Uprchlíci - Makedonie

24. srpna 2015 v 13:13 | hanci |  Zamyšlení
Můj blog už sice téměř nikdo nečte, ale přece jen mně to nedá, abych nevložila odkaz na video, které natočili čeští dobrovolníci, pomáhající uprchlíkům v Makedonii.
Myslím si, že toto video by měl vidět úplně každý, stejně tak text s tímto videem spojený.


Ukázka z textu:
Mezi uprchlíky v Gevgeliji: Rozhovor o dobrovolnictví na makedonských hranicích
Tři Češi strávili červenec v Makedonii, kde pomáhali utečencům putujícím přes tuto zemi. Dva z nich - etnolog Michal a pastevec Richard - přiblížili spolupracovnici DR své motivy, situaci na místě i to, s čím vším se musejí uprchlíci potýkat.

Proč jste se rozhodli vydat pomáhat uprchlíkům? A proč právě do Makedonie?

Michal: Byl to Richardův nápad. Mou osobní motivací byl asi především stud za to, jak se Česká republika k současné krizi staví.

Zabýváme se otázkami, zda jsme schopni přijmout tisíc uprchlíků za dva roky v zemi o deseti milionech, přičemž třeba Jordánsko, Libanon, Turecko jich přijímají statisíce. Navíc je tu pocit viny, cítím určitou geopolitickou zodpovědnost. Do řady zemí vyvážíme zbraně, ale ve veřejném prostoru se nad tím debaty nevedou. Také jsme cítili stud za to, jak se o těch lidech mluví. Když se řekne uprchlík, slyšíme obavy o sebe, o vlastní majetek, přitom jde o lidi, kteří potřebují pomoc. Celý ten jazyk mediálních promluv byl vykastrován do dehumanizované podoby uprchlíka jako strašáka, který nyní hodlá obcházet Evropou. Konkrétní situace a svědectví každého člověka, která zachycuje i neplánovaný film, jenž o situaci v Makedonii referuje, chce právě na tento rozpor poukázat.

Další motivací bylo udělat si vlastní názor, konfrontovat se s realitou, pokusit se porozumět a srovnat si to v hlavě, i když víme, že uvidíme pouze výsek reality. Ale jelikož mám práci, střechu nad hlavou a něčím jsem mohl přispět na benzín, rozhodl jsem se Ríšův nápad neodmítnout a odjeli jsme do Makedonie nabídnout pomoc.

Richard: Ke mně se dostaly z Českého rozhlasu informace o tom, jak těžká je situace uprchlíků právě v Makedonii. Na jaře ještě nemohli používat vlaky a museli chodit přes zemi pěšky. Napadla mne naivní myšlenka, jak jim alespoň na krátkém úseku jejich cesty zmenšit utrpení, totiž že bych, s případnou pomocí místních dobrovolníků, denně převážel rodiny s dětmi z jihu na sever.

Celý text je zde

*
*
*
Další otřesné svědectví ve fotografiích je zde


a s tím související text je zde
*
*
*
Nedá mně to - ještě jeden dodatek, se kterým naprosto souhlasím:

Svobodné fórum
Bohumil Doležal
Konvičkův "kulturní boj s islamismem za naše hodnoty"

Celý text zde:

Ukázka z textu:
"...................A za druhé: je omyl myslet si, že boj, který musíme svést, není v první řadě boj s radikálním islámem. Je to vnitropolitické střetnutí mezi demokracií, to jest vládou lidu, na jedné straně, a autokracií, oligarchií a buranokracií a jejich byť i jen bezděčnými souputníky na straně druhé. A naše "hodnoty", když už přijmeme ten nepřesný opis, nemusíme bránit v první řadě před radikálními islamisty, ale před námi samotnými - to jest v tomto případě konkrétně před panem Konvičkou, Vondruškou a Robejškem....."

(Zvýraznění písma jsem udělala já.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 25. srpna 2015 v 10:14 | Reagovat

Jak "nečte...", to si vyprošuji :-)

Dnes ráno byl na ČT 24 hostem etnolog Michal P. s tímhle tématem, zajímavý rozhovor. Je nutné tyto lidi vidět v médiích, aby mlčící většina věděla, že existují. Bohužel, realita dneška - kdo není vidět, tak není. Přestože hrozí, že se všechno zvrhne (omezí) na trapný boj zviditelnění, zatímco by energie mohla být použita smysluplnější formou.
Naše republika, my, bychom se měli rychle naučit rozeznat lidi, kteří pomoc opravdu potřebují od těch, co jen zneužívají zdánlivé výhody. V první fázi to určitě nejde.
Překvapila mě reakce diskutujících lidí na včerejší informaci Univerzity Karlovy v Praze ohledně zpřístupnění vzdělání vybraným uprchlíkům...

Při pohledu na fotografie a videa mi jen kolují představy, kolik asi vyrábíme dalších nepřátel naší civilizace, kolik zoufalých lidí bude mít v sobě nově zasetou nenávist jen kvůli našim nesmyslným reakcím.

2 Jirka* Jirka* | 25. srpna 2015 v 10:45 | Reagovat

P.S. ještě si dovolím jeden odkaz na zajímavou názorovou "přestřelku" mezi dvěmi novinářkami:

http://www.rozhlas.cz/radiowave/prolomitvlny/_zprava/prolomit-vlny-v-cem-se-plete-petra-hulova-kdyz-mluvi-o-muslimech--1520986

3 hanci hanci | Web | 25. srpna 2015 v 14:01 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko - moc se směju kvůli té návštěvnosti - Ty jsi můj stálý, pravidelný čtenář - moc Ti děkuji. Ale před pár měsíci jsem měla denní návštěvnost téměř 500 lidí - teď tak do 70. Ale je fakt, že téměř nic nepíšu, nějak se k tomu nemůžu přinutit - přitom opravdu hodně, hodně čtu a dívám se na filmy, které jsem si stáhla do PC a některé jsou moc krásné. Snad se časem zase "rozhoupu" a budu víc psát. Nechávám to zatím plynout.....
Jinak - naprosto s Tvými názory souhlasím. - Víš, jak jsem psala tuším v jednom článku - teď už vím, proč se před 2. světovou válkou nechalo tolik lidí zmanipulovat proti Židům. Teď se to děje podobně - jen jsou to uprchlíci. A "jiní" lidé, než jsme my.
Ten text, na který jsi dal odkaz, jsem už dříve četla. Mám v archívu obrovské množství zajímavých komentářů, rozhovorů, textů - jen je mně líto, že nic z toho se neobjeví v TV.
Já jsem těm dvěma pánům, od kterých je ten první text a video, poslala peníze, sice malý obnos, ale aspoň něco - víc udělat nemůžu. Poslala jsem to už dřív, když se objevil článek poprvé - vše dávali ze svých úspor, nikdo jim ničím nepřispěl. Jsou obdivuhodní.
Měj se hezky, moc zdravím.

4 hanci hanci | Web | 28. srpna 2015 v 16:05 | Reagovat

Ještě musím dopsat jedno z mých největších zklamání. Před pár dny jsem slyšela na ČT24 rozhovor s panem B. Kurasem. Nemohla jsem uvěřit tomu, že to, co ten člověk říká v TV, je tentýž člověk, kterého knížky jsem před časem četla a kterým jsem byla tak nadšená!! Řekl mimo jiné, že kolem sebe nevidí xenofobii a vyslovoval se souhlasně s p. Konvičkou - a ten přece mluvil v rozhovoru na DVTV, který jsem rovněž viděla - o masokostní moučce z muslimů, o otvírání nových koncentráků atd., atd. Pan Kuras neříkal v mnoha věcech pravdu, jak jsem se přesvědčila na reagujících textech, kde jsou uváděny skutečné hodnoty - ověřená čísla atd., ale i logickým uvažováním a čtením dalších rozhovorů s lidmi, kteří přicházejí s uprchlíky do osobního kontaktu - viz. např. rozhovor se Šimonem Pánkem a dalšími, jejichž svědectví z osobních setkání jsem tu už uvedla. Je to jedno z mých největších zklamání.....

5 Jirka* Jirka* | 30. srpna 2015 v 0:16 | Reagovat

No... tak já připojím své největší zklamání po nedávné debatě s kamarády, o kterých jsem se domníval, že jsou tolerantnější vůči okolí. Při rozhovoru na téma uprchlíků jsme se dostali do pozice, kdy se větší skupina navzájem ujišťuje, že má stejný názor a zároveň mezi řádky varují, ať nemám jiný. Připadal jsem jim jako vlastizrádce.

Takhle asi nějak vypadaly, v českých předválečných poměrech, hovory o Židech.

6 hanci hanci | Web | 30. srpna 2015 v 12:49 | Reagovat

[5]: Jirko - souhlasím s Tebou bezezbytku - a mám i sama stejné zážitky. Připadá mně, že lidé ztratili soucit a hodnotu pro většinu mají jenom peníze a majetek. Myslím si, že největší manipulátor, jaký doposud kdy byl, je facebook. Tam se vyjadřují lidé v drtivé většině anonymně a ve většině lidé bezohlední, hrubí, sobečtí, vulgární.... proto nejsem schopná tam vůbec jít. Bohužel, lži, které se tam objevují, mají úspěch - lidé vždycky rádi věřili tomu nejjednoduššímu řešení - tehdy to byli Židé, dnes jsou to imigranti. Moc zdravím!!!

7 Jirka* Jirka* | 31. srpna 2015 v 12:32 | Reagovat

Já myslím, že si lidé pomocí "sociálních sítí" malinko podřezávají větev. Velká část jich tento způsob komunikace používá celkem dobře a rozumně, ale všichni tak nějak vědí - anebo brzy zjistí - že se jim nedá věřit, že je potřeba brát vše s rezervou a nakonec dojdou do stavu, kdy jim je vlastně všechno jedno protože se stejně nemají o co opřít. Virtuální realita se jim musí jednoho dne úplně rozpadnout.
Před časem jsem zjišťoval etymologii slova AVATAR - termín prý pochází z hiduismu, kde šlo o "pozemské vtělení duchovní bytosti", kdežto na facebooku je to, myslím, naopak...

8 hanci hanci | Web | 1. září 2015 v 18:27 | Reagovat

[7]: Já nevím, jestli se těm lidem virtuální realita rozpadne - mně připadá, že je tam hodně lidí, kteří tu podstatu ani nechápou, je to tam jediná možnost pro ně, jak o sobě vůbec dát vědět. Jsem zvědavá, jestli se nějaké změny dožiji - ale obávám se, že ne. Mnoha lidem vyhovuje i manipulace, berou vše jako pravdu a moc nepřemýšlí - jsou rádi, že přemýšlet nemusí - někdo za ně všechno vyřeší. - Snad všechno zachrání ta menšina - mladí lidé, které jsem měla možnost před pár roky poznat.......... Moc zdravím!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama