Uprchlíci - 3 pohledy

6. září 2015 v 18:25 | hanci |  Zamyšlení
Britské listy
Proč nepřinášejí české televize osobní příběhy uprchlíků?
6. 9. 2015
Celý text zde

Originál textu + fotky: Emma Graham-Harrison, The Guardian

Ukázka textu:
:
Hodně se píše v západních sdělovacích prostředcích v těchto dnech o šokujícím zjištění, že velké části obyvatelstva bývalých postkomunistických zemí chybí milosrdenství a empatie s uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Lidé ve světě s překvapením zjišťují, že kultura postkomunistických zemí je značně jiná než kultura jinde ve světě.
*
*
*
Denik Referendum Domov
Výzva Věry Čáslavské
celý text zde

Ukázka výzvy:
".....................Prosím, zbavme se strachu a lhostejnosti a nedopusťme, aby jediné hlasy, které bude z České republiky slyšet, byly hlasy populistických politiků, extrémistů a xenofobů. Nedopusťme, aby se za naše chování musely naše děti stydět. Prosím, navažme na to dobré, co tomuto národu pomáhalo přežít i ty nejtragičtější chvíle v jeho historii a pomožme těm, kteří to potřebují."
*
*
*
Aktuálně .cz
Co ti uprchlíci
Jan Hnízdil
Celý text zde

Ukázka textu:
"..............Nevalí se na nás tisíce po zuby ozbrojených islamistů, nýbrž lidé před válkou prchající, vyhladovělí, zbídačení. Neohrožuje nás zlo zvenčí, ale zlo v nás. Pokud proti uprchlíkům nasadíme armádu a cestu jim zatarasíme ostnatým drátem, vrátíme se oklikou do nejhlubší totality. Tehdy ostnatý drát bránil a pohraničníci stříleli po každém, kdo chtěl zemi opustit, dnes po tom, kdo by do ní chtěl vstoupit, nebo jí jen projít. Sami bychom se tak uzavřeli do koncentračního tábora. Slova našich čelných politiků o nutnosti selekce a popisování uprchlíků fixem ho nebezpečně připomínají................

................. Cestujeme na dovolené k moři, přitom na plážích se už objevují vyplavená těla běženců. Naše společnost je těžce nemocná: bezohledností, bezcitností, lhostejností, ekonomickým růstem. Chceme mít ještě víc a mít se ještě lépe. Bojíme se, abychom o to nepřišli. Žene nás obrovská úzkost. Bohatství člověka a celé společnosti ale není dané tím, čeho se dokáže zmocnit, ale tím, jak se o svoje statky dokáže podělit, čeho se dokáže vzdát. Dobro se projevuje mírou schopnosti potlačit v sobě zlo. Tím, že pomůžeme uprchlíkům proto uzdravíme i sami sebe. Pokud před nimi zavřeme hranice, oči a srdce, staneme se spoluviníky i obětí humanitární katastrofy."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 7. září 2015 v 15:55 | Reagovat

Ahoj Hančí, dobrý den přeji :-)

Jak je všude kolem tohoto tématu plno, tak vnímám souvislosti i tam, kde primárně (nebo původně) nebyly - například v některých knížkách, co nově vztahuji na problém stěhování národů. Konkrétně mám na mysli pana Fulghuma, od kterého jsem si postupně nakoupil hodně knih. Dokážu odhadnout jeho názor na tento problém, ale rád bych si přečetl jeho slova, pokud někde jsou. Má své stránky s osobními poznámkami k dění kolem, ale má angličtina je na ostudné úrovni. Včera jsem někde zachytil jeho často citovanou větu:
"O život můžeme přijít různě. Smrt je jen jednou z možností."
Ta obzvlášť pasuje na dnešní chování lidí na obou stranách plotů a hradeb. Když si tak pročítám jednu z jeho knížek, všechno se točí okolo věcí, které už před časem popisoval, jakoby o těchto problémech tušil už tehdy.
Divím se, že ho ještě nikdo s tímhle tématem nespojoval.

2 hanci hanci | Web | 7. září 2015 v 16:07 | Reagovat

[1]: Jirko, já jsem četla báječný rozbor od vědců, kteří politiky na problém "velkého stěhování národů" upozorňovali už před mnoha léty. Už jenom kvůli globálnímu oteplování, nemluvě o válečných konfliktech, z nichž některé se táhnou už dlouhé roky. Takže je kupodivu, že to dnes berou politici jako "momentální" problém, kdyby to nebylo k pláči, bylo by to úsměvné. - Pošlu Ti mailem něco o Sýrii - před válkou byla na mnohem vyšší úrovni, než my......... Moc zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama