Srpen 2016

Připomínka 21. srpna - možnost svobody

22. srpna 2016 v 20:40 | hanci |  Zamyšlení
Respekt

Ahoj, jak se ti žije se zlomenou páteří?
Až příliš mnoho lidí se stále chová, jako kdyby možnost svobody neexistovala

Martin M. Šimečka
21. 8. 2016 | 22. 8. 2016 11:54

Ukázka textu, celý článek zde

Z pohledu na ruské tanky na silnici a na slzy v očích mého otce (první, které jsem u něj viděl) je mi jasné, že je 21. srpna a mně je jedenáct. Ale datum mnohem důležitější vzpomínky se ztrácí v mlze počátku 70. let. Je sobota dopoledne, jdeme s otcem, který je bagristou, z nákupu a potkáme jeho bývalého kolegu z univerzity. "Ahoj," říká mému otci a usmívá se, jako kdyby se opravdu radoval, že jej vidí. "Ahoj," říká otec a taky se usmívá. "Jak se ti žije se zlomenou páteří?"

Pohled na tvář toho muže si pamatuji mnohem přesněji než pohled na ruské tanky. Během vteřiny se mu rozpadá, svaly ji přestávají držet pohromadě, padne mu brada, ústa se otevřou, spodní ret se chvěje, oči má vytřeštěné a dostanu strach, že umírá. Ve skutečnosti jsem byl jen svědkem toho, že tento muž na několik vteřin pod tlakem otcovy otázky odhalil tajemství, jež se snažil skrýt i před sebou samým: že umřela část jeho duše odpovědná za sebeúctu. Stalo se to v okamžiku, když před prověrkovou komisí vyslovil onu památnou formulku, že okupace byla "bratrskou pomocí". Za tuto vědomou lež mu bylo dovoleno zůstat na univerzitě a žít jako miliony dalších.

Československý experiment s lidskou duší, jemuž se říká normalizace, jen potvrdil obecnou platnost staré lidské zkušenosti: se zlomenou páteří se dá žít docela dobře, dokonce s ní můžete postavit i chatu. Kolik se jich jen tehdy postavilo!
*
*
*

Nečekaná návštěva vnuček

22. srpna 2016 v 18:26 | hanci |  Jak jde život
Dnes opět velká radost - nečekaně přijel syn s vnučkami Aničkou a Maruškou a svým kamarádem panem W. na krátkou návštěvu. Vnučky zůstaly s námi a syn prováděl pana W. po Třebíči. Máme slíbenou další návštěvu na podzim. Moc se těším, pan W. nádherně zpívá a hraje na kytaru (mimo jiné hudební nástroje), takže posezení večer v Citonicích při zpěvu a povídání bude nádherné. A vnučky si dostatečně vyhrají s kočičkami a třeba bude ještě i teplo na koupání.
Vkládám pár fotek z dnešního dne.Pravnučka Natálka

21. srpna 2016 v 23:08 | hanci |  Jak jde život
Tak jsem od 15/08/2016 prababičkou. Mám krásnou pravnučku Natálku.
Vložím pár fotek, ani není potřeba nic psát, fotky mluví samy za sebe. Natálka je krásná, hodná, hodně spí, dobře pije od maminky a nepláče. Vzorové miminko. Fotky jsou pořízené 18/08 - Natálka je na nich tedy stará 4 dny, fotka s tatínkem je ještě z nemocnice.

Je to nádherný pocit, držet takové miminko v náručí.....

Je neskutečně hodná, vůbec nepláče, klidně se nechala připravit na cestu autem. Je 4 dny stará.

Rusko - alkoholismus - drogy

8. srpna 2016 v 21:18 | hanci |  Zamyšlení
Narazila jsem náhodou na zajímavý článek. Rozhodla jsem se ho sem vložit pro všechny, kdo se ještě i v současnosti, po všech dosavadních zkušenostech, opájejí představou o tom, že Rusko by mělo být svým zřízením vzorem pro ostatní země. Je to sice neuvěřitelné, ale dost často se s tímto názorem setkávám........

Alkoholismus jako ničitel ruské ekonomiky? Není to dobrá zpráva ani pro nás
autor: Stránský: 7. srpna 2016 12:51

Ukázky z článku, celý text je zde


Jako Češi máme na Rusko svůj historicky daný pohled. Někteří z nás jej obdivují, jiní odsuzují. A debatujeme také o tom, jestli se (prostřednictvím našeho prezidenta) "k Rusku blížíme." Ale ke komu či k čemu bychom se měli vlastně blížit?
*
*
*
Statistiky jsou alarmující: v Rusku je dnes více než 5 miliónů alkoholiků, více než 70 procent třináctiletých dětí pije alkohol minimálně dvakrát měsíčně. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) souvisí v Rusku více než 30 procent všech úmrtí s alkoholem, ať už jde o otravy, demence, nemoci jater a zažívacího traktu, autonehody nebo sebevraždy. Výsledkem je, že Rusové, hlavně muži, stojí až na 89 příčce žebříčku délky života podle zemí; průměrný Český muž žije o 11 let déle než jeho Ruský protějšek.
*
*
*
V Rusku se rozšiřuje narkomanie. Podle Organizace spojených národů vede Rusko ve světě v intravenózním používání rekreačních drog. Tvrzení šéfa Federální služby pro kontrolu obchodování s drogami (FSKN) Viktora Ivanova, že "neexistují žádné chemické látky, které by byly účinné pro léčbu narkomanie", odhaluje tragickou neschopnost a ignoranci oficiálních agentur pro řešení této problematiky.

To má ve spojení s tím, že Rusové jsou náchylnější než kdokoliv jiný ke konspirativním teoriím (mezi ně patří i ta, že HIV je mýtus šířený Západem s cílem podkopat Rusko) obrovské důsledky: dnes Rusko vede svět v tempu nárůstu HIV a s nemocí s tím spojených, jako je hepatida (převážně zhoubný typ C). Korupce, kvůli které stoupají ceny léčby (i když léky jsou dnes vyráběné v Rusku) znamená, že pouze 30 procent všech HIV nakažených Rusů dostane adekvátní léčbu. Smrtelná nemoc se tak šíří dál.
*
*
*