Cormac McCarthy: Cesta

3. listopadu 2016 v 21:26 | hanci |  Knihy

V poslední době jsem přečetla docela dost knížek.
Něco napíši alespoň o jedné z nich, protože od téhož autora jsem přečetla už jednu vynikající knížku - píši o ní zde

Autor Cormac McCarthy za knížku "Cesta" dostal následující ceny:
2006 James Tait Black Memorial Prize for Fiction
2007 Pulitzerova cena v kategorii Beletrie
2008 Cena Akademie SFFH v kategorii Kniha roku


Děj románu se odehrává v blíže nespecifikované zemi po blíže nespecifikované katastrofě - není poznat, jestli se jedná o katastrofu přírodní nebo katastrofu zaviněnou lidmi.
Na zemi je pusto, stále ještě dohořívají lesy, budovy......... všude se vznáší popílek, je zataženo - kvůli hustému kouři a popílku sluneční paprsky na zem neproniknou, občas prší, je zima. Všechno už je vyloupené, nikde žádné potraviny, nedostatek vody, ošacení...........Na "cestě" jsou dvě lidské bytosti - otec a malý syn.

Otec je nemocný, kašle krev a jeho zdravotní stav se stále zhoršuje.
Upínají se k cíli - chtějí dorazit na jih, k moři, kde doufají, že budou lepší podmínky pro přežití a snad i ještě nějací "dobří lidé".
Celý svůj majetek, skládající se pouze z nalezeného ošacení, většinou starých dek, zbytků jídla, které s velkými obtížemi hledají na nejrůznějších místech, mají v nákupním vozíku.
Neustále musí dávat pozor, aby nepotkali další přeživší lidi, protože věšina z nich se ze zoufalství stala dokonce i kanibaly - zabíjejí obzvláště děti....... Mnozí, kteří jsou fyzicky silnější, si ze slabších dělají otroky.........
Otec se synem jim říkají "ti zlí" - oni se řadí k "těm dobrým".

Na tomto ději je, mimo jiné, vykresleno chování lidí v mezních situacích, že je možné si zachovat lidskost i v tak obtížných podmínkách. Je vykreslený krásný vztah otce a syna.
Snaha otce zachránit syna před zlem fyzickým i duševním - syn, bezelstný chlapec, chce pomáhat všem trpícím lidem, které cestou potkají, ale otec ví, že když k tomu svolí, sami zemřou.
Otec se snaží vštípit synovi správnost, lidskost chování, syn je postavou, která by měla být nadějí pro budoucnost Země.

Nebudu psát víc z děje, ani o konci knihy, abych nepokazila zážitek těm, kteří by si knihu chtěli přečíst.

Dočetla jsem se při hledání informací, že "v rozhovoru s Oprah Winfreyovou McCarthy naznačil, že inspirací pro napsání Cesty se stala jeho návštěva El Pasa v Texasu, kde byl se svým malým synkem. Představoval si, jak by město mohlo vypadat v budoucnosti, představil si "ohně na kopci" a myslel na svého syna. Zapsal si několik prvotních poznámek, ale k nápadu se vrátil až po několika letech při návštěvě Irska. Kniha se mu poté psala rychle a nakonec ji dedikoval svému synkovi Johnu Francisi McCarthymu."

Mám k dispozici i film - zatím jsem nedostala odvahu se na něj podívat. Jednak proto, že knížka mě velmi hluboce zasáhla a bojím se, že by film mohl být ještě emocionálnější. Ale i proto, že by film nemusel dosahovat kvality knížky - jak se to stalo u zfilmované knížky téhož autora - Tahle země není pro starý, o které se zmiňuji výše.

Knížku doporučuji vřele všem přemýšlivým k přečtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alena Alena | Web | 4. listopadu 2016 v 14:59 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale viděla jsem film. Hodně dobré a působivé dílko!

2 hanci hanci | Web | 4. listopadu 2016 v 15:42 | Reagovat

[1]: Chystám se, že se dneska na film podívám....... knížka je vynikající. Mám strach, že to podstatné, co je v knížce, ve filmu nebude - přesně tak to bylo u filmu "Tahle země není pro starý" - sice to byl moc hezky udělaný film, ale proti knížce jakoby prázdný - chybělo tam to nejdůležitější. Díky za komentář a srdečně zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama