Zabitý muslim z Glasgow

27. března 2016 v 22:34 | hanci |  Zamyšlení
Deník Referendum Svět

Muslimský Kristus z trafiky v Glasgow
Adam Borzič, 26.03.2016

Vkládám ukázky - celý text je zde


Muslimského trafikanta z Glasgow Ashada Shada zavraždil jiný muslim, protože popřál křesťanům na sociálních sítích šťastné Velikonoce. Jeho tragická smrt ve své brutalitě symbolizuje nejen řez uvnitř islámu, ale i v samotném lidském srdci. Co ten trafikant vlastně spáchal, že musel vykrvácet, že musel zemřít?

Podle místních to byl nesmírně lidský a mírumilovný člověk. Hluboce zbožný muslim. A tento člověk popřál v souladu se svou vírou svým křesťanským bližním pěkné svátky. Zachoval se tak jako tradiční muslim, který respektuje náboženské svátky jednoho z "lidu Knihy" a miluje své bližní. A za to byl svým souvěrcem zavražděn. Tento muž napsal: "Velký pátek a velmi šťastné Velikonoce, obzvlášť mému milovanému křesťanskému národu. Následujme skutečné kroky milovaného svatého Ježíše Krista a dosáhněme opravdového úspěchu na obou světech." Co všechno tahle tragédie v sobě obsahuje?
*
*
*
Meditujme chvíli nad těmito zázračnými verši velkého islámského mystika Ibn ´Arabího napsanými na rozhraní dvanáctého a třináctého století:

Ó krása! Zahrada mezi plameny…
Mé srdce se stalo schopným všech forem.
Je pouští pro gazely a klášterem pro křesťany,
chrámem pro pohanská božstva a Kaabou pro poutníka,
deskami Tóry a knihou Koránu.
Vyznávám náboženství Lásky a ať její karavana
kamkoli putuje, ona je mým náboženstvím a mou vírou.
*
*
*
Islám má v Evropě tradičně své místo. Kulturně mu vděčíme za mnohé, počínaje číslicemi a konče arabskými překlady antické filosofie, které měly ve středověku zásadní vliv na rozvíjení antického dědictví. Vděčíme mu za nádhernou literaturu, především poezii, a také za řadu objevů na poli vědy, především z oblasti astronomie a kosmologie. Stačí připomenout kulturně a civilizačně vyspělý córdobský kalifát.

Ne, s islámem skutečně zápasit nemáme. Patří k naší civilizaci a svými sociálními důrazy i některými typy mystiky může být velmi inspirativní i pro nemuslimy. Zápasit musíme s islamismem a s jeho stínovým dvojčetem, nahnědlým islamofobním populismem.
*
*
*
...............Místo paniky a podléhání xenofobním sirénám by ale měla spíše popřávat sluchu těm muslimům, kteří se s fanatickým džihádismem sami potýkají a právě tyto muslimy výrazně podpořit. Umožnit jim třeba větší přítomnost v médiích.

Samozřejmě, že by současně měly být po celé Evropě kontrolovány islámské vzdělávací instituce (tak jak je tomu například v Rakousku), aby bylo zřejmé, jaké výklady islámské tradice se k jejím studentům dostávají, a zda v těchto institucích nejsou šířeny fanatické a nenávistné myšlenky odporující humanitě.
*
*
*
Jak mi řekl můj zbožný muslimský přítel Salih, jeden z nejkrásnějších lidí, jakého jsem kdy poznal, "lidskost je základem islámu". Člověk, ne ideologie. A já jako křesťan jsem s ním zcela souhlasil. I v křesťanství, milý Salihu.

Chceme-li v dlouhodobé perspektivě zvítězit nad islamistickými nihilisty, ale také nad jejich stínovými blíženci - populisty a fašisty, které pohání osobní i společenská frustrace a temný kolektivní narcismus, musíme znovu vybudovat humanistickou a solidární Evropu skutečně věrnou svým náboženským i sekulárním vizím a ideálům. A z této pozice pak pomáhat zbytku světa k lepší existenci.
*
*
*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 manek manek | E-mail | 8. května 2016 v 8:58 | Reagovat

Jsem z toho trochu na větvi,asi zapomínáme na ta staletí,po které Habsburci bojovali proti šířícímu se islámu ve jménu osmanské říše.Za velkých obětí tuto jejich iniciativu zmařili a po  jejich porážce před Vídní dali pokoj po staletí.Nyní po té době se snaží to dokázat jinými metodami.Podle mne není islám slučitelný
s křesťanstvím a nikdy nebude a taky nemůže.Evropa za ta léta uběhla drahný kus cesty,zatím co islám zaostal ve vývoji. A jestli si amíci mysleli,že je
naučí demokracii,to se velmi mýlili a myslím,že už taky na to přišli.Myšlenka zajisté dobrá,jenže neuskutitelná.Jenže rozpoutali války v celém arabském světě.

2 hanci hanci | Web | 9. května 2016 v 17:07 | Reagovat

[1]: Dobrý den - asi máme trochu rozdílné názory, já Vám ten Váš nevyvracím, je dobře, že každý si může svobodně nahlas říct ten svůj. Já rozlišuji lidi jen podle toho, jestli jsou dobří nebo špatní. Nezáleží mně na náboženství, barvě pleti, původu.......... Přeji hezký den.

3 manek manek | 11. května 2016 v 7:59 | Reagovat

Jak poznáte lidi dobré od špatných ?Myslím,že je to nemožné,můžete je znát léta a stejně Vás mohou překvapit.Muslim je muslim,a nemůže být jiný,protože vše berou vážně a pro svoji víru klidně se odbouchnou.To žádný rodilý evropan prostě neudělá,myslím pro svoji víru,děje se tak,ale pro jiné příčiny.Přeji pěkný den.

4 hanci hanci | Web | 12. května 2016 v 17:24 | Reagovat

[3]: Dobrý den. Já Vám vůbec nechci Váš názor vyvracet. Pokud hodnotíte lidi podle národnosti, náboženství atp., vůbec by nemělo cenu vést jakoukoliv diskuzi. Nevím, kolik znáte osobně muslimů - asi hodně, když můžete tvrdit, že jedině oni jsou špatní. Já jich znám několik a ti jsou velmi slušní a hodní a odsuzují zfanatizované teroristy - ať rodilé Evropany, tak narozené kdekoliv jinde.Protože k IS se přidávají i nemuslimové z celého světa - je to pro ně adrenalinové dobrodružství a berou si na pobyt tam a možnost zabíjet dovolené....... předpokládám, že jste takové dokumenty četl nebo i viděl. Problém je úplně v něčem jiném, kéž by to bylo tak jednoduché, jak si myslíte...... Přeji hezké dny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama