Pravda – nepravda - média

18. července 2016 v 19:45 | hanci |  Zamyšlení
britskélisty

Jak technologie ochromila pravdu
Katharine Viner ,12. 7. 2016

Ukázky - celý text zde

Sociální sítě sežraly zpravodajství. Ohrozily financování novinářské práce, provozované ve veřejném zájmu a vytvořily éru, v níž má každý svá vlastní "fakta". Důsledky ochromují nejen novinářskou práci, varuje šéfredaktorka deníku Guardian Katharine Viner v rozsáhlé a závažné analýze, která má stejnou platnost pro Českou republiku jako pro Británii.
*
*
*
Brzo se ale ukázalo, že téměř všechno je pochybné. Po hlasování v referendu vyšlo najevo, že vítězná probrexitová strana nemá vůbec žádný plán, jak by Británie měla opustit EU. Lživá tvrzení, která přivedla stoupence brexitu k vítězství, se najednou rozložila. V 6.31 ráno v pátek 24. června po vyhlášení výsledků referenda najednou Nigel Farage přiznal, že Británie po Brexitu nebude mít 350 milionů liber týdne pro investice do státního zdravotnictví. O několik hodin později stoupenec brexitu Daniel Hannan uvedl, že k snížení imigrace nedojde - to bylo další klíčové tvrzení stoupenců brexitu.
*
*
*
Není tedy zrovna překvapivé, že někteří lidé byli šokováni, když zjistili, že brexit bude mít vážné důsledky a nepřinese žádný prospěch. Když "fakta přestanou fungovat" a voliči přestanou důvěřovat médiím a každý věří ve vlastní pravdu, důsledky, jak právě vidíme, mohou být zdrcující.

Internet nyní vytváří matoucí válku mezi dvěma soupeřícími silami: mezi pravdou a lží, faktem a drby, laskavostí a krutostí: mezi informovanou veřejností a zmateným davem.
*
*
*
Algoritmy na Facebooku jsou zkonstruovány tak, že nám předkládají jen ty zprávy, které chceme slyšet. Personalizovaný internet a zejména personalizované vyhledávání Google způsobují, že výsledky vyhledávání na Googlu nejsou nikdy stejné pro dvě různé osoby. Znamená to, že nejsme vystavováni informacím, které zpochybňují naše názory či rozšiřují nám obzory a nesetkáváme se s fakty, které dokáží rozbít falešné informace, které už jiní pro nás sdíleli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Josef | Web | 19. července 2016 v 15:26 | Reagovat

Brexitem moc nezískají..

2 hanci hanci | Web | 19. července 2016 v 23:40 | Reagovat

[1]: Díky za komentář. Bohužel, nezíská nikdo nic, ani oni, ani Evropa......ale velmi se to hodí Putinovi - tomu jde hlavně o rozdrobení EU a tím posílení své moci - a Eurasie..........

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama