Putinovské Rusko očima historika A. Zubova, P. Procházkové a dalších

6. prosince 2015 v 18:59 | hanci |  Zamyšlení

Dlouho jsem nic na blog nepsala, necítím se moc dobře, nemám chuť do psaní ani do žádné jiné činnosti, která není nezbytně nutná.
Přesto pořád všechno dění sleduji a hlavně - hodně čtu - mám čtečku!!!!! - tolik jsem se jí bránila, vůbec jsem si neuměla představit, že bych necítila při čtení vůni knih...... nakonec ale výhody převážily, a i když mám na nočním stolku pořád štos knížek, už nějakou dobu čtu jenom ze čtečky. Nepálí mně po dlouhém nočním čtení oči a je tak lehká do ruky!!! Čtu hlavně v noci, většinou do tří až čtyř hodin. Zatím se mně daří ukládat si do ní opravdu kvalitní knížky, které bych si kvůli financím ani nemohla koupit. A v e-knihách jsou i levnější než v obchodě, když některou knížku, kterou moc chci, nenajdu ke stáhnutí zdarma.

Ale proč jsem se rozhodla konečně zase něco napsat - vkládám text A.B.Zubova - ruského vynikajícího historika, o kterém už jsem na blogu psala zde


Text, který vkládám, je v originále zde:
Historik A. B. Zubov
29/11/2015

"A tohle je výsledek. Turci sestřelili letadlo a rozezlení místní obyvatelé, na které už půl druhého měsíce dopadají ruské bomby a rakety zabíjející jejich blízké, zabili pilota.

"Kdo je tím vinen? Přece ten, kdo vyvolává konflikt, provokuje. A konflikt v severní Sýrii provokuje Rusko, nikoliv Turecko, které je tradičně přítomno v této oblasti; Rusko, které se vojensky zapojilo v Sýrii bez souhlasu se všemi zainteresovanými zeměmi a které zde hraje velmi riskantní hru.

"Turci si nepřejí, aby v Sýrii umírali jejich spoluobčané a lidé stejné víry pod údery ruských zbraní, nechtějí aby se zvětšoval počet běženců ze Sýrie do Turecka (kde je v současnosti uprchlíků již přes dva miliony).

"Ale Rusko nejde Turecku nijak naproti (právě naopak) - čímž se dostavá do izolace. A cena za tohle dobrodružství - životy našich vojáků (a vůbec nemluvím o ohromných finančních prostředcích, které RF na tuto riskantní hru vydává).

"Co je teď nutné udělat? To hlavní je, nemstít se Turkům, ani syrským Turkmenům, ale pochopit je. Jestli se Rusko vydá cestou pomsty, dostane se do izolace od protiteroristické koalice a nakonec se samo stane spojencem teroristy Asada (který zavraždil či zbavil svobody v Sýrii podstatně více lidí, než ISIL). Je také nutné přijmout invervenci NATO a neodmítat ji, domluvit se s Tureckem na bezpečném hraničním pásmu, zastavit vojenské údery proti umírněné opozici a soustředit se na boje s ISIL v systému koordinovaných úderů se všemi členy protiteroristické aliance. Současně, společně s ostatními členy aliance, rozpracovat plán mírového poválečného uspořádání v Sýrii.

"Samozřejmě, to, co se stalo, není ještě válka, ale je to již velký krok k válce. Vím, jako historik, jak emoce zachvátily Rusko v létě r. 1914 po atentátu na Ferdinanda D ́Este v Sarajevu. A také vím, že tyto emoce postrčily cara k válce, která skončila o 2,5 roku později smrtí Ruska. Tehdy bylo také zpustošeno německé velvyslanectví v Petrohradě a také německé obchody a továrny v celém Rusku. Ale žádné dobro z toho nevzešlo. Je třeba se uklidnit, pomodlit se, jestli to umíte, a přijmout velmi klidná a promyšlená rozhodnutí. Jinak bude brzy pozdě. Cesta do propasti začíná několika malými kamínky, které se začnou drolit pod nohama..."
*
*
*
*
Mimořádně zajímavý rozhovor, odkaz zde

Rozhovor s bývalým rukojmím Islámského státu: Letecké útoky na Sýrii jsou past
5. 12. |
Nicolas Henin je francouzský novinář, kterého držel Islámský stát v zajetí 10 měsíců. Jedním z jeho věznitelů byl i Mohammed Emwazi, známý jako "Džihád John". Henina zajali islamisté v říjnu 2013 a na svobodu se dostal v dubnu následujícího roku. Kolapsu IS podle novináře pomohou bezletové zóny nad územím opozice. Video před několika dny na YouTube umístila nezisková organizace The Syria Campaign založená ve Velké Británii.
*
*
*
Ještě malý výňatek z textu Petry Procházkové v LN z 28/11/2015
(Je o novodobém ruském miliardáři Kirsanu Ilumžinovovi)
Ruský podnikatel pomáhal prodávat islamistům ropu

"..............Američané obvinili tento týden Ilumžinova z podpory režimu syrského prezidenta Baššára Asada a zařadili ho na černý seznam osob, se kterými nechtějí mít nic společného.................Banka Ruská finanční aliance, kterou Kirsan spoluvlastní, se stává od tohoto týdne rovněž obětí amerických sankcí. Což je pro finanční instituci takového druhu prakticky likvidační rozhodnutí. Důvodem je zmíněné obvinění z financování teroristů.

Ilumžinov údajně svůj talent vložil do obchodů s ropou. Problém je v tom, že zprostředkovával prodej černého zlata od tzv. Islámského státu, teroristické organizace zakázané i v Rusku, syrskému státu, vedenému Baššárem Asadem.

Ilumžinov nebyl jediný, kdo se tomuto byznysu věnoval. Spolu s ním se na černé listině ocitlo i několik občanů Kypru. Všichni...........údajně napomáhali Ústřední syrské bance, aby mohla uskutečnit platby islamistům přes řadu prostřednických finančních ústavů a vyhnula se tak mezinárodním sankcím, které jakékoliv obchodování s teroristickými organizacemi, jako je IS, zakazuje.

......Ilumžinov.....od roku 1993 do roku 2010 byl prezidentem republiky Kalmycko.......po nástupu Vladimira Putina k moci pochopil, že nejdůležitější je být s novým vůdcem zadobře......V roce 2005 se mu to vyplatilo, neboť Putin rozhodl, že hlavy ruských subjektů včetně republik se nebudou volit občany, ale jmenovat shora, jím samotným.......Ilumžinov prošel. Byl loajální, schopný, aktivní a zároveň poslušný. Když je to zapotřebí, dokáže být i tvrdý a agresivní.........."
*
*
*
*
Rozhodla jsem se vložit ještě i pár odkazů na zajímavé texty, kdo chce, může si je přečíst.
Adventní výzva, odkaz zde
*
*
*
Ivan Štampach, 30.11.2015
Očekávání příchodu, odkaz zde
*
*
*
06.12.2015 Jan Čulík
Válečný hrdina Babiš (=ironie) vyzývá uprchlíky, aby "bojovali proti teroristům a nechodili do Evropy"
Proč šíří Babiš nesmysly? A proč je novináři nekorigují?
odkaz zde
*
*
*
Pavel Hofman, rozhovor, 26.11.2015
Martin C. Putna: Společnost se fašizuje, má posvěcení z Hradu
odkaz zde
*
*
*
Autor: Radek Holodňák, 1.12.2015
Martin C. Putna: Euroskepticismus má v sobě aspekt příklonu k Rusku, ať už nahlas, nebo potichu
odkaz zde
*
*
*
*
*
*
Únos, plavba, zatčení. Sýrie už neexistuje, říká uprchlík po hrůzné cestě
5. prosince 2015 9:30
odkaz zde
Rozhovor s Amarem Obaidem (ve skutečnosti se jmenuje jinak, pozn. red.) vznikal v úterý v rámci jeho návštěvy Prahy, kdy se účastnil křtu českého vydání knihy Přes moře.
*
*
*
Host do domu,26. listopadu 2015 v 11:04
odkaz zde
Petra Procházková: Turecká mafie si od uprchlíků bere přes 1000 euro. Mají větší zisky než z drog
*
*
*
Iva Pekárková: Bojíte se islámu? Povalte je na slámu
24. 11. 10:00
odkaz zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama