Pomoc uprchlíkům - konečně i u nás

4. září 2015 v 18:45 | hanci |  Zamyšlení
Konečně přibývá pozitivních zpráv o pomoci trpícím lidem. Většinou ne od vlád (i když i tady jsou výjimky jako A. Merkelová např.), ale hlavně od obyčejných lidí, popř. od bývalých vládních činitelů.

Deník Referendum Domov
Jak pomáhat uprchlíkům, ministerstvu vnitra navzdory
Ukázky z textu, celý text je zde
".................Výsledkem toho všeho je, že v detenčním zařízení pro cizince v Bělé-Jezové nyní setrvávají stovky běženců v naprosto otřesných životních podmínkách. Lidé obeznámení s tamní situací hovoří pouze anonymně, kvůli přístupu ministerstva vnitra jde z jejich pohledu o velmi choulostivé téma. Oficiální cestou obrázek reality od nikoho nedostanete.

V táboře stavěném pro 270 lidí je jich v těchto dnech zavřeno mezi šesti až sedmi stovkami. Ještě vloni jich tam přitom bývalo kolem osmdesáti. Jelikož je kapacita několikrát překročena, nedaří se běžencům poskytovat prakticky žádné právní poradenství ani psychologickou podporu - obojí je přitom naprosto klíčové.

Cizinci v Bělé nechápou, kde a proč jsou. Chybí tlumočníci, zdravotníci… Po táboře běhají bosé děti. Převládá špína. Část lidí spí ve stanech. Jídlo je nevyhovující.

Při detenci jsou lidem rovněž zabaveny peníze a mobilní telefony. Situace je podle očitých svědků děsivá. "Za skoro dvě desítky let v této profesi jsem takovou hrůzu ještě neviděl," říká jeden. Jiná svědkyně dodává: "Při tom množství zadržených je problém ty lidi i nakrmit, je tam malá jídelna a zamřížované prostory. Než se všichni prostřídají, trvá to hrozně dlouho. V takové situaci už nezorganizujete žádné smysluplné poradenství. Vůbec se nedivím, že se tam lidé bouří."

Zadržení migranti setrvávají v těchto nelidských podmínkách osmdesát šest dní. Za den pobytu hradí 240 korun. To je 20 640 za jednoho člověka. V případě pětičlenné rodiny jde o částku 103 200 korun. Tolik k častému lživému tvrzení při hádkách na sociálních sítích a v hospodách: "Na co si stěžují, ještě dostanou zadarmo najíst."

Dlužno také dodat, že odhadem devadesát procent lidí zadržených v Bělé prostě peníze má. Aby se sem dostali, prodali doma často vše, co měli. A český stát je o podstatnou část těchto peněz, které v začátku nového života v emigraci potřebují, připraví.
*
*
*
Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek musel v pondělním Hyde Parku České televize čelit ponižujícím otázkám (padly pro jistotu hned na začátku rozhovoru), kolik že jeho Organizace pro pomoc uprchlíkům bere peněz a jak s nimi nakládá. Realita je přitom taková, že Rozumek musí propouštět zkušené a obětavé zaměstnance, kteří už tak pracují za podprůměrné mzdy."
**************************************************************************************************************************************
Vkládám další odkazy na zajímavé texty:

Osobní zkušenost - 4.9.2015 - uprchlíci v Budapešti na nádraží Keleti
Od uživatele Petr Zewlakk Vrabec, text a fotografie najdete zde
Otřesné svědectví - zde
Viditelně mrtvé díte - text zde
Maďarský expremiér by měl být vzorem pro všechny politiky - text zde
Britové se rozhodli ve velkém pomáhat uprchlíkům - text zde
Až třetina uprchlíků byla v domovských zemích mučena - text zde
18 dní mě mučili - text zde
Maďarsko si svým idiotsky nelidským přístupem k uprchlíkům vytvořilo globálně obrovskou zápornou publicitu - zde
Znovu Maďarsko - osobní zážitky - zde
Lord Ashdown: Toto je pouze přípravou na rozsáhlé stěhování národů v důsledku globálního oteplování. Evropa musí jednat společně.Text zde
Svět v případě syrských uprchlíků selhal - text zde
Ztracená generace - text zde
Německá dvojí tvář - text zde
Kritika USA evropského přístupu k uprchlíkům - text zde
Proč Syřané neprchají do zemí Perského zálivu - text zde
Egyptský magnát chce koupit uprchlíkům ostrov - text zde
**************************************************************************************************************************************
Homo homini lupus
Od uživatele Jaroslav Jindra · Aktualizováno ve čtvrtek
Celý text a fotografie zde

Člověk člověku vlkem - trocha vizualizace od někdejších agenturních kolegů pro ty české internetové mudrlanty, kteří z pohodlí domova nebo kanceláře dumají na tím, proč Syřané (a jiní) nezůstali raději doma, proč cestují ilegálně bez víza a dokonce (no považte!) i bez pasu, a proč se na dlouhé cestě dostanou nejdál ti nejsilnější a samo sebou i nejbohatší. Jo a taky prý můžou mít nějakou nemoc a co kdyby to chytly naše děti... A kdoví, třeba je mezi nima schovaný terorista, tak šup šup, honem napsat na facebook "Postřílet je", "Ať chcípnou", "Škoda, že těch mrtvol v kamionu nebylo víc", "Viděl jsem jak druhým řežou hlavy (no, ve skutečnosti spíše viděl, jak "jim" jsou řezány hlavy)" "Manipuluješ dojemnýma fotkama", "Proč si neudělají pořádek sami", "Jsou s náma nekompatibilní", "Těch dětí je mi líto, ale..". Čím to je, že pro tenhle druh agenturních fotek není v českých médiích místo? Že jsou příliš naturální? Život je naturální, a smrt jakbysmet..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama