Nodar Natadze

13. září 2015 v 20:39 | hanci |  Zamyšlení
Už delší dobu se chystám vložit pár výňatků z velmi zajímavého rozhovoru. Konečně tedy dnes tak činím.

LN, 15/08/2015, příloha Orientace/Rozhovor
Rozhovor vedl Tomáš Kučera

V Rusku vládnou miliony "Ivanů"
S bývalým disidentem a veteránem gruzínské politiky Nodarem Natadzem o tom, jak si Kreml z Gruzie udělal pokusného králíka a na co se má Evropa připravit.

Nodar Natadze

Pár ukázek z rozhovoru:
*
*
*
"..........Jen od roku 1921 do roku 1941 kremelský režim zlikvidoval tři procenta gruzínského národa, to znamená 72 tisíc lidí. (Pozn. redakce: V květnu 1918 byla vyhlášena nezávislá Gruzínská demokratická republika, která ale neměla dlouhého trvání - zanikla po invazi Rudé armády do Gruzie v únoru 1921; následovala několik týdnů trvající gruzínsko-ruská válka, která skončila vítězstvím bolševiků a nastolením komunistického režimu.)

LN: O co Rusku na jižním Kavkaze jde?
V první řadě přerušit koridor z Evropy do střední Asie. Oblast jižního Kavkazu je přirozenou spojnicí mezi Evropou a střední Asií. Kdo bude tento strategický pruh země ovládat, bude mít klíč ke střední Asii. Rusko chce tuto šíji ovládnout a vytvořit nepřekonatelnou překážku pro pohyb Západu do střední Asie. Klíčem k tomu je Gruzie. Jsem proto přesvědčen, že Rusko na Gruzii dříve nebo později znovu zaútočí, protože v roce 2008 nedosáhlo všeho, čeho dosáhnout chtělo, je to velmi pravděpodobné. Ovládnout tento region je pro Rusko prioritou. (Pozn. redakce: Ruská armáda v srpnu 2008 pod záminkou ochrany práv v jižní Osetii žijících ruských občanů obsadila gruzínskou jižní Osetii a během několikadenní rusko-gruzínské války pronikla i do vnitrozemí Gruzie. Rusko následně uznalo nezávislost nejen jižní Osetie, ale i další problémové gruzínské oblasti - Abcházie - a oba regiony změnilo ve své obří vojenské základny.)


LN: Znamená to, že zachování koridoru mezi Evropou a střední Asií je tedy pro Gruzii otázkou přežití?
Doslova. Rusko chce na jižním Kavkaze vytvořit oblast temnoty, region nestability. Gruzie v této hře hraje ústřední roli. Podle tohoto uvažování jen tento krok přetrhne kontakty mezi Západem a Čínou, která stále více proniká do střední Asie. V nejsvětlejších snech si Rusko představuje, že se v Zakavkazsku udrží a vytvoří si z něho odrazový můstek na Západ, na Blízký východ, do Turecka, do Arábie, k teplým mořím a tak dále. Reálně ale Rusko chce, aby USA daly ruce pryč od Zakavkazska a Moskva přebrala za celý region zodpovědnost. Kreml by se pak podělil o vliv na prvním místě s Ankarou a na druhém místě s Teheránem.
S tím souvisí i to, co se dnes děje v Sýrii. Autorem takzvané syrské války není nikdo jiný než Moskva, tam je třeba hledat začátek scénáře budoucnosti celé oblasti. Je potřeba si uvědomit, že až to tak možná na první pohled nevypadá, Rusko a Turecko jsou v současné době nerozlučnými partnery. Nic na tom nemění ani fakt, že Turecko je členem NATO. Jejich spojenectví je hluboké. Už v roce 1921, kdy Rudá armáda udeřila na Gruzínskou demokratickou republiku z východu, v ten samý den turecká vojska vtrhla na naše území ze strany Batumi. Rusko a Turecko tehdy bojovaly proti Gruzii po vzájemné dohodě. Perspektivy rusko-turecké spolupráce minimálně v oblasti Kavkazu jsou hluboké a Západ by je neměl podceňovat. Podle této strategie se Rusko stane jedním ze čtyř zakavkazských států a získá právo mluvit jménem celého regionu, což bude mít nedozírné důsledky. Obsadit Gruzii nebo chcete-li, dostat ji pod úplnou kontrolu je prvním krokem k uskutečnění plánu vytvořit v Zakavkazsku odrazový můstek pro další expanzi.

*
*
*
Zásadní chybou Západu dneska je, že důsledně netrvá na tom, aby Rusko vyvedlo z Gruzie svá vojska, jak se k tomu Moskva po válce roku 2008 zavázala.
*
*
*
LN: Proč Západ takhle chybuje?
Nechápe kremelskou mentalitu - Rusko rozumí pouze jazyku síly. Stále se to nepromítá do praktické politiky. Putin v zájmu zachování si prestiže v očích obyčejného ruského člověka udělá cokoli, a to včetně použití jaderné bomby proti Tbilisi, i když to dnes vypadá sebešíleněji. Nazývejme věci pravými jmény: tak jak se globální válka, která již probíhá, začne měnit ve svou horkou fázi, bude Rusko zatlačeno do kouta. Pokud to nastane, je potřeba počítat i s extrémními kroky ze strany Ruska.
*
*
*
Putin však není tím, kdo rozhoduje o osudu Ruska. Pokud by neměl podporu národa, skončil by. Tou hlavní hybnou silou je obyčejný ruský člověk, "Ivan". Dokud bude "Ivan" v Rusku převažovat, bude podporovat své impérium, bude se řídit svojí imperiální mentalitou, nelze v případě Ruska mluvit o demokracii, o technickém rozvoji, vyšší kvalitě života.
*
*
*
LN: Jaké ponaučení by si Česko mělo vzít z vývoje v Gruzii?
Nevěřte slepě nikomu, zvláště pak notoricky známému agresorovi.

*************************************************************************************************************************************
Ještě vložím dvě adresy na texty, které s tímto článkem docela souvisí - tedy co se týká rozpínavosti Ruska:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama