze správných pohnutek špatnou. .........."

Str. 17
".......... "Tao lze tao ne Tao."
Tak zní doslovný překlad slavné definice od Lao-c'. .......... První znamená Tao sdělované, druhé znamená sdělování Tao, zatímco třetí znamená Tao nesdělitelné. A tak se tato definice obvykle překládá asi takto:
"Tao, které se dá sdělit, není pravé Tao."
Nebo:
"Tao sdělitelné není Tao ryzí."
Nebo taky:
"Cesta, kterou lze cestovat, není Cesta." ..........
Čeština by asi udělala nejlíp, kdyby si Tao překládala moravským tož tak. Laova definice by pak zněla:
"Tož-tak, na něž lze říct tož-tak, není pravé Tož-tak."
A jsme doma. ..........
.......... Podobně by asi pravověrný náboženský monoteista mohl říct, že bůh, který je vysvětlitelný, není Bůh. ..........
.......... Ve jménu Tao taky nikdo nikdy nevedl svatou válku. .........."

Str. 18 - 20
".......... Nejjasněji nám Tao vysvětluje Čuang- c' v jednom ze svých nejslavnějších výroků:
"Tož teď vám něco řeknu. Nevím, pod jakou kategorii to zařadit, ani zda je to relevantní, či ne, ale určitě to bude relevantní někde a někdy. Není na tom nic nového, ale přesto bych to rád řekl.
Je začátek. Ten začátek je bez začátku. Ten začátek, bez něhož je ten začátek, je taky bez začátku. Je něco. Je nic. Je něco před začátkem něčeho a ničeho, a něco před tím. Náhle je něco a nic. Ale mezi něčím a ničím já pořád nerozeznám, které je něco a které je nic.
No a teď jsem cosi řekl, ale vůbec nevím, zda jsem něco řekl, nebo ne."
Jasné jako facka. Taoismus si z nás dělá srandu. ..........
Klasický taoismus se raději o ničem nepře a s potěšením vnímá, jak ten svět teče a proudí, jak se věci třou jedna o druhou, křesají a jiskří, tančí, kmitají, šukají, bublají a šustí, mazlí se a tetelí se něhou, vášní a pářením. Tak vzniká energie tepla, spojená s láskou, přátelstvím, harmonií, veselím, radostí, rozkoší a blahem.
Teplem je poháněn celý vesmír, a co v něm zchladne, umírá. Umírá i to, co se přehřívá a přežhavuje v žár. Ten vzniká bigotní posedlostí teplem, chamtivostí po teplu a jeho křečkovitým hromaděním, a potřebuje se tu a tam zchladit. Proto vesmír k životu hřejivému - udržovanému uvnitř extrémů mrazivosti a žhavosti - potřebuje jak energii žhavicí - jang, tak energii chladicí - jin. Ty, jak jsme si už řekli, se ztotožňují jedna s mužstvím, druhá s ženstvím.
Když se tyto energie o sebe třou a mazlí, vzniká sex. Protože celý vesmír je tvořen rovnováhou těchto dvou energií, celý zázrak tvoření vesmíru, země a života je jedno velké sexuální kmitání. A tento stručný úvod do taoistické filozofie jsme k tomu potřebovali jen proto, abychom sex mohli brát hravě, tanečně, spontánně, zvídavě, mazlivě, nadlehčeně a plynule, a netvořili si kolem něho žádná přísná a strach nahánějící dogmata a pravidla. Takovéto spontánnosti a splývání s tokem vesmíru se čínsky říká wu-wej, což zní jako výkřik překvapeného úžasu. .........."

Str. 33
".......... S taoistickým sexmistrovstvím se to má jako se samurajským uměním bojového střehu: Mít meč stále v pohotovosti, ale nechtít ho pořád tasit. .........."

Dál už doporučuji, aby se všichni začetli sami, nějaké vypisování ukázek by vůbec nemělo cenu..........
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama