A. Doerr: Jsou světla, která nevidíme

7. září 2016 v 20:02 | hanci |  Knihy
Během několika málo dnů jsem teď doslova "zhltla" knížku Jsou světla, která nevidíme, kterou napsal Anthony Doerr. Napsal ji v r. 2014, dostala se do finále prestižního udílení cen National Book Award for Fiction v USA a vyhrála Pulitzerovu cenu za rok 2015. Česky od něho ještě vyšla v r. 2016 knížka Zeď vzpomínek. K českému vydání se připravuje knížka The Shell Collector (2002), je to sbírka novel, některé se odehrávají v místech, kde autor dříve žil - Afrika a Nový Zéland.


Spisovatel se narodil v USA ve státě Ohio, promoval v oboru historie na Bowdoin College ve státě Maine. V současnosti žije s manželkou a dvěma syny ve městě Boise, Idaho.
***
"Otevřete oči a dívejte se jimi, než se zavřou navždy." Toto je motto a nejdůležitější vzkaz této knížky - alespoň já to tak cítím.
***

Přečetla jsem docela dost knížek s tématikou druhé světové války. Zajímal mě pohled ze všech stran konfliktu - Němců, Angličanů, Francouzů, Američanů, Japonců, Italů................... knížky, většinou osobní prožitky, jsem přečetla už kdysi dávno a mám je v knihovně.

Tato knížka se ale vymyká všemu, co jsem s touto tématikou doposud přečetla. Nemám moc ráda romány, mám raději dokumentární literaturu. Ale tento román mně připadá výjimečný - jak způsobem psaní - vyjadřování, tak "osnovou"........ Kratší kapitoly se střídají jak časově, tak místem, kde se děj odehrává. Časově i v tom smyslu, že se střídají vzpomínky protagonistů ze současnosti a z dřívějších období.

Knížka by měla být povinnou četbou ve školách. Názorně ukazuje, jak velmi nebezpečný je autoritativní režim, jak dokáže většině lidí vnutit poslušnost bez přemýšlení - obzvláště, když děti vychovává už od školního věku.
Ukazuje také, jak důležité je v těžkém, krizovém období - např. ve válečném stavu atp. - nestát stranou, nejít si jen "svou cestou" - jak se dnes s oblibou vymlouvá hodně lidí. Že je důležité "žít, než zemřeš", udělat alespoň to málo, na co komu stačí síly a odvaha....... Je to knížka o lidech ve válce, o lidskosti, kterou mohou projevovat lidé i v těch nejkrutějších dobách, o odvaze a v neposlední řadě o houževnatosti a naději, která pomáhá přežít i zdánlivě bezvýchodné situace.
***
Z obsahu napíši jen velmi málo.
Hlavními protagonisty jsou německý chlapec a francouzská dívka.
Werner, německý osmiletý chlapec, sirotek, vychovávaný v sirotčinci s mladší sestrou Jutou. Je připravovaný na to, že po dovršení patnácti let začne fárat do dolů - kde také při důlním neštěstí zemřel jejich otec. Díky jeho zájmu o radiopřijímače a jeho nadprůměrné inteligenci se dostane do speciální nacistické školy, která má z chlapců vychovat správné německé muže oddané vlasti a Adolfu Hitlerovi...........

Protipólem je dvanáctiletá francouzská dívka, která je od svých šesti let slepá. Žije se svým otcem, který se ji snaží připravit co možná nejlépe na samostatný život.

Jako nit, která určitým způsobem propojuje děj celé knížky, se vine příběh jednoho z nejcennějších klenotů sbírky Muzea přírodní historie, kde pracuje otec dívky, velkého diamantu, kterému se říká Moře plamenů.

Děj je zasazen do období těsně před druhou světovou válkou, pak do období okupace Francie a na závěr do období porážky Německa.

Škola, do které je Werner přesunut, je ukázkou bezcitnosti a surovosti. "Nevěřte svému rozumu," neustále opakuje kadetům jejich sadistický komandant Bastian, "rozum tíhne k otázkám, vy ovšem potřebujete jistotu." Ale Werner taky tíhne spíš k otázkám, pokud nějakou jistotu hledá, pak ve vědě. Je neustále zmítán mezi pocitem povinnosti, poslušnosti vůči svým nadřízeným a tím, co mu napovídá jeho vlastní rozum. "Tvůj problém, Wernere, je v tom, že pořád věříš, že máš nad svým životem moc," řekne mu trpce přítel Frederick, který se jako jediný dokáže vzepřít surovým nařízením......... V závěru se pak Werner ptá sám sebe, jak je možné, že jeho mladší sestra se dokázala správně orientovat a rozpoznat zlo, které bylo všude kolem nich.......

Dívka, Marie-Laure uprchne s otcem před příchodem Němců do Paříže do přímořského městečka Saint-Malo. (Město bylo v srpnu 1944 skutečně zničeno a po válce zrekonstruováno.) Začnou tam žít se strýcem, který má po návratu z první světové války psychické problémy - trpí agorafobií a léta nevychází z domu.......... Až odvaha vzepřít se síle okupantů, odpovědnost za slepou dívku atd. vše změní........
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama