Česká vláda za hranicí lidskosti

20. září 2015 v 12:32 | hanci |  Zamyšlení
Chtěla jsem napsat úplně jiný článek, ale nakonec píši tento. Při čtení reportáže ženy, která aktivně pomáhá uprchlíkům, setkává se s nimi, poslouchá jejich neuvěřitelné, strašné zážitky z cesty, jsem se - stejně jako ona - hluboce styděla, že pocházím z tohoto státu......

Česká vláda za hranicí lidskosti

Apolena Rychlíková
18. 9. 2015

Ukázky z textu, celý text najdete zde

"..............Nevím, jestli jsem někdy v životě cítila tak hluboký stud za to, z jaké země pocházím. Na mou otázku, co bylo při jejich cestě nejhorší, totiž většina z nich tiše odpovídala "Boat to Greece" a "Czech Republic".

Čtyřiadvacetiletý syrský právník, cestující za svým bratrem do Hamburku, popisoval Vyšní Lhoty jako místo horší než kriminál. Ze Sýrie do Česka cestoval dvacet dní. Tady zůstal dalších šedesát. Mluvil o zkaženém jídle, nemožnosti pohybu, ostnatých drátech, přeplněných táborech, ve kterých málokdo mluví aspoň anglicky, natož arabsky. O tom, jak jej policie vyvlekla z vlaku, řvala na něj a okamžitě ho "zajistila". Vzali mu peníze, mobil a nedali mu žádné infromace o tom, co se vlastně děje a dít bude. Strach z českých policistů byl jasně patrný z každého uprchlíka. Někteří - jako jedna afghánská matka s dětmi - se báli Čechů tak moc, že odmítali opustit prostory hlavního nádraží. Mysleli si, že je odvedeme do další detence. "Freedom is everything," opakovali mi několikrát různí z nich. Byli to lidé se zmuchlanou igelitkou, kteří se náhodou objevili v Praze. Bez peněz a s vybitými telefony - jediným pojítkem s jejich původními domovy. Zmatení a vystrašení, nedůvěřiví. Jeden přijel v letních botách a triku s krátkým rukávem. Bylo mu jednadvacet let. Při příjezu plakal hrůzou. Když odjížděl, řekli nám jeho kolegové z detence, že tam strávil několik dní na samotce, prý dokonce ve tmě.
*
*
*
Co by bylo s lidmi a celými rodinami propouštěnými z detencí, nebýt dobrovolníků?
*
*
*
Když minulý týden Bohuslav Sobotka stál v jedné řadě s Viktorem Orbánem, aby otevřeně deklaroval vlastní omezenost a zbabělost zabalenou do řečí o odmítání kvót a "ekonomické migraci", přiklonil se na stranu toho nejhoršího, co Evropa dokázala za poslední roky vyplodit. Spojenectví České republiky a Maďarska dnes jednoduše znamená, že je to i česká vláda, kdo na prchající míří vodním dělem a stříká jim do očí slzný plyn. Přála bych vládě, aby se někdy těmto lidem dokázala podívat do očí a omluvit. Zatím to my, aktivní občané, musíme dělat za ni."

(Zvýraznění textu jsem udělala já.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama