Duben 2017

Amos Oz: Jidáš

26. dubna 2017 v 18:22 | hanci |  Knihy

(Amos Oz je izraelský spisovatel, esejista, novinář a profesor literatury na Ben Gurionově univerzitě v Beerševě. Od roku 1967 je předním zastáncem dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu.* 1939 )

Rozhovor s autorem lze vyslechnout zde
*
*
Před pár dny jsem doslova zhltla úžasnou knížku od Amose Oze - Jidáš.
Pojednává - mimo jiné - i o tématech, která mě prakticky celý dospělý život mimořádně zajímají. - Židovský národ - stát Izrael a postava Jidáše. Prakticky se vším, co je v knížce řečeno, souhlasím, přesně tak o tom přemýšlím i já.
Výňatek z anotace:
"Jidáš, příběh o touze, osamění a zradě a současně obraz neklidné podoby Izraele přelomu padesátých a šedesátých let, vychází v téměř třiceti jazycích a je jedním z nejpůsobivějších děl Ozovy dlouhé tvůrčí dráhy."

Od tohoto autora jsem už dříve četla jeho další knížku, Příběh o lásce a tmě, kterou jsem byla doslova pohlcena - psala jsem o ní zde na blogu.

O Jidášovi jsem se snažila sehnat co nejvíce informací - skutečných, ne smyšlených.
Za vynikající pokládám knížku Ztracené evangelium Jidáše Iškariotského, psala jsem o ní také zde na blogu

Vkládám ještě odkaz na přeložené Jidášovo evangelium

**********************
Pár výpisků z knížky Jidáš:

Natálka

8. dubna 2017 v 0:13 | hanci |  Jak jde život
Včera mě byla navštívit pravnučka Natálka.
14. dubna jí bude 8 měsíců, váží téměř 11 kg. Je neuvěřitelně pohodové dítě, jenom se směje, na tvářích se jí dělají ďolíčky. Každá prababička mě jistě bude chápat v mém nadšení.Henning Mankell + sedm dalších autorů

6. dubna 2017 v 20:19 | hanci |  Knihy
Henning Mankell

Už delší dobu jsem nebyla schopná - kvůli nemocem a námahou spojenou s péčí o nemocného manžela - číst nějakou závažnější, dokumentární literaturu, kterou jinak velmi miluji. Chystala jsem se číst něco napínavého, abych nemusela moc přemýšlet. Měla jsem štěstí, že jsem objevila - podle mě - naprosto úžasného švédského autora detektivek Henniga Mankella. Ale přemýšlet jsem nad jeho knížkami tedy musela, hodně.
Narodil se v r. 1948 ve Stockholmu. Žil na různých místech jak ve Švédsku, tak i v zahraničí, nejdéle asi v Mozambiku, kde působil i jako herec, divadelní režisér a manažer - stejně tak byl činný i ve Švédsku.
Jeho manželkou byla Eva, dcera Ingmara Bergmana.
V roce 2014 veřejně oznámil, že mu byla diagnostikována dvě nádorová ložiska v krku a plíci. Zemřel v r. 2015.