Červenec 2015

Pavel Čech & Jiří Trnka

31. července 2015 v 0:06 | hanci |  Knihy
Až dnes - je ostuda, že až tak pozdě - jsem objevila malíře Pavla Čecha

Koupila jsem od něho pro vnučky tři knížky - je autorem i ilustrátorem.
Ještě jsem pro ně koupila Broučky s ilustracemi Jiřího Trnky.
Jsem naprosto nadšená, jak krásné všechny ty knížky jsou.
Pro sebe jsem neodolala a koupila si malý formát knížky Jean Giono: Muž, který sázel stromy - rovněž s ilustracemi Pavla Čecha. Je to moc krásná knížka. Měla jsem na videu původní film, ale video už nemám a kazety také ne. Bohužel.


Výstava Sylvy Chludilové

30. července 2015 v 23:44 | hanci |  Umění
Výstava obrazů malířky Sylvy Chludilové nazvaná Křehkost lidského bytí je k vidění v Zadní synagoze v Třebíči a je součástí Festivalu židovské kultury Šamajim

Probíhá od 28.07.2015 do 6.09.2015
Otevřeno denně 9.00-17.00 hodin

Sylva ChludilováVýstava Petra Vlacha

30. července 2015 v 23:18 | hanci |  Umění
Pod titulem Lidé jako růže vystavuje v třebíčské galerii Kruh obrazy Petr Vlach

Velikonoce, olej, mix na plátně, 2015

Výstava historických kočárků

30. července 2015 v 23:04 | hanci |  Umění
V Galerii Ladislava Nováka v Třebíči probíhá výstava historických kočárků.
Sbírka je paní Olgy Hradecké
Otevřeno denně 9.00-17.00 hodin
Výstava potrvá do 23.08.2015

"Olga Hradecká pochází ze Skalice u Znojma a kočárky sbírá od roku 1998. Dnes čítá její sbírka přes 500 (!) kousků. Lze tedy říci, že její zájem se změnil v opravdovou vášeň, která trvá již řadu let. Výstava představuje průřez jednotlivými obdobími vývoje kočárků. K vidění jsou kočárky převážně z Česka, ale najdeme mezi nimi i vozítka z Německa, Holandska, Anglie a Kanady. Staromily jistě nadchne nejstarší exponát výstavy, kočárek zvaný "Princezna" z období kolem roku 1890."
Více najdete zde

Omlouvám se za kvalitu, neměla jsem s sebou foťák, takže opět jen z mobilu, z kterého neumím fotit.....Téma uprchlíci

26. července 2015 v 17:25 | hanci |  Zamyšlení
Dostala jsem zajímavé odkazy na rozhovor s fotografem Stanislavem Krupařem:

17.12. 2014
Rozhovor s fotografem Stanislavem Krupařem

Letos jste vyhrál kategorii Reportáž se sérií: Přes moře do Evropy (cesta syrského uprchlíka Anase, z egyptské Alexandrie do Evropy). Jak se Vám podařilo se ke skupině uprchlíků dostat?

Přípravě této reportáže jsme se věnovali dobře půlrok. Vznikala na zakázku pro německý týdeník DIE ZEIT, pro který občas fotím. Pracuji v týmu se svým kolegou a kamarádem, kmenovým autorem Zeitu, Wolfgangem Bauerem. Před rokem jsme spolu byli v Aleppu, Wolfgang byl ale ve válečné Sýrii už několikrát předtím . Humanitární katastrofa, která se v Sýrii odehrává, nemá od doby masakrů ve Rwandě před dvaceti lety obdoby. Stejně jako tehdy, i dnes světové společenství na tu hrůzu jenom zírá. Válka se táhne už čtvrtý rok, Sýrie je rozvrácená, celý Blízký Východ praská ve švech, přeplněný uprchlíky ze Sýrie a vyřešení celé té hrůzy není ani na dohled. Statisíce lidí se snaží zachránit sebe a své rodiny tak, že riskují všechno a vydávají se do rukou obchodníkům s lidmi, v hrůzných podmínkách se plaví z Egypta a z Libye do Evropy. Mnohým to nevyjde a tak je Středozemní moře možná největší hřbitov Evropy.

Celý rozhovor je na tomto odkazu:

A znovu na totéž téma, ale je nutné si poslechnout rozhovor v rozhlase, je to mnohem hrůznější, než text:

***
Další odkazy na toto téma:

Podobné zážitky očima Tomáše Bella:

řešení podle vědců:

Diskuse: arabista pan Ostřanský:

Diskuse: teolog Tomáš Halík, Peter Morée z Evangelické teologické fakulty UK, člen výkonné rady Muslimských obcí v ČR Assem Attasi.

Prof. Tomáš Halík mě, bohužel, opět zklamal, jako v poslední době už vícekrát. Četla jsem téměř všechny jeho knihy a snažím se průběžně číst všechny jeho zveřejněné texty a různá vyjádření.
V tomto rozhovoru se jasně podřizuje názoru těch, kteří jsou u moci, nehledí na pomoc lidem v nouzi. Z tohoto pohledu změnil svůj původní názor, jak sám říká - ovšem velmi nepřímo.......

Uprchlíci v Rakousku

23. července 2015 v 23:12 | hanci |  Zamyšlení


Na rakouském venkově si uprchlíci rychle zvykají, místní na ně mění názor
20. července 2015 v 02:21

Česko se chystá na 1500 uprchlíků, které se vláda rozhodla přijmout v příštích dvou letech. Hledá se pro ně ubytování a taky kritéria, podle kterých se budou vybírat. Česku by se při tom mohla hodit zkušenost ze sousedního Rakouska. Tam se osvědčilo umisťovat uprchlíky po menších skupinách. Pak totiž mizí nedůvěra starousedlíků. A z exotických cizinců se celkem snadno stanou normální sousedé.

Demonstrace 18.7.2015 - Hassan Charfo

23. července 2015 v 23:09 | hanci |  Zamyšlení
Na demonstraci na podporu uprchlíků v sobotu 18/07/2015, která se konala na Václavském náměstí, promluvil mimo jiné i Doc. Ing. Hassan Charfo, DrSc., předseda Syrské svobodné komunity v Česku.

Dámy a pánové milí přátelé,
V polovině března 2011 lidé v Sýrii, ze všech vrstev i politického a náboženského vyznání, vyšli do ulic protestovat proti věznění a mučení dětí v městě Daraa a požadovali politické reformy. Zprvu poklidné protesty, v jádru humanitárního a politického charakteru, přerostly, kvůli bezuzdnému násilí Asada, v krvavý konflikt, který se rychle stal nejhorší humanitární krizí 21. století.

Demonstrace 18.7.2015 - promluva

23. července 2015 v 23:07 | hanci |  Zamyšlení
Na demonstraci na podporu uprchlíků v sobotu 18/07/2015, která se konala na Václavském náměstí, promluvil mimo jiné evangelický farář Petr Turecký

Promluva na Václavském náměstí 18/7 2015

Několik posledních let často slýchám, že se někdo odvolává na naše křesťanské hodnoty.
Tyto tzv. křesťanské hodnoty pak dotyčný začne ztotožňovat s národem, rasou, bílým mužem, čistotou, strachem z přistěhovalců.
Jako pravidelný čtenář bible se domnívám, že bible je v příkrém rozporu s tím, co se poslední dobou v Českých zemích nazývá tzv. křesťanskými hodnotami.

Ludmila Kováříková, 2. část

23. července 2015 v 21:59 | hanci |  Umění
Výstava keramičky Ludmily Kováříkové, 2. část.

Triptych, technika raku, 2015

Ludmila Kováříková, 1. část

23. července 2015 v 20:38 | hanci |  Umění
Po delší době úžasná výstava keramičky Ludmily Kováříkové v Galerii Malovaný dům v Třebíči.

Prach jsi a v prach se obrátíš, technika raku, 2010