Květen 2015

Výstava Františka "Franty" Mertla

30. května 2015 v 20:05 | hanci |  Umění
Toto je moje knížka - monografie Františka "Franty" Mertla, malíře, grafika, sochaře, který se narodil v roce 1930 v Třebíči, ale už víc jak padesát let žije ve Francii.
Jeho životopis najdete zde
a další informace ještě zde
obrazy zde

Bohužel, nesměla jsem si jeho výtvarná díla - obrazy a sochy - které daroval svému rodnému městu, vyfotografovat. Tedy, pár fotek interiéru galerie, kde je stálá expozice těchto darovaných děl, jsem si mohla vyfotografovat, ale jen pro sebe, nesmím je dát na blog. Tak jsem se rozhodla vložit pár fotografií z výše uvedené mé knihy a také pár fotografií, které jsem našla na internetu, kde jsou každému dostupné.
V r. 2012 jsem byla na jeho výstavě v Praze v Sovových mlýnech - kdo by měl chuť se podívat, psala jsem o této výstavě zde

Knihu mám v angličtině, tak doufám, že jsem názvy obrazů přeložila správně.
Obrazy, kde nejsou názvy, jsou z internetu, kde byly bez názvů, takže jsem je nemohla vložit.

Otec a dítě, 1968, olej na plátně, 162 x 130 cm

Výstava Jana Hanuše, grafika

30. května 2015 v 15:38 | hanci |  Umění

Vkládám slíbený článek o výstavě Jana Hanuše v Galerii Malovaný dům v Třebíči.

Autor se od roku 1980 věnuje výtvarné fotografii.
V letech 1981- 1983 absolvoval školu výtvarné fotografie při Lidové konzervatoři v Ostravě. Již v této době zkouší různé experimentální metody ve fotografii, později se věnuje fotografickým kolážím, toto období vyvrcholí výstavou v Budapešti v Galerii mladého umění v roce 1989. Po roce 1989 se začíná živit jako grafik a designer. Vzhledem k povaze své práce, se po celou dobu snaží obory fotografie a grafiky navzájem propojovat. Obvykle nespokojen s výsledkem, s těmito pokusy na nějaký čas ustane, aby to za nějaký čas zkusil znovu. Ovlivněn technologickymi postupy, se kterými se během své praxe naustále setkavá, začíná experimentovat se serigrafií, která se nejvíce blíží jeho představám fotografa a grafika. Současné obrazy jsou tvořeny kombinací technik malby akrylovými barvami, mechanických úprav, sérigrafického tisku.

Více informací najdete:
a zde
a zde

Freejazz

Výstava Jaroslava Šafra, keramika

29. května 2015 v 17:19 | hanci |  Umění
V Galerii Malovaný dům v Třebíči probíhá výstava keramika Jaroslava Šafra společně s grafikem Janem Hanušem. O něm napíši další článek.


O Jaroslavu Šafrovi zde napíši jen nejdůležitější údaje, další naleznete na této adrese
Po absolvování výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě UK v Praze se věnuje keramice. Mimo autorské tvorby navrhuje a realizuje propagační předměty pro obchody typu Museum shop - na zámku v Českém Krumlově, na Pražském hradě a na dalších zámcích v Čechách, pro výstavy (výstava "Valdštejn" v areálu Valdštejnské jízdárny, museum Karla Gotta v Jevanech,…). Propagační předměty pro reprezentativní prostory: Hospodářské komory v Kaiserštejnském paláci, kde instaloval model Malostranského náměstí, jak vypadalo na konci 17. stol., model sídla firmy a soubor modelů míšenských domů pro firmu Stephan Smith v Míšni, soubor modelů historických domů pro Aldstadtviertel st. Michael ve Fürtu, model divadla pro radnici ve Fürtu, model hotelu Savoy pro firmu Wiena Iternational, a další. V roce 2012 se stal členem Sdružení výtvarných umělců keramiků.

U vystavovaných objektů nebyly uvedeny žádné názvy. Myslím si, že ani nejsou potřeba, objekty samy o sobě působí na člověka dostatečně silně. Výstava se mně moc líbila.


Výstava Jitky Janíkové

29. května 2015 v 16:21 | hanci |  Umění


Konečně jsem po dlouhé době mohla navštívit tři výstavy v Třebíči.
Nejdříve jsem šla na výstavu mé kamarádky Jitky Janíkové v Galerii Ladislava Nováka, která se nachází v Židovské čtvrti.
Veškeré informace o ní a její galerii se všemi jejími obrazy najdete na adrese zde

Pokusila jsem se vyfotografovat vystavené obrazy, bohužel, téměř u všech obrazů se osvětlení příliš odráželo od lesklé plochy obrazů, takže barvy jsou trochu pozměněné a odrazy světla také dojem kazí. Omlouvám se, ale myslím si, že dojem z výstavy to zase tak moc nezkazí a každý, kdo bude mít zájem, se může podívat do její galerie na výše uvedené adrese.

Jitčiny obrazy se do těchto intimních prostor velmi hodí. Jsou jemné a vyprávějí o Jitčině vnitřním životě, který není vůbec lehký, jak už to bývá u citlivých lidí.
Jitka přešla z malování pastelem na olej. Přesto, že jsem měla její pastely moc ráda, nijak se její projev touto změnou nezhoršil. Jejímu "vyprávění" to nijak neuškodilo.

Terč