Červenec 2016

O. Foltýn: terorismus, bezpečnost, svoboda....

31. července 2016 v 17:07 | hanci |  Zamyšlení
CT24
Armádní analytik Foltýn: Při teroristickém útoku utečte, schovejte se, bojujte. V tomto pořadí
28. 7. 2016

Ukázky rozhovoru, celý text zde


Rozhovor s důstojníkem Generálního štábu Armády ČR a bezpečnostním analytikem Otakarem Foltýnem se stal v posledních dnech nejsledovanějším videem na webu ČT24.cz, proto přinášíme jeho kompletní přepis.
*
*
*
Jsme ve válce?

Napřed bychom si museli říct, co je to válka. Válka je použití organizovaného násilí za účelem získání výhody přístupu ke zdrojům nebo speciálního statutu za cenu poškození nebo zničení protivníka. A pokud se budeme o válce bavit v kontextu toho aktuálního útoku ve Francii, tak to samozřejmě válka není. Když si všimnete toho tweetu, který IS zveřejnil k tomu útoku, tak on používá výraz, že ten útok provedli vojáci. Ale IS není stát a jeho příslušníci nejsou vojáci, jakkoliv by si to oni přáli. To jsou prostě kriminálníci a oni vědí, že kriminálníci jsou a my bychom je neměli vojáky nazývat, a proto bychom to ani neměli nazývat válkou.

O co Islámskému státu jde?

Pokud vezmeme aktuální případ toho opravdu nechutného útoku na starém knězi a jeptišce, tak to je zřejmý modus operandi IS i v minulosti. To znamená: provést natolik nechutný, šokující a odporný útok, který maximálně zradikalizuje Evropany. Samozřejmě, že jediný útok sám o sobě by toho asi nedosáhl. Ale pokud to zvolí v řetězci, případně navážou na útoky, za které oni osobně ani neodpovídají - teď narážím na útoky řekněme pološílených pachatelů z minulosti - a dají to do nějaké souvislosti a veřejnost to tak chápe, tak ve výsledku můžou dosáhnout svého cíle. Zradikalizují alespoň část evropské populace proti evropským muslimům. A v momentě, kdy se jim toto povede, dosáhnou podstatně většího účinku, než by byli sami schopni dokázat zbraněmi. Jinými slovy: radikalizovat Evropany je hlavní cíl IS.
*
*
*
.........je potřeba si uvědomit - jakkoliv to teď bude znít nehezky, ale statisticky od roku 2000 v Evropě zahynulo (při teroristických útocích) necelých sedm set Evropanů. Jenom běžná vražednost v České republice je za jeden rok asi 160 lidí, takže za tutéž dobu v České republice bylo zavražděno přibližně 2000 lidí. A to se bavíme o deseti milionech obyvatel, v celé Evropě je to 500 milionů obyvatel. To znamená: IS je v tento okamžik neefektivní, co se týče reálného dopadu, a je velmi efektivní, co se týče mediálního dopadu. A bude to pravděpodobně horší.
*
*
*
Obecně v jakémkoliv prostředí, kde chcete dosáhnout nějaké bezpečnostní úrovně, tak máte možnosti buď zvyšovat bezpečnost, anebo svobodu. Je to velmi jednoduché a teď to zjednoduším ještě víc: Buď můžete mít stoprocentní bezpečnost a nulovou svobodu, nebo obráceně. Anebo můžete mít nějaký rozumný kompromis mezi tím. Jinými slovy: pokud dosáhnu toho rozumného kompromisu, znamená, že nemůžu mít absolutní bezpečnost. A jinými slovy: toto se bude stávat. Samozřejmě, že částečně tomu můžete zabránit. Velmi efektivní je v tom používání zpravodajských služeb. Dokonce podstatně více efektivní, než si většina laiků myslí......
*
*
*
.......nebo i my budeme časem v nějakém opravdu aktuálním ohrožení?

Tak to samozřejmě není otázka jestli, ale otázka kdy. I v minulosti tady útoky našich místních extremistů nějaké byly, takže pochopitelně tomuhle se úplně zabránit nedá a nezabrání se tomu.
*
*
*

Petr Havlík: Žijeme v předsíni totality

31. července 2016 v 16:59 | hanci |  Zamyšlení
SVOBODNÉ FÓRUM
Autor: Johana Hovorková, Pavel Šafr, 10.3.2016

Ukázky rozhovoru, celý text zde


Petr Havlík, někdejší mluvčí Občanského fóra a spoluzakladatel ODS, vytvořil projekt Mapování, který sleduje někdy až děsivá propojení v českém byznysu a politice. V rozhovoru pro Svobodné fórum hovoří nejen o své bývalé straně, ale zejména o tom, co v současné době nejvíce ohrožuje českou demokracii: Rusko, Čína, oligarchizace a populisty geniálně využitá migrační krize.
*
*
*
.......Rusové náš prostor nikdy neopustili, mám sofistikovaný odhad, že na konci 80. let bylo v Československu 7500 lidí v síti KGB. To číslo mi nikdo nevyvrátil. Jestli to bylo o sto více nebo méně, není podstatné.......
*
*
*
.......V loňském roce jsme vyčerpali něco přes 150 miliard korun evropských dotací a odvedli jsme jen cca 40 miliard. Jestli před časem někdo říkal, že víc dáváme, než bereme, tak to již dávno není pravda. Jsme výraznými příjemci. To je to, co započítává ministr financí do příjmů a chlubí se, jak máme úspěšný rozpočet. Dále, v posledních letech je 65-80 procent našeho dovozu a vývozu se zeměmi Evropské unie, přičemž polovinu tvoří dovoz a vývoz s Německem. Německých investic je u nás řádově několik tisíc.

Nechci strašit, ale toto je potřeba domyslet. Jen pro srovnání: Do Číny vyvážíme čtyři procenta, dovážíme 11 procent z celkového objemu. S Ruskem ještě méně.....
*
*
*
Já tomu říkám epochální rehabilitace normalizační mentality. Začínají se plíživě omezovat svobody, tenduje se k vládě silné ruky atd. Zrelativizovat se dá všechno, včetně minulosti vlastní země.

Když jste se ptal na Klause, zmiňme i současného pana prezidenta: Jeden jezdí na Rhodos, druhý jezdí pro vyznamenání rovnou do Moskvy. Já řeknu něco, za čím si stojím. Je více než pravděpodobné, že oba byli v nějakém perimetru KGB. Dopředu říkám, že nemám žádný důkaz, že by někdo něco podepsal. My jsme mnohé věci nevěděli a některé nevíme doteď, například ty, které leží v nějakých moskevských trezorech. Musíte si ale klást otázky, proč to ten konkrétní člověk dělá........
*
*
*
.......Troufnu si říci, že málokdo umí tak využívat různé druhy užitečných idiotů, v tom je Babiš mistr. Někdo platí velké alimenty, někdo hodně pije, někdo má exekuce, někdo žije dvojí život... A on k nim podle toho přistupuje. Vzpomínáte na příběh poslance ČSSD Šincla? Já jsem tehdy napsal: "Pro Babiše jsme všichni Šinclové." Takhle on řídí vládu, metodami Státní bezpečnosti. Starého psa novým kouskům nenaučíte. A to nedomýšlím to, že tady existují lidé, kteří vědí, kdo kam patřil v minulosti. Navíc on ví, že když zlý, nenávistný Šafr napíše, že je estébák, koupí si jiného estébáka, který dosvědčí, že to není pravda. Všechno je otázka ceny a formy nátlaku. Já se obávám, že on takto dokáže zpacifikovat nejen vládu, ale i média a takzvané opoziční síly, včetně mnohých občanských protikorupčních aktivit a iniciativ. Přesně jako kdysi StB. To je taková předsíň totality, v čem žijeme. Ale ty dveře už se otevírají, slyším to jejich vrzání.

Jak je ale můžeme zavřít?

Je to čím dál tím horší. Tohle je řízené, plánovité omezování svobody. Je dáno bezbřehou koncentrací moci, která z definice pojmu omezuje nejdůležitější svobodu, kterou máme, a tou je svoboda volby. Bavíme se o elektronické evidenci tržeb, kontrolním hlášení a všech dílčích, šikanózních postupech jak omezovat prostor a zvyšovat kontrolu. Je téměř zadušena možnost volné soutěže. Parlament je žvanírna, abych citoval klasika Babiše, a tyto postupy směřují k vládě silné ruky. Hádejte, čí ta ruka bude.

Já také s hrůzou zírám na to, jak důkladně bylo využito problému migrační krize. Je zvláštní, v jak hysterické atmosféře žijeme, přestože 99 procent obyvatel této země nevidělo živého migranta ani si nekliklo na wikipedii, aby se podívali, co je to islám. Strach je nejsilnější emoce a je k nevíře, jak to funguje. A to vůbec nepodceňuji ten skutečně velký problém globálního rozměru, kterým to současné stěhování národů je. Ale všímáte si té dojemné shody Zemana s Babišem, kteří okamžitě naskočili na poptávku a túrují atmosféru, čímž totálně a cíleně zahlušili všechna ostatní témata? Oni nás ochrání, oni se o nás postarají… Jako bych to už někdy slyšel.

Takže už se to zastavit nedá?

To, že se tady vůbec bavíme, je důkazem toho, že to některé lidi trápí. Okamžitý účinek nějakých společných prohlášení nefunguje. Je to o trpělivé osvětě a o procitnutí ze snu u těch, kteří měli pocit, že budou hrát nějaké své partikulární hry a nechají ten veřejný prostor svému osudu či dokonce evolučnímu zrání. Měli by si uvědomit, že tento kurs dříve nebo později ohrozí i je. Je to orwelovské podobenství.

Jde o to, aby si lidé, kteří se tím nechtěli zabývat, našli čas, aby jeden večer nekoukali na Ordinaci v růžové zahradě a podívali se reálně na to, v jaké zemi žijí. V Česku má oportunismus a dvojí morálka hluboké kořeny a některá schémata se jen opakují, bohužel. Geniálně to popsal Jan Zábrana ve svých pamětech. To by měla být povinná četba.

Já si myslím, že není úplně ztracená mladá generace. Řekl bych, že mezi lidmi vysokoškolského věku je řada těch, kteří si tyto otázky kladou, to je moje pozitivní osobní zkušenost. Druhá věc je ta, že jsme součástí hodnotového prostoru, a proto je potřeba připomínat srovnání s civilizovanými zeměmi s nepřerušovanou demokratickou tradicí. Další naděje je také v tom, že žádný strom neroste do nebe, že ti exponovaní alfa samci našeho veřejného prostoru ve své nenasytnosti začnou dělat chyby a požírat se navzájem. Tohle hřiště není tak velké a všichni predátoři nebudou uspokojeni a nasyceni.
*
*
*

Tomáš Sedláček - rozhovor

22. července 2016 v 15:35 | hanci |  Zamyšlení
E15.cz, The Student Times

Tomáš Sedláček: Vyhazovem to nekončí, ale začíná
Autor: Martin Štorkán

Tomáš Sedláček

Ukázky r rozhovoru, celý text zde

"Ekonomie má výhodu v tom, že umožňuje volný pohyb z rigorózního základu do dalších směrů", vysvětluje ekonom Tomáš Sedláček důvod, proč si oblíbil právě tento obor. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla a autor bestselleru Ekonomie dobra a zla byl v loňském roce dokonce zařazen mezi nejvlivnější hlasy planety. Jak tento hlas ovlivnilo zahraniční studium či počáteční neúspěchy a proč se nebojí o budoucnost humanitních oborů, se dočtete v našem rozhovoru.
*
*
Já jsem se chtěl vždycky především vzdělávat, ten šílený hlad začal, když jsem se v patnácti přestěhoval do Dánska. Dostal jsem se do třídy s běženci a i v dánské třídě byla látka na můj věk triviální. Tehdy jsem si uvědomil hodnotu vzdělání. Začalo mě zajímat spíše samotné vědění, víra ve způsob vědeckého poznání, než jen procházení tou školou, což mi přišlo v podstatě jednoduché. Paradoxně v této intelektuální poušti, v temném období, kdy jsem neměl kamarády ani žádnou inspiraci či tlak, jsem začal hltat knížky a různé úvahy. Začal jsem se těmi tématy zabývat více do hloubky, protože mě do toho nikdo nenutil a bavilo mě to samo od sebe. Zápal jsem našel právě v té absenci.
*
*
Zrovna teď mimochodem jedu z přednášky ze Švýcarska, kde na motivy knihy udělali překrásnou výstavu - ekonomii jako obrovský kostel - to mi přišlo jako bezvadný nápad. Zpracovali to tak krásně, že to dostalo i mě. Výstavu navštívilo přes 80 000 lidí a rozvířila debatu na téma ekonomie jako náboženství. Debatami a přednáškami je vyplněn můj život od momentu publikace Ekonomie dobra a zla až dodnes. Přeji si, aby takhle mohlo žít v Česku více lidí. Ono to asi k tomu i globálně spěje, že už se nebudou vyrábět věci, ale spíše myšlenky, touhy a abstraktní struktury a debatovat hodnoty samotné. Hodnota materiálních věcí bude klesat.
*
*
Koneckonců měli bychom mít na paměti, že jediná přísaha, kterou člověk v dnešní době formálně provádí, je akademická přísaha, ve které přísahá, že své znalosti použije pro dobro společnosti a nikoli proti ní. Je to možná dokonce silnější závazek než manželství, které je také veřejným slibem, ale slibem, nikoli přísahou. Navíc manželství je slibem dvou lidí a je to jen jejich. Akademická přísaha je mezi akademikem a světem, celou veřejností.

****************************************
Další zajímavý text: Tomáš Sedláček: Tahle krize smrtelná nebude, ta další už možná ano - 7.12.2011

Petra Procházková: Ruská státní homofobie

20. července 2016 v 20:20 | hanci |  Zamyšlení
Lidové noviny

Ruská státní homofobie
Evropa v očích Rusů? Gayropa plná zoobordelů a holandských zvrhlíků
Petra Procházková, 20/07/2016

Ukázky textu - celý článek zde
V Evropě je 58 druhů homosexuálů, jak rozeznáme jednoho od druhého? strachuje se žena, která by v době před internetem a nevyhlášenou hybridní válkou mezi Ruskem a euroatlantickým světem mohla být leda tak zábavným pouličním povyražením. "Od roku 1969 je v Evropě legalizován sexuální styk se skotem. Zcela veřejně fungují zoobordely, v Německu normálně platí daně do státní kasy," snad jen to poslední tvrzení lze pokládat za náznak pochvaly.
Tak tohle video zhlédly statisíce lidí na internetu. I díky němu se jistá Irina Bergsetová stala nejen slavnou, ale i neoficiální mluvčí té části ruské veřejnosti, která si myslí, že Rusko je jednou z posledních bašt tradiční rodiny a mravnosti, oproti tomu Evropa je řízena dekadentní židohomosexuální lobby, která si brousí zuby na pravoslavný svět a spolu s NATO se blíží k jeho hranicím. Přehnané? Ale kdepak.
*
*
*
Kam Západ nenastrčí homosexuála, nacpe Žida, lze usuzovat z článků kolujících po ruském internetu s takovou intenzitou, že teroristická hrozba před problémem židohomosexuální lobby řídící svět bledne. Že jsou Židi světové zlo, se lze dočíst nejen na sajtu Politkovrov.Opk.ru, ale dokonce i na ruskojazyčném Goldnike-777.blog-spot.cz.
*
*
*
Podle sociologů už dvacet let téměř beze změny zhruba 70 procent Rusů pokládá homosexuály za zvrhlíky, postižené či nemocné.
*
*
*
Když se ale z homofobie stane národní idea, je čas psát na poplach.

Arkadij Babčenko - Turecko po puči

20. července 2016 v 20:17 | hanci |  Zamyšlení
tapolitika

Arkadij Babčenko: Jsme svědky "největší geopolitické katastrofy naší doby": krátký komentář k současným tureckým událostem
Autor: A nikdy jinak! 20.7.2016

Ukázky článku - celý text zde

Ruský novinář Arkadij Babčenko zveřejnil včera ve večerních hodinách na svém facebookovém profilu krátký status k pokusu o převrat v Turecku. Přinášíme jeho překlad.

Sedm a půl tisíce vojáků. Šest tisíc soudců a státních zástupců. Pět set děkanů, patnáct až dvacet jedna tisíc učitelů. Třicet až sedmdesát guvernérů. Sto zaměstnanců tajných služeb - turecké KGB. Osm tisíc policistů. … Za starého dobrého Pinocheta svezli sedm tisíc zatčených na stadion…
*
*
*
Mimochodem, všimněte si - úplně nejvíc je propuštěných učitelů. To je jasné. Žádný diktátor na světě nepotřebuje chytrý národ. Potřebuje ho hloupý a poslušný. Takže gruntovat se bude zase nejvíc v řadách inteligence. Divadla, konzervatoře, všichni ti houslisté…knihovníci…a co je nejhorší - s podporou poloviny obyvatelstva. Národ, který chce spadnout do propasti je v takové situaci prakticky nezastavitelný. V cestě už mu nestojí žádné překážky.

Ano. A teď jsem si už téměř jist, že se stáváme svědky "největší geopolitické katastrofy naší doby".

Angela Merkelová - uprchlíci

19. července 2016 v 11:05 | hanci |  Zamyšlení
Echo24.cz

'Merkelová chtěla otevřít Německo už dřív, ale nemohla o tom mluvit'
Daniel Kaiser, 14. července 2016

Ukázky z rozhovoru - celý text zde

DIETER MÜLLER-ELMAU


Po citelných ztrátách křesťanských demokratů ve všech třech zemských parlamentech, do nichž se v Německu v půlce března volilo, předsedkyně CDU a kancléřka Angela Merkelová trvá na tom, že nemá důvod "měnit kurz" - tedy že vůči migrantům z třetího světa její Německo, a pokud možno celá EU zůstanou otevřené. Co může být za touto sveřepostí, vysvětluje insider - PODNIKATEL, HOTELIÉR, ZÁMECKÝ PÁN A HOSTITEL LOŇSKÉ SCHŮZKY G7 V ALPÁCH DIETER MÜLLER-ELMAU.

"Merkelová ví, že bez přistěhovalectví neudržíme německý úspěch a že musíme být racionální a humánní současně. Racionální, to bude muset být přistěhovalecký zákon, jaký má například Kanada, humánní znamená nezavírat oči před válkou v Sýrii, situací na Blízkém východě. Donedávna jsme v tom nechávali máchat se Turecko, Libanon, Jordánsko samotné. Nepomáhali jsme dokonce ani uvnitř EU, nepomohli jsme Itálii, Řecku, což je ostuda nás, zbytku EU. Myslím, že tento hanebný kurz právě na základě loňské krize Merkelová zkouší změnit. Já jsem měl štěstí s ní o celé věci dosti podrobně diskutovat v předvečer summitu G7 u nás na zámku, který se konal tři měsíce před jejím budapešťským rozhodnutím. Už v Elmau nám bylo všem jasné, co se dává do pohybu, vlastně jsme už tenkrát celou dobu nemluvili o ničem jiném než o uprchlické krizi. Merkelová řekla: Přijdou miliony lidí, musíme pro ně stavět města, musíme se připravit na ohromnou vlnu. Ale nemohla s tím ještě jít na veřejnost."
*
*
*
Po 120 letech dějin Německa jako homogenního kolektivu, národní pospolitosti se posuneme k otevřené společnosti. Software je stejný bez ohledu na národnost ve fotbale, v medicíně, v přírodních vědách, při výrobě aut, kam se podíváte. Národní řešení už dnes nejsou konkurenceschopná. To je její základní myšlenka.

*
*
*

Současné Rusko

18. července 2016 v 19:49 | hanci |  Zamyšlení
tapolitika

Kreml, kterému Západ nerozumí (rozhovor s Davidem Satterem o nové knize "Čím méně víš, tím lépe spíš"
Autor: A nikdy jinak! 11.6.2016

Ukázky - celý text zde
Přinášíme překlad rozhovoru s americkým novinářem a publicistou Davidem Satterem, poskytnutý rozhlasové stanici Radio Svoboda 21. 5. 2016 k jeho nové knize "Čím méně víš, tím lépe spíš", která se zabývá především koncem Jelcinovy éry a nástupem Putina k moci v Rusku. U nás je David Satter znám svojí knihou "Tma na úsvitu".


Jak jsem již psal ve své knize, nějací agenti FSB byli zatčeni, zrovna když pokládali bombu do suterénu domu v Rjazani, o tom není pochyb a samotná FSB to přiznala. A řekli, že to bylo cvičení, což je naprosto absurdní vysvětlení. Místní policie provedla analýzu pomocí analyzátoru plynu a bylo prokázáno, že šlo o hexogen, který byl použit i v předchozích případech bombových útoků. Kdokoliv, kdo se bude tímto případem zabývat, nalezne tolikdůkazů ukazujících na roliFSB v tomto zločinu, že přestane pochybovat. Pokud by se to stalo předmětem soudního řízení, objektivní závěr by musel znít stejně: pachatelem byla FSB a bylo to možné pouze pod dohledem těch u moci, s cílem si moc udržet. Mimochodem, neměli bychom být překvapeni, přece jsme viděli, co se stalo v Beslanu. Kdo může povolit použít plamenomety ve škole plné bezbranných rukojmí, dětí a jejich rodičů? Kdo by použil plyn v kamenném divadle "Nord-Ost" (muzikálové představení - pozn.) poté, co bylo oznámeno, že dojde k vyjednávání? To chování je jedno a totéž.
*
*
*
Mluvíme o lidech, kteří byli v Rusku zabiti, je to Jurij Ščekočichin, Sergej Jušenkov, Anna Politkovská a pak, samozřejmě, Alexandr Litviněnko v Londýně, a další, kteří byli také zabiti, ti všichni vyšetřovali výbuchy bytovek. Je pro nás obtížné zjistit, jaké pohnutky vedly kohosi k jejich vraždě, a je víc než podezřelé, že ti, kteří chtěli zjistit pravdu o těchto klíčových událostech, byli zabiti. Ty vraždy byly evidentně spáchány profesionálně.
*
*
*
Putin, pochopitelně, přišel k moci díky druhé čečenské válce. Druhá čečenská válka proběhla možná právě kvůli bombovým útokům na bytové domy. Ruská veřejnost neměla zájem podruhé lézt do Čečenska, ale byla oklamána a uvěřila, že tyto činy byly spáchány Čečenci, ačkoliv proto neexistoval žádný důkaz, a teprve pak bylo možné ji zmobilizovat na podporu druhé čečenské války. Pokud budeme mluvit o Dubrovce, Beslanu, tyto provokace proběhly v době, kdy režim pod tlakem hledal kompromisní řešení druhé čečenské války a hrozilo narušení Putinovy autority. A samozřejmě, situace na Ukrajině je zcela zřejmá. Jak odvrátit pozornost ruského lidu od lekce, kterou ruskému vedení uštědřil vývoj na Ukrajině? Samozřejmě, zahájením nové války. Když se situace na Ukrajině ruskému vedení vymkla z rukou, co bylo potřeba udělat? Zapojit se do konfliktu v Sýrii. Je to osvědčený způsob, jak odvést pozornost společnosti, hrát na nejnižší pudy, s cílem povýšit jakýsi zvrácený patriotismus či šovinismus s cílem upevnit moc těch, kteří v podstatě žádnými patrioty nejsou.
*
*
*
**************************************
Ještě jeden tip na zajímavý text:

Pravda – nepravda - média

18. července 2016 v 19:45 | hanci |  Zamyšlení
britskélisty

Jak technologie ochromila pravdu
Katharine Viner ,12. 7. 2016

Ukázky - celý text zde

Sociální sítě sežraly zpravodajství. Ohrozily financování novinářské práce, provozované ve veřejném zájmu a vytvořily éru, v níž má každý svá vlastní "fakta". Důsledky ochromují nejen novinářskou práci, varuje šéfredaktorka deníku Guardian Katharine Viner v rozsáhlé a závažné analýze, která má stejnou platnost pro Českou republiku jako pro Británii.
*
*
*
Brzo se ale ukázalo, že téměř všechno je pochybné. Po hlasování v referendu vyšlo najevo, že vítězná probrexitová strana nemá vůbec žádný plán, jak by Británie měla opustit EU. Lživá tvrzení, která přivedla stoupence brexitu k vítězství, se najednou rozložila. V 6.31 ráno v pátek 24. června po vyhlášení výsledků referenda najednou Nigel Farage přiznal, že Británie po Brexitu nebude mít 350 milionů liber týdne pro investice do státního zdravotnictví. O několik hodin později stoupenec brexitu Daniel Hannan uvedl, že k snížení imigrace nedojde - to bylo další klíčové tvrzení stoupenců brexitu.
*
*
*
Není tedy zrovna překvapivé, že někteří lidé byli šokováni, když zjistili, že brexit bude mít vážné důsledky a nepřinese žádný prospěch. Když "fakta přestanou fungovat" a voliči přestanou důvěřovat médiím a každý věří ve vlastní pravdu, důsledky, jak právě vidíme, mohou být zdrcující.

Internet nyní vytváří matoucí válku mezi dvěma soupeřícími silami: mezi pravdou a lží, faktem a drby, laskavostí a krutostí: mezi informovanou veřejností a zmateným davem.
*
*
*
Algoritmy na Facebooku jsou zkonstruovány tak, že nám předkládají jen ty zprávy, které chceme slyšet. Personalizovaný internet a zejména personalizované vyhledávání Google způsobují, že výsledky vyhledávání na Googlu nejsou nikdy stejné pro dvě různé osoby. Znamená to, že nejsme vystavováni informacím, které zpochybňují naše názory či rozšiřují nám obzory a nesetkáváme se s fakty, které dokáží rozbít falešné informace, které už jiní pro nás sdíleli.

Setkání rodiny v Citonicích

17. července 2016 v 15:52 | hanci |  Jak jde život
Od středy do pátku jsme byli v Citonicích. Po dlouhé době se tam setkala téměř celá rodina. Já jsem, bohužel, byla velmi omezená v pohybu kvůli zlomenému nártu (píši o té nehodě v předcházejícím článku).
Měli jsme štěstí, že v ty dny nebylo velké vedro. Ve středu se všichni byli koupat u zatopeného lomu, kde je čistá voda a pěkné prostředí. Ve čtvrtek bylo sice chladněji a chvílemi pršelo, ale hráli jsme různé hry, malovali, četli pohádky, rodina pořádala výlety atp. V pátek už zase svítilo sluníčko a bylo příjemně teplo. Nikomu se nechtělo odjet........

Tentokrát jsem udělala jen pár fotek - s berlemi se těžko fotí...........
Vložila jsem tedy i fotky, které udělal syn - 8 až 13 a 19 až 23.


I po cca 50 letech se dalo dívat na obrázky v kukátku - nepamatuji si už správný název. V zachovalých kotoučcích s fotkami byly moc pěkné záběry např. z hor, ZOO, Prahy, atp. a našlo se jich kupodivu strašně moc. Obě vnučky byly nadšené.

Nehoda a zamyšlení

12. července 2016 v 18:02 | hanci |  Jak jde život
Po dlouhé době napíši zase něco o sobě.
Minulý čtvrtek jsem šla s dcerou po chodníku na náměstí u nás a povídaly jsme si. Najednou jsem ucítila šílenou bolest v levé noze, uslyšela jsem jakýsi rachot, uvědomovala jsem si - vše snad v jedné vteřině - že letím obličejem přímo na chodník a jen instinktivně jsem se chytila tyče od slunečníku, takže jsem nespadla a obličej si totálně nerozbila, jen jsem naletěla na stěnu předzahrádky, u které stál ten slunečník.

Zdeněk Neubauer zemřel

6. července 2016 v 17:48 | hanci |  Jak jde život
Zemřel přední český filosof a biolog Zdeněk Neubauer. Bylo mu 74 let
LIDOVKY.CZ, Stanislav Komárek, 6. července 2016


Ukázky z článku, celý text najdete zde

V úterý odešel přední český filosof a biolog Zdeněk Neubauer. Bylo mu 74 let. Od roku 1990 přednášel na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK, v letech 1990 až 1996 byl vedoucím katedry. V roce 1991 se stal docentem obecné biologie, v roce 1992 pak profesorem; obě řízení absolvoval na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
*
*
*
Život Zdeňka Neubauera se započal v děsivých časech - narodil se pouhé tři dny po heydrichiádě. Kulminoval a docházel uznání a štěstí počínaje pozdními léty osmdesátými a přetrhl se v okamžiku dalších nejistot, kdy zmatená Evropa neví, po které z problematických pěšin, které se křižují v dnešní husté mlze, se vlastně dát. Při vzpomínce na archaicky působícího mudrce-básníka si nelze nepoložit otázku: co znamená jeho smrt a počátek jakých časů signuje?
**************************************************************************************************************************************

Dovolím si ještě vložit dva odkazy na moje články zde na blogu, kde píši o jeho úžasné knížce O počátku, cestě a znamení časů:

BREXIT

5. července 2016 v 18:38 | hanci |  Zamyšlení
Ukázky z textu, který stojí za přečtení, celý text najdete zde

A2LARM

Může Brexit vdechnout nový život levicové politice?

Slavoj Žižek, 4. 7. 2016

Evropa se točí v začarovaném kruhu a osciluje mezi bruselskou technokracií, která není schopna vymanit se ze své apatie, a hněvem, který si osvojují nová radikální levicová hnutí, ale především pravicový populismus. Referendum o Brexitu se pohybovalo podél linií této nové opozice, což je důvod, proč na něm bylo cosi od počátku zásadně špatně. Podívejme se na ty podivné spojence, kteří se vedle sebe ocitli v táboře Brexitu: pravicoví "patrioti", populističtí nacionalisté posílení strachem z imigrantů a rozhněvaná pracující třída - není taková směs patriotistického rasismu a hněvu "obyčejných lidí" ideální půdou pro novou formu fašismu?
*
*
*
Krize musí být brána vážně a bez iluzí, ale také jako příležitost, kterou je potřeba bez milosti využít. Ačkoli jsou krize bolestivé a nebezpečné, jsou zároveň terénem, na kterém se odehrávají bitvy, v nichž je potřeba vítězit.