Současné Rusko

18. července 2016 v 19:49 | hanci |  Zamyšlení
tapolitika

Kreml, kterému Západ nerozumí (rozhovor s Davidem Satterem o nové knize "Čím méně víš, tím lépe spíš"
Autor: A nikdy jinak! 11.6.2016

Ukázky - celý text zde
Přinášíme překlad rozhovoru s americkým novinářem a publicistou Davidem Satterem, poskytnutý rozhlasové stanici Radio Svoboda 21. 5. 2016 k jeho nové knize "Čím méně víš, tím lépe spíš", která se zabývá především koncem Jelcinovy éry a nástupem Putina k moci v Rusku. U nás je David Satter znám svojí knihou "Tma na úsvitu".


Jak jsem již psal ve své knize, nějací agenti FSB byli zatčeni, zrovna když pokládali bombu do suterénu domu v Rjazani, o tom není pochyb a samotná FSB to přiznala. A řekli, že to bylo cvičení, což je naprosto absurdní vysvětlení. Místní policie provedla analýzu pomocí analyzátoru plynu a bylo prokázáno, že šlo o hexogen, který byl použit i v předchozích případech bombových útoků. Kdokoliv, kdo se bude tímto případem zabývat, nalezne tolikdůkazů ukazujících na roliFSB v tomto zločinu, že přestane pochybovat. Pokud by se to stalo předmětem soudního řízení, objektivní závěr by musel znít stejně: pachatelem byla FSB a bylo to možné pouze pod dohledem těch u moci, s cílem si moc udržet. Mimochodem, neměli bychom být překvapeni, přece jsme viděli, co se stalo v Beslanu. Kdo může povolit použít plamenomety ve škole plné bezbranných rukojmí, dětí a jejich rodičů? Kdo by použil plyn v kamenném divadle "Nord-Ost" (muzikálové představení - pozn.) poté, co bylo oznámeno, že dojde k vyjednávání? To chování je jedno a totéž.
*
*
*
Mluvíme o lidech, kteří byli v Rusku zabiti, je to Jurij Ščekočichin, Sergej Jušenkov, Anna Politkovská a pak, samozřejmě, Alexandr Litviněnko v Londýně, a další, kteří byli také zabiti, ti všichni vyšetřovali výbuchy bytovek. Je pro nás obtížné zjistit, jaké pohnutky vedly kohosi k jejich vraždě, a je víc než podezřelé, že ti, kteří chtěli zjistit pravdu o těchto klíčových událostech, byli zabiti. Ty vraždy byly evidentně spáchány profesionálně.
*
*
*
Putin, pochopitelně, přišel k moci díky druhé čečenské válce. Druhá čečenská válka proběhla možná právě kvůli bombovým útokům na bytové domy. Ruská veřejnost neměla zájem podruhé lézt do Čečenska, ale byla oklamána a uvěřila, že tyto činy byly spáchány Čečenci, ačkoliv proto neexistoval žádný důkaz, a teprve pak bylo možné ji zmobilizovat na podporu druhé čečenské války. Pokud budeme mluvit o Dubrovce, Beslanu, tyto provokace proběhly v době, kdy režim pod tlakem hledal kompromisní řešení druhé čečenské války a hrozilo narušení Putinovy autority. A samozřejmě, situace na Ukrajině je zcela zřejmá. Jak odvrátit pozornost ruského lidu od lekce, kterou ruskému vedení uštědřil vývoj na Ukrajině? Samozřejmě, zahájením nové války. Když se situace na Ukrajině ruskému vedení vymkla z rukou, co bylo potřeba udělat? Zapojit se do konfliktu v Sýrii. Je to osvědčený způsob, jak odvést pozornost společnosti, hrát na nejnižší pudy, s cílem povýšit jakýsi zvrácený patriotismus či šovinismus s cílem upevnit moc těch, kteří v podstatě žádnými patrioty nejsou.
*
*
*
**************************************
Ještě jeden tip na zajímavý text:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mtb mtb | Web | 18. července 2016 v 19:54 | Reagovat

rusko životním stylem :D

2 Kájina Kájina | Web | 19. července 2016 v 15:30 | Reagovat

Současné Rusko, to je Putinskoje...

3 hanci hanci | Web | 19. července 2016 v 23:36 | Reagovat

Děkuji za komentáře. Doporučuji přečíst:

Richard Pipes: Rusko za starého režimu
https://www.kosmas.cz/knihy/107688/rusko-za-stareho-rezimu/

Andrej Zubov: Dějiny Ruska 20. století - 1.díl
1894 - 1939
https://www.kosmas.cz/knihy/179574/dejiny-ruska-20.-stoleti-1.dil/

Dějiny Ruska 20. století - 2. díl
1939 - 2007
https://www.kosmas.cz/knihy/198639/dejiny-ruska-20.-stoleti-2.-dil/

Srdečně zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama