Zygmunt Bauman - svoboda, bezpečí

27. srpna 2015 v 15:21 | hanci |  Zamyšlení
Musím vložit úžasný rozhovor slavného sociologa Zygmunta Baumana, který vznikl při jeho návštěvě Prahy.


Technet.cz

Migranti jsou pro nás poslové špatných zpráv, říká slavný sociolog
Autoři: Pavel Kasík, Matouš Lázňovský

Celý text najdete zde

Současný strach z migrace podle polsko-britského sociologa Zygmunta Baumana ukazuje na velké změny ve společnosti. A poprvé v moderní historii je podle něj jisté, že každý z nás bude žít ve světě plném jinakosti a nejistot. Komunikační technologie prý problém nevyřeší, zatím z nás spíš dělají ignoranty.

Vkládám alespoň pár ukázek, celý text vřele doporučuji, mělo by ho číst co nejvíce lidí:
*
*
*
V České republice se více mluví o tom, že migranti jsou spíše zátěž pro sociální systém než konkurence na pracovním trhu.
Britská Labour Party, která byla historicky proimigrační, je v současné době pro omezení migrace kvůli obavám z poklesu mezd. To je hlavní obava a v podstatě rozumný argument - migrace vede ke snižování mezd. Ale kdyby někdo shromáždil všechny imigranty a poslal je domů, tak by polovina zdravotnických zařízení, restaurace a hotely mohli zavřít. Jsou tam a pracují za velmi nízké mzdy - většina místních by jejich práci nechtěla.
A to i přes to, že ve Velké Británii - nevím jak v Česku - je výrazný tlak na zvyšování "flexibility". Všichni jsme vedeni k tomu, abychom přijímali i "mizerné práce". Zaměstnání, ve kterých nemáte žádnou záruku stability, záruky, výhledy na kariérní postup. Mladá generace se tak postupně učí pracovat v podmínkách obvyklých pro třetí svět. A lidé, kteří přicházejí z Afriky nebo z Asie, jsou ochotní takové práce vzít.

Starší generace, vyrostlé po válce, vstupovala do dospělosti s tím, že pozice jejich rodičů pro ně jenom startovní čára. Budou mířit jen výš, výš, výš. Dnešní mladí jsou první poválečná generace, která na tom je jinak.

Lidé žijí v nejistotě, která by se dala rozdělit na tři komponenty: neznalost, bezvýznamnost a ponížení - které plyne z toho, že nic nevíte a nic nezmůžete.
*
*
*
Proto opakuji, že jsou dvě základní lidské potřeby: svoboda a bezpečí. Obojí potřebujeme stejnou měrou, ale zároveň jsou tyto potřeby v protikladu. Když chcete být svobodnější, platíte za to nějakým nebezpečím. Nemůžete mít obojí v maximální míře zároveň (v originále: "You can't have your cake and eat it, too.").
*
*
*
Také dnes platí, že nemůžete mít zároveň naprostou svobodu a naprosté bezpečí. V posledních letech se mi ale zdá, že trend je opačný. Vzdáváme se bezpečí, abychom si zajistili větší, bezprecedentní svobodu. A svoboda je úžasná.
*
*
*
Mnoho tradičních dovedností vymírá, naopak digitalizace je na vzestupu. Slyšel jsem vtip, že továrna budoucnosti bude zaměstnávat jen dva živé tvory: člověka a psa. Člověk má za úkol krmit psa. Pes má za úkol hlídat, aby člověk v továrně na nic nesahal.
*
*
*
OPAKEM PŘEKÁŽEK NENÍ ŠTĚSTÍ. OPAKEM PŘEKÁŽEK JE NUDA. MEZI BOHATÝMI JE NEOBVYKLE VYSOKÁ MÍRA SEBEVRAŽD. POTOMCI BOHATÝCH LIDÍ JSOU OHROŽENI NEJVÍCE. MOŽNOST KOUPIT SI ŠTĚSTÍ V OBCHODĚ JE ILUZE. ŠTĚSTÍ VZNIKÁ TAK, ŽE SE POSTAVÍME NESNÁZÍM A VÝZVÁM NAŠEHO ŽIVOTA. A TO ZNAMENÁ, ŽE SDÍLÍTE NEJEN SVÉ MĚSTO, ALE I CELOU PLANETU S OSTATNÍMI LIDSKÝMI BYTOSTMI.

(Změnu písma jsem udělala já.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 29. srpna 2015 v 23:54 | Reagovat

To jsem rád, že tě tento článek "trefil" také - vzpomněl jsem si na náš dialog i v předchozích tématech ohledně obecného soužití lidí a životního vzdělávání - narazil jsem na něj krátce po čtení minulého článku, ale říkal jsem si, že sem nebudu stále dávat nějaké odkazy :-)
Tento rozhovor je opravdu zajímavý - možná je to i tím, že je (trochu nepochopitelně) na "technetu" iDnes, tahle rubrika totiž silně vyniká nad zbytkem iDnesu (asi nemusí psát taková kvanta článků).

2 hanci hanci | Web | 30. srpna 2015 v 12:53 | Reagovat

[1]: Mně připadá tento text jako jeden z nejdůležitějších rozborů současného života - původ, současný stav, budoucnost. Je to všechno perfektně řečeno. - A klidně dávej odkazy, bude to jen dobře. Na všechno člověk sám nenarazí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama