Podlézání Číně

29. března 2016 v 19:33 | hanci |  Zamyšlení
Člověk v tísni

Šimon Pánek k návštěvě čínského prezidenta
Ukázky textu, celý text najdete zde


Člověk v tísni v Číně sice nepracuje, ale situaci v této zemi dlouhodobě sledujeme. Základní lidská práva, jako je svoboda slova, shromažďování, svobodný přístup k informacím nebo například právo na spravedlivý proces, jsou zde notoricky potlačována. Pokračuje kolonizace Tibetu a kulturní, náboženský i rasový útlak dalších menšin, například Ujgurské, které požadují skutečnou autonomii a prostor pro svébytný rozvoj.

Čína je bezesporu zajímavý obchodní partner. Pro naši ekonomiku však představuje zlomek významnosti ve srovnání se zeměmi západní Evropy a "čínské investice", které jsou některými zájmovými skupinami a politiky představovány téměř jako nový pilíř rozvoje naší ekonomiky, zaostávají za investicemi Jižní Koreje či obchodními vztahy s Tchajwanem.
*
*
*
Naše země se v posledním čtvrtstoletí stala známou právě důrazem na lidská práva a svobody jednotlivce postaveným na odkazu nenásilného odporu proti komunismu, Sametové revoluce i humanistickému působení Václava Havla. Pomineme-li nevkusnost sbližování krtka s pandou či špalíry vlajek s komunistickými symboly, je odklon od podpory lidských práv i odklonem od hodnot, jejichž prosazováním jsme byli jako malá země ve velkém světě zajímavými.

Návštěva čínského prezidenta představuje pro naše politiky jedinečnou příležitost, jak svým postojem prosadit demokratické hodnoty a podpořit obránce lidských práv v Číně, disidenty a aktivisty, kteří jsou za svůj kritický postoj a aktivity v Číně perzekvováni. V prohlášení "Nepodbízejte se diktátorům", ke kterému se připojili desítky organizací, (www.nediktatorum.cz ) jsou podle našeho názoru velmi uváženě shrnuty základní principy, podle kterých bychom si přáli, aby se naši političtí představitelé chovali.

V roce 2008 Člověk v tísni udělil lidskoprávní cenu Homo Homini čínskému literárnímu kritikovi a následně i držiteli Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který je v stále ve vězení. A s ním mnoho dalších disidentů. Perzekucím čelí také například manželka Liou Siao-po, kterou čínský režim bez jakéhokoliv obvinění či soudu drží v izolaci v domácím vězení. Pro tyto lidi představuje podpora z demokratického světa velmi důležitou morální podporu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 30. března 2016 v 9:18 | Reagovat

Zdravím Tě Hančí, a přeji plné zdraví.
Chtěl jsem se zrovna zeptat, co říkáš dění okolo čínské návštěvy a teď vidím, že to nemusím psát pod minulý článek, byť tam určitou paralelu vidím. Tou je diskutující člověk pod články na zpravodajských stránkách - ten musí prožívat peklo - přiklonit se k většině, nebo menšině? Nebo že bych zkusil napsat vlastní názor? No to ne! To bych se mohl zauzlit, dostanu hodně mínusových hodnocení a většina mě převálcuje. Radši se přidám k ní - koneckonců ve Spojených státech se taky musí člověk rozhodnout mezi dvěma směry a ty drobnosti dořešit později... hlavně aby se to otočilo správně!!
Asi napíšu o tom člověku povídku, nebo podobný útvar - tedy jestli se do té doby nedostaví znechucení ze všeho dění kolem - jen netuším, jestli to bude komedie, nebo tragicky laděné drama rozpolcení.
Včera jsem potřeboval jet na jednání do Prahy na Pankráci, kousek za Nuselským mostem, takže vyhnout se centru nebylo možné. Se zapnutým dopravním zpravodajstvím jsem si užil takovou jízdu, že na ni jentak nezapomenu. Přes některé části Prahy byla tak ochromená doprava, že nemohly projíždět ani vozy záchranky a policie, už nebylo kam uhýbat. Tohle si v Praze už dlouho nikdo nedovolil...
V těch zmiňovaných diskuzích vidím často opoziční postoj jen z trucu, jentak pro zábavu. Začínám se bát toho, že náš oficiální prezident dělá něco podobného.

2 Jirka* Jirka* | 30. března 2016 v 9:45 | Reagovat

Ještě malá poznámka ke včerejšímu dění - na několika místech došlo k paradoxním situacím, kdy došlo k jasnému omezování práv českých občanů, namísto postihu čínských, kteří vehementně bránili čest čínských symbolů. Udržet pořádek v podobných situacích je vždycky těžké, ale aby nesměla policie zadržet, nebo nějak zpacifikovat přímého viníka potyčky, to už je na zamyšlení:
http://1url.cz/JtzTY

3 hanci hanci | Web | 31. března 2016 v 20:52 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko, díky moc za přání.
No, z toho dění je mně opravdu až fyzicky špatně. Už se zase stydím za to, kde jsem se narodila a kde žiji.......
Syn mě přemluvil, abych šla na Twitter - trvalo mně to dlouho, než jsem se rozhoupala, ale teď jsem ráda, že tam jsem. Připadá mně mnohem lepší, než facebook - nevím, jestli to tak opravdu je, ale pro mě ano.
Takže dění kolem "oslav a výzdoby a zákazů" v souvislosti s čínským prezidentem jsem sledovala v "přímém přenosu". - A komentáře pod novinovými články zásadně nečtu - množství gramatických chyb a vulgárních slov svědčí o úrovni lidí, kteří tam píší - raději zůstávám pokud možno v klidu.
O ekonomickém významu této návštěvy si přečti tento článek: http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65228100-cesko-cinsko-ruska-unie

Naklikla jsem si na Twitteru ke sledování různé noviny, nezávislé na Babišovi - nevlastní je, pak cizí, např. CNN, BBC, Washington Post, Reuters Top News atd., taky lidi, kterých si vážím - např. M.C.Putna, A. Mitrofanov, M. Romancov, DVTV a další. Mám docela slušný objektivní přehled o dění jak u nás, tak ve světě - vidím ještě zřetelněji, jak ubohé jsou zprávy na ČT!!!!
Jen se neumím ovládnout a trávím na něm víc času, než bych si přála, dá mně hodně zabrat překládání z angličtiny, kterou jsem už téměř úplně zapomněla atp.
Přesto - jestli se Ti bude chtít, podívej se na moje ISSUU, mám tam nějaké nové texty. Ale buď hodně shovívavý při kritice............
Jirko, díky, že ses ozval, měj se moc hezky a taky přeji hodně zdraví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama