Téma uprchlíci podruhé

11. srpna 2015 v 14:28 |  Zamyšlení
Vítal jsem uprchlíky na Sicílii. Po týdnu se ze mě stal radikál
7. 8. 2015 00:00 (aktualizováno: 8. 8. 2015 12:52)
O týdnu mezi uprchlíky píše novinář slovenského listu Denník N. Tomáš Bella

Toto je rozšířený text z předešlého článku o uprchlících tady na blogu.

Pár ukázek z textu, který je celý na této adrese:


"...............Je šest hodin ráno a do nákladního přístavu v sicilské Augustě se postupně trousí zástupci velmi rozrostlé italské státní správy. Karabiniéři. Policie. Finanční policie. Protiteroristická policie. Ministerstvo zdravotnictví. Červený kříž. Civilní obrana. "Neziskovky" Emergency a Lékaři bez hranic. Všichni postáváme na betonovém mole, obklopeni přístavními jeřáby, a debatujeme. Většina lidí se navzájem zná, tento rituál zde probíhá několikrát do týdne.
Uběhnou dvě hodiny a na obzoru se objeví loď Lékařů bez hranic Bourbon Argos. Když už je jen pár metrů od břehu, přes síť zakrývající palubu se prostrčí ruka a začne nám mávat. Po chvíli se objeví tvář a další obličeje, desítky, stovky.
Stojíme s fotografem na okraji mola, policie a lékaři nepospíchají a jsou desítky metrů za námi, a tak jsme první lidé na evropské pevnině, které pasažéři vidí. Upírají na nás pohledy a v tom okamžiku máme oba vlhké oči..............................

.................Uběhne další hodina, než z lodi vystoupí první imigrant. Ženu − možná třicátnici, možná čtyřicátnici − podpírají z obou stran zdravotníci. Když sestoupí z můstku, okamžitě zvrací, ale nepřestává kráčet. Půlhodinu pak stráví v lékařském stanu na molu, nakonec ji odváží sanitka. Lékaři nás prosí, abychom nepublikovali její fotografie, neboť prožila "extrémní násilí, než unikla z Libye". Její manžel tam zůstal ve vězení. Mažeme fotografie.

........... "Když se nějaký politik snaží přesvědčit voliče, jak jsou tito lidé nebezpeční, zvu ho k nám na návštěvu, aby se jim podíval do očí, těm těhotným ženám nebo ženám s dvojčaty, a řekl − ne, my vás tu nechceme, musíte se vrátit," říká starosta Pozzalla Luigi Ammatuna.

................. "To, co se tu teď děje, není migrace, ale exodus. Je to jako nový holokaust, lidé umírají doma, umírají v poušti, umírají v Libyi. Musíme je zachránit," říká naléhavě psychiatr Peppe Cannella z Lékařů za lidská práva. Drží mě přitom za obě ramena, jako by už nevěděl, jak má více zdůraznit, že alespoň tuto jednu věc musím pochopit.
Peppeho angličtina je slabá, a tak nám tlumočí jeho kolega Angelo Kiros Abraha, který sem před čtyřmi lety sám přišel jako utečenec z Eritrey. "Když tyto lidi poznáte, poznáte jejich bolest a pochopíte krásu jejich kultury, dost se od nich sami naučíte," pokračuje Peppe.
"Kdysi, když už jsem měl v lahvi jen trochu vody, vyhodil jsem ji, dnes bych to neudělal − naučil jsem se od migrantů, že všechno má svoje využití a nic se nemá vyhazovat," říká. "MOŽNÁ JE NAŠE EVROPSKÁ KULTURA NA ROZCESTÍ, MOŽNÁ NAŠE ZAMĚŘENÍ JEN NA PRODUKTIVITU A PROFIT MÁ NARAZIT NA ZRCADLO, JEŽ NAŠIM HODNOTÁM ONI SVÝMI PŘÍBĚHY NASTAVÍ. SNAD JE TO ZAČÁTEK NOVÉ EVROPY. SNAD PRÁVĚ TO NEJVÍCE POTŘEBUJEME."

................. Na Sicílii jsem se stal radikálem, protože pokud mi teď někdo začne mluvit o problémech s migranty, budu mu já vyprávět o Musovi a budu při tom zvyšovat hlas a možná ho i držet za ramena jako Peppe, když mi zoufale vyprávěl o lidech, co po stovkách umírají v poušti.
OD TEĎ BUDU RADIKÁLEM, NEBOŤ SI MYSLÍM, ŽE EVROPSKOU CIVILIZACI JE TŘEBA UBRÁNIT ZA KAŽDOU CENU, A NEUBRÁNÍME-LI EMPATII A VŮLI PODÍVAT SE LIDEM VYSTUPUJÍCÍM Z LODÍ DO OČÍ, TAK NIC JINÉHO Z NAŠÍ CIVILIZACE UŽ NEMÁ CENU.

(Zvýraznění a velikost písma jsem upravila já.)
*********************************************************************************************************************************************
Stojí za to si poslechnout rozhovor Daniely Drtinové s koordinátorem projektu HateFree Culture Lukášem Houdkem. Podle něj má smysl hoaxy vyvracet.


*********************************************************************************************************************************************
A ještě jeden odkaz na článek Proč musím žít jako zvíře.
Vyprávění o tom, jak se liší osobní zkušenost od mediálních informací.


*********************************************************************************************************************************************
Na boj (třeba s muslimy) jsme moc zbabělí

Jakub Ryška
11. 8. 2015

Ukázka textu:
".......Dřív než předestřu argumenty, dovolím si pocit: Řekl bych, že ti, kteří dnes nejvíc křičí, by se při prvním bojovném "Allah akbar" rozutekli a dělali mrtvé brouky jako jejich rodiče celé půl století předtím a jejich prarodiče o dvacet let dřív.

Jen víra ve vyšší principy v člověku probudí sílu se obětovat. Může to být křesťanství či "bezbožná humanita", může to být národ. Nic z toho na sociálních sítích ani kolem sebe doopravdy nevidím.

Česko je jako zkumavka a debata o imigrantech jako rostoucí plíseň uvnitř ní. Nabobtnala do neskutečných rozměrů a ani jsme k tomu nepotřebovali žádného skutečného imigranta. Prostě si vystačíme sami se sebou a to, co v nás pracuje, není reálná zkušenost se Syřany nebo Iráčany, ale nenávist k lidem a sousedům obzvlášť - proto tak intenzivní válka nácků proti "sluníčkům." ........."

*********************************************************************************************************************************************
Kanadský odborník v BBC: Většina přistěhovalců z Afriky jsou vzdělaní lidé
13. 8. 2015

http://www.blisty.cz/art/78494.html#sthash.HRD2xy0J.dpuf

*********************************************************************************************************************************************
Deset nesmyslů, které lidé šíří o uprchlících
11. 8. 2015

Drtivou většinou jde o uprchlíky, ne o ekonomické migranty

Ukázky textu, celé znění je zde

"Když čelíte největší světové uprchlické krizi od ukončení druhé světové války, je důležité mít k dispozici fakta k střízlivé debatě o tom, jak reagovat. Avšak spolehlivá data a fakta politici vůbec nepoužívají. Britská ministryně vnitra Theresa Mayová tvrdila v rozhlase už v květnu letošního roku, zcela nepravdivě, že drtivá většina přistěhovalců do Evropy jsou Afričané, kteří se vydali na cestu z ekonomických důvodů.

Britský konzervativní ministr zahraničí Philip Hammond nejenže tento týden opakoval nepravdivá tvrzení Mayové o afrických ekonomických migrantech, ale ještě je k tomu vylíčil jako "loupeživé nájezdníky", kteří způsobí kolaps evropské civilizace. Hammondovi, stejně jako mnoha dalším lidem, by prospělo, kdyby citoval statistiky a fakta. Zde je 10 klíčových faktů:
*********************************************************************************************************************************************
126 předních islámských vědců a kleriků vystoupilo proti Islámskému státu a napsalo otevřený dopis.
Pár ukázek z textu, který je celý na této adrese:


Proti Islámskému státu nedávno vystoupilo 126 předních islámských vědců a kleriků, kteří sepsali dopis o 24 bodech, proč samozvaný Islámský stát odmítají. Mezi podepsanými jsou i nejvyšší náboženští představitelé Egypta velký muftí Šaukí Allam a muftí Jeruzaléma a Palestiny Muhammad Ahmad Husajn.
Jejich argumenty vycházejí z islámského práva.

Obsah 24 bodů dopisu proti Islámskému státu
1) Je zakázáno, aby někdo vydával fatwy (nábožensko právní prohlášení) bez nezbytného vzdělání. Je také zakázáno citovat části veršů z Koránu bez všeho, co s nimi souvisí.
2) Je zakázáno vládnout bez znalosti arabštiny.
3) Je zakázáno zjednodušovat šaríu a ignorovat islámské vědy.
4) Učenci se mohou ve svých názorech lišit kromě základních znalostí islámu.
5) Je zakázáno ignorovat realitu současné doby, odkud vychází vláda práva.
6) Je zakázáno zabíjet nevinné.
7) Je zakázáno zabíjet emisary, ambasadory, diplomaty, novináře a humanitární pracovníky.
8) Džihád je přípustný jen jako obranná válka. Bez věrohodné příčiny není dovolen.
9) Je zakázáno tvrdit o lidech, že nejsou muslimové, dokud neprokáží svou nevíru.
10) Je zakázáno ubližovat či týrat jakékoliv křesťany či "lid knihy" (Za "lid knihy" bývají označováni židé a křesťané, kteří žijí na území ovládané muslimy, pozn. red).
11) Je nutné pokládat jezídy za "lid knihy".
12) Obnovení otroctví je zakázáno. Bylo zrušeno obecným souhlasem.
13) Je zakázáno nutit lidi ke konverzi.
14) Je zakázáno popírat práva žen.
15) Je zakázáno popírat práva dětí.
16) Je zakázáno vyžadovat tresty bez řádných procedur, které zajistí justice a slitování.
17) Je zakázáno mučit lidi.
18) Je zakázáno znetvořovat mrtvé.
19) Je zakázáno přičítat špatné chování Bohu.
20) Je zakázáno ničit hroby, svatyně proroka a jeho následovníků.
21) Ozbrojené povstání je povoleno jen proti nevěřícímu vládci a v případě, že lid nemá právo se modlit.
22) Je zakázáno vyhlásit chalífát bez souhlasu všech muslimů.
23) Loajalita jednomu národu je povolena.
24) Islám nevyžaduje, aby po smrti proroka někdo někam emigroval.

(Islámský stát 29. června vyhlásil, že jeho vůdce abú Bakr al-Bagdádí je novým chalífou.)

Podle časopisu The Economist je touha po chalífátu Islámského státu pochopitelná. Radikální sunnité tvrdí, že jejich vůdce abú Bakr al-Bagdádí je zbožný muž, dovedný vůdce a potomek proroka. Naprostá většina muslimů s tím však nesouhlasí a přední klerici zdůrazňují, že chalífu může zvolit jen celá muslimská obec.
Myšlenka, že by ve státě stoprocentně vládla spravedlnost založená na islámském právu, je utopie. S ní v minulosti například přišel Taliban v Afghánistánu. Chalífát je představa politického islámu, ale pouze jeho radikální části. Není to vůbec hlavní proud mezi muslimy, ani ne mezi všemi islamisty. Pouze někteří jsou ochotni chalífát vymáhat násilím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 21. srpna 2015 v 0:44 | Reagovat

Hančí, děkuji za ukázky a zajímavé odkazy, pomohou mi zaostřit rozmazaný obraz tohoto problému. Dnes jsem se "pustil" do mé příbuzné, která vnímala skupinu zahalených cizinek jako zlo, které se usadilo v našem městě.Ani ne pro její logické obavy, ale proto, že si nedohledá věrohodné informace a podléhá trapným výkřikům a záměrné hysterii, podporující trvanlivost její husí kůže.
Nezbývá mi než doufat, že se alespoň lidé dozvědí víc o něčem, o co neměli důvod se zatím zajímat.

2 hanci hanci | Web | 21. srpna 2015 v 22:33 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko, díky za komentář. Já mám různých podkladů strašně moc, ale nějak se mně nechce moc na blog cokoliv psát.
Tento problém je asi jen těžko řešitelný, obzvlášť, když asi není ani vůle nějaké řešení najít. Jestli si někdo myslí, že to vyřeší ploty, zdi, vojáci hlídající hranice - tak se asi hodně mýlí. Ten problém se neobjevil teď, ze dne na den, z měsíce na měsíc, ani z roku na rok. Zárodky vznikly mnoho let dříve. Bohužel, když se někomu daří dobře, nezajímá se o toho, kdo je na tom zle. Kdo se kdy zajímal např. o mnoho let probíhající genocidu ve Rwandě? Eritrea je vůbec nejhrůznější stát na světě, ještě horší, než Severní Korea - a to jsem si myslela, že už nic horšího nemůže existovat. Atd., atd. Zrovna jsem četla knížku Stěhování národů od Jarmily Bednaříkové. Vždyť ono se pořád všechno opakuje, lidé zůstávají pořád stejní ve své podstatě od úplného počátku. Smutné je, že se nikomu nechce nechat se poučit historí - nejčastěji slyším, prý nemá cenu k historii se vracet, musíme se prý dívat dopředu. Jenže bez znalosti historie se sice jde dopředu, ale se stále se opakujícími chybami, které nás zpomalují a zavádějí na špatné cesty.
Škoda, že se tolik lidí nechává tak lehce zmanipulovat sdělovacími prostředky, nejhorší je facebook apod. Nikdy jsem nemohla pochopit, jak se mohlo stát, že se tolik lidí před 2. sv. válkou nechalo zmanipulovat proti židovskému národu. Až teď jsem to pochopila v souvislosti s problémem s uprchlíky............
A ještě něco - jak je možné, že s IS obchoduje tolik zemí?? Jak to, že jim tolik zemí dodává zbraně??
Před pár dny mluvil na ČT24 Jan Sokol - bylo to to nejlepší, co jsem zatím slyšela.
No, měj se moc hezky, srdečně zdravím, jsem ráda, že čteš pořád moje články :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama