O. Foltýn: terorismus, bezpečnost, svoboda....

31. července 2016 v 17:07 | hanci |  Zamyšlení
CT24
Armádní analytik Foltýn: Při teroristickém útoku utečte, schovejte se, bojujte. V tomto pořadí
28. 7. 2016

Ukázky rozhovoru, celý text zde


Rozhovor s důstojníkem Generálního štábu Armády ČR a bezpečnostním analytikem Otakarem Foltýnem se stal v posledních dnech nejsledovanějším videem na webu ČT24.cz, proto přinášíme jeho kompletní přepis.
*
*
*
Jsme ve válce?

Napřed bychom si museli říct, co je to válka. Válka je použití organizovaného násilí za účelem získání výhody přístupu ke zdrojům nebo speciálního statutu za cenu poškození nebo zničení protivníka. A pokud se budeme o válce bavit v kontextu toho aktuálního útoku ve Francii, tak to samozřejmě válka není. Když si všimnete toho tweetu, který IS zveřejnil k tomu útoku, tak on používá výraz, že ten útok provedli vojáci. Ale IS není stát a jeho příslušníci nejsou vojáci, jakkoliv by si to oni přáli. To jsou prostě kriminálníci a oni vědí, že kriminálníci jsou a my bychom je neměli vojáky nazývat, a proto bychom to ani neměli nazývat válkou.

O co Islámskému státu jde?

Pokud vezmeme aktuální případ toho opravdu nechutného útoku na starém knězi a jeptišce, tak to je zřejmý modus operandi IS i v minulosti. To znamená: provést natolik nechutný, šokující a odporný útok, který maximálně zradikalizuje Evropany. Samozřejmě, že jediný útok sám o sobě by toho asi nedosáhl. Ale pokud to zvolí v řetězci, případně navážou na útoky, za které oni osobně ani neodpovídají - teď narážím na útoky řekněme pološílených pachatelů z minulosti - a dají to do nějaké souvislosti a veřejnost to tak chápe, tak ve výsledku můžou dosáhnout svého cíle. Zradikalizují alespoň část evropské populace proti evropským muslimům. A v momentě, kdy se jim toto povede, dosáhnou podstatně většího účinku, než by byli sami schopni dokázat zbraněmi. Jinými slovy: radikalizovat Evropany je hlavní cíl IS.
*
*
*
.........je potřeba si uvědomit - jakkoliv to teď bude znít nehezky, ale statisticky od roku 2000 v Evropě zahynulo (při teroristických útocích) necelých sedm set Evropanů. Jenom běžná vražednost v České republice je za jeden rok asi 160 lidí, takže za tutéž dobu v České republice bylo zavražděno přibližně 2000 lidí. A to se bavíme o deseti milionech obyvatel, v celé Evropě je to 500 milionů obyvatel. To znamená: IS je v tento okamžik neefektivní, co se týče reálného dopadu, a je velmi efektivní, co se týče mediálního dopadu. A bude to pravděpodobně horší.
*
*
*
Obecně v jakémkoliv prostředí, kde chcete dosáhnout nějaké bezpečnostní úrovně, tak máte možnosti buď zvyšovat bezpečnost, anebo svobodu. Je to velmi jednoduché a teď to zjednoduším ještě víc: Buď můžete mít stoprocentní bezpečnost a nulovou svobodu, nebo obráceně. Anebo můžete mít nějaký rozumný kompromis mezi tím. Jinými slovy: pokud dosáhnu toho rozumného kompromisu, znamená, že nemůžu mít absolutní bezpečnost. A jinými slovy: toto se bude stávat. Samozřejmě, že částečně tomu můžete zabránit. Velmi efektivní je v tom používání zpravodajských služeb. Dokonce podstatně více efektivní, než si většina laiků myslí......
*
*
*
.......nebo i my budeme časem v nějakém opravdu aktuálním ohrožení?

Tak to samozřejmě není otázka jestli, ale otázka kdy. I v minulosti tady útoky našich místních extremistů nějaké byly, takže pochopitelně tomuhle se úplně zabránit nedá a nezabrání se tomu.
*
*
*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama