Téma uprchlíci

26. července 2015 v 17:25 | hanci |  Zamyšlení
Dostala jsem zajímavé odkazy na rozhovor s fotografem Stanislavem Krupařem:

17.12. 2014
Rozhovor s fotografem Stanislavem Krupařem

Letos jste vyhrál kategorii Reportáž se sérií: Přes moře do Evropy (cesta syrského uprchlíka Anase, z egyptské Alexandrie do Evropy). Jak se Vám podařilo se ke skupině uprchlíků dostat?

Přípravě této reportáže jsme se věnovali dobře půlrok. Vznikala na zakázku pro německý týdeník DIE ZEIT, pro který občas fotím. Pracuji v týmu se svým kolegou a kamarádem, kmenovým autorem Zeitu, Wolfgangem Bauerem. Před rokem jsme spolu byli v Aleppu, Wolfgang byl ale ve válečné Sýrii už několikrát předtím . Humanitární katastrofa, která se v Sýrii odehrává, nemá od doby masakrů ve Rwandě před dvaceti lety obdoby. Stejně jako tehdy, i dnes světové společenství na tu hrůzu jenom zírá. Válka se táhne už čtvrtý rok, Sýrie je rozvrácená, celý Blízký Východ praská ve švech, přeplněný uprchlíky ze Sýrie a vyřešení celé té hrůzy není ani na dohled. Statisíce lidí se snaží zachránit sebe a své rodiny tak, že riskují všechno a vydávají se do rukou obchodníkům s lidmi, v hrůzných podmínkách se plaví z Egypta a z Libye do Evropy. Mnohým to nevyjde a tak je Středozemní moře možná největší hřbitov Evropy.

Celý rozhovor je na tomto odkazu:

A znovu na totéž téma, ale je nutné si poslechnout rozhovor v rozhlase, je to mnohem hrůznější, než text:

***
Další odkazy na toto téma:

Podobné zážitky očima Tomáše Bella:

řešení podle vědců:

Diskuse: arabista pan Ostřanský:

Diskuse: teolog Tomáš Halík, Peter Morée z Evangelické teologické fakulty UK, člen výkonné rady Muslimských obcí v ČR Assem Attasi.

Prof. Tomáš Halík mě, bohužel, opět zklamal, jako v poslední době už vícekrát. Četla jsem téměř všechny jeho knihy a snažím se průběžně číst všechny jeho zveřejněné texty a různá vyjádření.
V tomto rozhovoru se jasně podřizuje názoru těch, kteří jsou u moci, nehledí na pomoc lidem v nouzi. Z tohoto pohledu změnil svůj původní názor, jak sám říká - ovšem velmi nepřímo.......
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 29. července 2015 v 14:44 | Reagovat

Ahoj Hančí, zdravím - a doufám, že je ti dovoleno trávit pěkné bezstarostné léto :-)
--
Omlouvám se, ale během napsání mého komentáře se mně přestal líbit a musel jsem ho smazat :-)
Potvrzuje to fakt, že si názor na tohle téma teprve utvářím, snad později... ale určitě se nepohybuji na obou koncích prezentovaných protipólů.
Je to něco jako: "Ruka, která pomáhá, musí být schopná i pokárat, když je třeba".
Jenže ještě předtím si musí být jistá, že k obojímu má právo, nebo povinnost. Uhlídat vlastní pravidla, ale nemít je slepá. A hlavně mluvit stejně, jak konám, to mi přijde v dnešní době na evropské společnosti alibisticky protichůdné.

Zatím nevím, přijdu později, nelekni se :-)

2 hanci hanci | Web | 29. července 2015 v 19:34 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko - jsem ráda, že jsi v pořádku, mockrát jsem si na Tebe vzpomněla :))) Doufám, že se máš dobře a že Ty si užíváš pěkné léto. Já moc ne, mám nejrůznější rodinné starosti, dost velké..... a co se týče mě, to vedro mně nedělá moc dobře..... ale snažím se, nevzdávám se lehce, nikdy v ničem :)))))))
Ano, je to strašně těžké téma, já jsem ty články vložila hlavně proto, že mám obavy, že hodně lidí vidí vše jednostranně - jenom strach před uprchlíky, většinově je lidé mají za špatné, že jsou mezi nimi teroristé, že jsou ekonomičtí emigranti - a už si neuvědomují rozdíl mezi chudobou v Evropě a tam, odkud jdou, navíc většina z nich utíká před smrtí. Výborně vše popsala Pavla Jazairiová, mimo jiné napsala, že u nás si lidé neuvědomují, že ti uprchlíci volí mezi dvěma možnostmi - smrtí a smrtelně nebezpečnou cestou po moři nebo poušti.Řešení neznám, neumím si je představit - to by měli umět světoví, odpovědní politici, odborníci..... Jeden člověk mně napsal - jsme všichni jen figurky na šachovnici - souhlasím s tím......
Moc a moc zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama