Duben 2015

Jacques Rossi: Útržky životů

14. dubna 2015 v 22:46 | hanci |  Knihy


Útržky životů - Dvacet let v sovětských lágrech
Jacques Rossi
(Nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, r. 1999)

Str. 5
"Cesta kolem světa za osmdesát let
Tvrdím, že je dobře, že nás pozavírali. Vážně mi to připadá užitečné. Především jsem už nemohl dál škodit. Kdybych zůstal na svobodě, možná bych nadále vězel v přesvědčení, že se podílím na správné věci. V gulagu existuje rčení: Všechny zalígrovat nelze, je ale třeba se o to pokusit.
Jacques Rossi

Jacques Rossi se narodil ve Francii v roce 1909. Přišel na svět jako pohrobek, a když mu bylo pět let, matka se podruhé provdala za bohatého polského velkostatkáře.
Mládí prožil v Polsku, kde objevil osvícenské filozofy, především Rousseaua. Pod jejich vlivem a pod dojmem první světové války došel k názoru, že svět je nutno od základu změnit, a stal se profesionálním agentem Kominterny, jež využívala jeho výjimečného nadání (už tehdy mluvil deseti jazyky včetně hindú a čínštiny). Absolvoval školení v Moskvě a poté až do roku 1937 podnikal cesty po Evropě, vybaven falešnými doklady.
Během španělské občanské války byl pověřen vedením ilegální rozhlasové stanice. Právě tam dostal rozkaz, aby se okamžitě vrátil do Moskvy................Uposlechl tedy příkazu a odcestoval do SSSR. "Byl jsem zatčen, dřív než jsem pochopil, že jsem zatčen," vzpomíná. Žaloba nejdřív zněla: špionáž ve prospěch imperialistických mocností. K soudu však nedošlo a po obvyklém mučení strávil dva roky v nejstarším moskevském vězení Butyrce.
První rozsudek (píše se rok 1939) byl celkem milosrdný: osm let. Prožil je v Norilsku za polárním kruhem. Teprve zde...................pochopil, jakému hnutí se upsal. Po vypršení trestu následovalo další vyšetřování, které trvalo rok a půl. Tu dobu strávil na samotce.


Velikonoce 2015

3. dubna 2015 v 22:52 | hanci |  Jak jde život
Všem návštěvníkům mého blogu

Třešňová větvička, 1983-86, tempera

********************************************************************************************************

Kdo by měl zájem poslechnout si výtečný rozhovor pana Ondřeje Vetchého s paní Danielou Drtinovou - nejen o bulváru, ale např. o ztrátě identity nebo o nutnosti přítomnosti elit národa pro celou společnost, stačí kliknout a poslechnout si až do úplného konce: