Alan Kruger - o terorismu

8. prosince 2015 v 22:27 | hanci |  Zamyšlení
Vkládám výňatky ze zajímavého rozhovoru s americkým ekonomem:

"LN, rubrika Rozhovor, 05/12/2015
Hovořil Jan Klesla


Alan Kruger (55)
*Profesor ekonomie na prestižní Princetonské univerzitě se ekonomické analýze terorismu věnuje dlouhodobě a v r. 2007 vydal průlomovou knihu "What Makes a Terrorist: Economics and the Roots of Terrorism" (Co dělá teroristu: Ekonomie a kořeny terorismu). Zaměřuje se také na vzdělání a trh práce.
*Po nástupu Baracka Obamy do křesla prezidenta USA se stal náměstkem ministra financí pro ekonomickou politiku. Mezi lety 2011 a 2013 stál v čele prestižní Rady ekonomických poradců bílého domu.
*Je členem výkonné a dozorčí rady pražského institutu CERGE-El.
*******************************************************

NEJLEPŠÍ PROTI TERORISMU JE ZACHOVAT KLID
říká profesor Princetonské univerzity Alan Kruger, který se zabývá ekonomickou analýzou terorismu.
*
*
*
LN Jak bychom tedy měli nejlépe reagovat na takové teroristické útoky, abychom zároveň neohrozili naši společnost a ekonomiku?
Terorismus nemá sám o sobě reálné ekonomické dopady. Samozřejmě ovlivňuje naše bezpečí a bezpečnost a především náš pocit bezpečí a bezpečnosti.
Skutečný ekonomický dopad má až v případě, kdy veřejnost a politici začnou reagovat přehnaně. Zavírat hranice, bránit obchodu a imigraci. Pokud ne, tak je ekonomika v Evropě i ve Spojených státech dostatečně silná, aby bez problému odolala těmto barbarským útokům.

LN Takže bychom se měli zachovat podle slavného britského válečného hesla Keep calm and carry on?
Ano, přesně to je nejlepší, co se dá v této situaci udělat. Netvrdím, že je to snadné.

LN Je ale vůbec možné vlastně nedělat nic?
Třeba větší viditelnost bezpečnostních sil může mít určitě zklidňující dopad na veřejnost. Neříkám, aby politici nedělali nic, ale aby jejich reakce byla rozumná, uvážlivá a klidná.
I když se stále truchlí, je potřeba vidět teroristické útoky v širší perspektivě. Například v USA zemře mnohem více lidí každý rok při automobilových neštěstích nebo kvůli kouření či drogám, než kolik jich zemřelo při takových příšerných útocích.
*
*
*
LN Myslíte, že za deset dvacet let přijedete do jiné Evropy?
Bojím se toho. Největší obavy ve mně vzbuzují nálady proti imigrantům, které se ozývaly už před útoky v Paříži. Obávám se, že se to nyní jen zhorší jak v Evropě, tak v USA.
Přijímání uprchlíků a otevřené dveře imigrantům nám v historii velmi pomohly nejen ekonomicky, ale i uvědomit si sama sebe jako národ. A vzhledem k demografickým problémům se stárnutím populace v USA a ještě mnohem větším v Evropě je to dnes obrovské ekonomické téma.
Namísto uzavírání hranic bychom se měli mnohem více zaměřit právě na teroristické organizace a země, ze kterých pocházejí. Snížit možnosti těchto organizací další teroristické útoky v Evropě a ve Spojených státech vůbec zorganizovat.

LN Co tedy můžeme udělat navenek, mimo Evropu, přímo ve státech, kde má terorismus kořeny?
Měli bychom se samozřejmě snažit přinést mír do oblasti Blízkého východu. Bezpráví například v Sýrii je pro tyto organizace ideální prostředí, takže je extrémně důležité, aby se mezinárodní společenství zaměřilo na ukončení tohoto konfliktu. Pokud zdvojnásobíme naše úsilí ukončit konflikt v Sýrii, přinese to okamžitý efekt v podobě snížení počtu teroristických útoků.

LN Je to ale jen na našem rozhodnutí, když jsme dosud nebyli schopni vyřešit třeba problémy s Palestinci?
Občanská válka nebude trvat věčně. Konflikt mezi Irákem a Iránem se také dlouho zdál, že nemá konec. To samé v Libanonu. Takže myslím, že je možné přinést do toho regionu více míru a stability.

LN Měli bychom kvůli tomu vyjednávat s Putinem a přistoupit třeba na nějakou formu obchodu?
Z pohledu USA je potřeba vidět konflikt v Sýrii jako oddělený od ostatních mezinárodních otázek. K jeho řešení potřebujeme více solidarity a kooperace mezi Evropskou unií, Spojenými státy, Ruskem a Čínou. V dlouhém období je potřeba ukázat teroristům, že jejich snaha není efektivní, a zvolit k této válce odlišnou strategii.

LN V čem by měla být odlišná?
Je potřeba se více zaměřit na řešení konfliktu samotného než se stát jeho další stranou.
Stejně jsou samozřejmě důležitá bezpečnostní opatření a spolupráce v této oblasti na mezinárodní úrovni. Mám na mysli například hlubší spolupráci bezpečnostních agentur.

LN Nezaplatíme ale za vyšší bezpečnost svým soukromím?
Je důležité udržet si naše právo na soukromí a naše svobody. Pokud je omezíme, necháme teroristy vyhrát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekM ZdenekM | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 14:43 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama