Únor 2015

Jiří Dědeček: Šli červotoči do houslí

28. února 2015 v 21:08 | hanci |  Knihy

Koupila jsem pro své malé vnučky knížku od Jiřího Dědečka "Šli červotoči do houslí". Ještě ten den, po přečtení, jsem si ji koupila i pro sebe, mám ji u postele a každý večer si před spaním vždy přečtu jednu básničku. V době, kdy člověk slyší snad jen negativní, tak často i kruté informace, jsou texty Jiřího Dědečka přímo balzámem na duši. Od momentu, kdy jsem si kdysi přečetla poprvé jeho texty, ho miluji - tedy ty jeho texty. Jsou hluboce lidské, laskavé, vtipné......... stejně jako jejich autor.
Málokdy se stane takový malý zázrak, že ilustrátor - tady Aneta Žabková - je naprosto stejného ladění jako autor psaného. V této knížce je souznění stoprocentní. Jsem obojím nadšená a oběma děkuji.
Vkládám malý výběr z této krásné knížky pro potěšení těch, kteří mají podobné cítění.

Červotoči
Šli červotoči do houslí,
pěkně se do nich zakousli.
A po náročné rozcvičce
se pustili i do smyčce.

Sezení

8. února 2015 v 22:28 | hanci |  Film
Po dlouhé době napíši něco o filmu, který jsem nedávno viděla a který pokládám za mimořádně zdařilý.
Ne že bych v mezidobí neviděla spoustu dalších filmů, hodně často se na filmy dívám, ne v TV, protože tam není mnoho filmů, které by se mně líbily, jen velmi zřídka, občas na ARTU, výjimečně na ČT2, ale mám uloženou svou sbírku filmů podle vlastního výběru, protože k některým se ráda vracím.

Před krátkou dobou jsem se dívala už nevím po kolikáté na Markétu Lazarovou a Údolí včel - pokaždé jsem těmi filmy velmi zasažená, pro mě jsou to vrcholné filmy po všech stránkách - režie, herecké výkony, kamera, hudba, kostýmy............

Ale film, o kterém chci něco málo napsat, jsem neznala. Sezení. Originální, neoficiální název je The Surrogate, což nejlépe vystihuje jeden z hlavních motivů filmu.