Henning Mankell + sedm dalších autorů

6. dubna 2017 v 20:19 | hanci |  Knihy
Henning Mankell

Už delší dobu jsem nebyla schopná - kvůli nemocem a námahou spojenou s péčí o nemocného manžela - číst nějakou závažnější, dokumentární literaturu, kterou jinak velmi miluji. Chystala jsem se číst něco napínavého, abych nemusela moc přemýšlet. Měla jsem štěstí, že jsem objevila - podle mě - naprosto úžasného švédského autora detektivek Henniga Mankella. Ale přemýšlet jsem nad jeho knížkami tedy musela, hodně.
Narodil se v r. 1948 ve Stockholmu. Žil na různých místech jak ve Švédsku, tak i v zahraničí, nejdéle asi v Mozambiku, kde působil i jako herec, divadelní režisér a manažer - stejně tak byl činný i ve Švédsku.
Jeho manželkou byla Eva, dcera Ingmara Bergmana.
V roce 2014 veřejně oznámil, že mu byla diagnostikována dvě nádorová ložiska v krku a plíci. Zemřel v r. 2015.


V jeho 11 knihách je hlavní postavou komisař Kurt Wallander.
Přečetla jsem všech jeho 12 česky vydaných knih, 11 s touto postavou (mám je ve čtečce!!). Připadalo mně, že detektivní příběh je v nich až na druhém místě, v prvním plánu je reflexe současného světa - příběhy začínají počátkem devadesátých let, v poslední knize, napsané v r. 2012, už s komisařem Wallanderem spolupracuje jeho dcera Linda.
Bez tohoto komisaře je detektivní thriller Číňan, napsaný v r. 2007.
V každé knize je jedno stěžejní téma, nad kterým se autor dost podrobně zamýšlí. Je to
např. problém uprchlíků, stav v postkomunistických zemích na počátku 90. let (to mně doslova přecházel mráz po zádech, protože mně připadalo, že autor píše o naší republice v současnosti - prolínání zločinu do nejvyšších míst atp.), zasvěceně píše o poměrech v Africe, kde více let žil, zamýšlí se nad tím, kde se v člověku bere zlo......., nad způsobem, jak asi budou vedeny války v ne až tak vzdálené budoucnosti, nad problémem fanatizmu, špionáže......Ve stárnoucí postavě komisaře přemýšlí nad nemocemi, stárnutím, smrtí......... Jsou to úžasné, hluboké myšlenky, které se mě silně dotýkají.
Strašně moc na mě zapůsobil thriller Číňan, kde výborně rozebírá poměry v Číně - ve značně širokém rozsahu. Propojuje Čínu a Ameriku 60. let 19. století s moderním Pekingem a Mozambikem, vykresluje mezinárodní síť korupce v současnosti. Musím říct, že tak perfektní rozbor čínské společnosti od Maa, kulturní revoluce, až po dnešek, jsem nikde nečetla.

Již vydané knihy
2013 Vrazi bez tváře - 1991
2005 Mrtví ve člunu (Psi z Rigy) - 1992
2014 Bílá lvice - 1993
2014 Usměvavý muž - 1994
2014 Ve slepé uličce - 1995
2015 Pátá žena - 1996
2015 O krok pozadu - 1997
2015 Firewal - 1998
2016 Pyramidy - 1999
2012 Neklidný muž - 2009
2013 Než přijde mráz - 2012
thriller
2011 Číňan - 2007
************************************************************************

Jeden můj dobrý kamarád mně doporučil vynikající knížku od autora, kterého velmi obdivuji. Už ji mám připravenou na nočním stolku a dnes začnu číst. Jen jsem se namátkově podívala na několik míst a okamžitě jsem cítila velké souznění.
Ladislav Hejdánek: O umění
Z anotace:
"Kniha je složená z deseti textů, ve kterých se autor zamýšlí nad uměním a jeho rolí v našem životě. Autor v umění spatřuje inspirační zdroj jak pro naše myšlení, tak pro náš postoj ke skutečnosti. Od umění se dle něj můžeme naučit vidět svět jinak, nově a nepředmětně. V tomto smyslu se jedná o pokračování jeho originální filosofie a kritiky pojmového myšlení, jak je představil ve svých předchozích knihách."
*
*
*
Před několika lety mně doporučila jedna návštěvnice mého blogu následující knížku - dostala se ke mně až v těchto dnech. Těším se na čtení.
Josef Hejzlar, Taj-Ťün Hejzlarová: Na Řece
Z anotace:
"Vypravěčkou je tehdy pětiletá dívka. Román je hlavně popisem útěku před japonskou armádou do náhradních bytů či domů… Kronika, odehrávající se na zlomu dvou epoch: na jedné straně tisíciletá tradice, na druhé straně vliv "moderní doby" - mladé ženy už nerespektují své otce či starší, berou život do vlastních rukou. A někde poblíž zuří válka."
*
*
*
Od nakladatelství Kosmas jsem dostala nějakou slevu, tak jsem si objednala následující knížky - už je mám připravené k vyzvednutí ve výdejném místě v našem městě.

Moc se těším na následující knížku:
George Friedman: Ohrožená Evropa: Rodící se krize
Z anotace:
"Významná nová kniha geopolitického prognostika George Friedmana s odvážnými fakty o budoucích událostech v Evropě. Toto provokativní dílo zkoumá "ohniska konfliktů" - unikátní geopolitická místa, která byla historicky vždy plná napětí a kde nakonec dojde k dalším konfliktům. George Friedman s pozoruhodnou přesností předvídá budoucí trendy v globální politice, technologii, populaci a kultuře. V knize Ohniska konfliktů se soustřeďuje na Evropu, na světové kulturní a mocenské souvislosti uplynulých pěti set let. Friedman analyzuje nejnestabilnější a fascinující pohraničí Evropy a Ruska a zlomové linie, které existují staletí a byly epicentrem mnoha katastrofických válek - Friedman upozorňuje bezprecedentním osobním způsobem, že ohniska konfliktů znovu doutnají. Evropská unie moderní doby byla vybudována z valné části proto, aby se minimalizovala inherentní geopolitická napětí, která ji historicky rozervala. Friedman s přehledem bohaté historie a s pomocí kulturní analýzy ukazuje, že tento plán se hroutí. Ohniska konfliktů vypravují živoucí historii Evropy a vysvětlují velice jasně vše o jejích nejnestabilnějších regionech: rušné a neustále pohyblivé země rozdělující Západ od Ruska (obrovská oblast, které dnes zahrnuje Ukrajinu, Bělorusko a Litvu); staré pohraničí mezi Francií a Německem; a Středomoří, které dalo vzniknout judaismu a křesťanství a stalo se centrem islámského života. ....."
*
*
*
Specielně na tuto knížku se hrozně moc těším, některé spisy už mám doma:
Wolf B. Oerter (ed.), Zuzana Vítková (ed.): Rukopisy z Nag Hammádí 4.
Z anotace:
"Spisy starověkých gnostiků v českém komentovaném překladu. Přeloženo z koptských originálů.
Čtvrtý svazek ediční řady "Rukopisy z Nag Hammádí" přináší dalších pět do češtiny dosud nepřeložených spisů."
*
*
*
Dlouhé roky se zajímám o židovský národ - dějiny Židů, Izrael, Blízký východ....... Přečetla jsem hodně knížek, pojednávajících o těchto tématech. Na níže uvedenou knížku se moc těším.
Dan Ephron: Zabití krále - Vražda Jicchaka Rabina
Z anotace:
"Strhující, a přitom věcné a podrobné vylíčení událostí, které vedly k vraždě Jicchaka Rabina, dodnes nejzávažnější události v nedávných dějinách Izraele, a následně k izraelsko-palestinské dohodě z norského Osla, jež byla zásadním zvratem v blízkovýchodním konfliktu. Kniha Zabití krále vychází ze zpráv izraelské policie, rozhovorů, doznání viny i spolupráce s Rabinovou rodinou a rodinou jeho vraha Jigala Amira. Je to sevřený příběh, který dochází k nevyhnutelnému a zdrcujícímu závěru. Čtenář se nemůže nezamyslet nad tím, jak by dnes Izrael vypadal, kdyby byl Rabin zůstal naživu. Pozoruhodný text o málo známých událostech je určen každému, kdo má zájem o dění na Blízkém východě a o moderní dějiny."
*
*
*
Nemohu říct, že bych se na tuto knížku "těšila". Ale chci se dovědět co možná nejvíc o charakteru V. Putina, pokud možno objektivně, z více zdrojů. Tento je jedním z nich:
Marc Bennetts: Zničím jim život: Putinova válka s opozicí
Z anotace:
"Fascinující portrét Putinova Ruska a jeho razantních postupů proti opozici od jeho znovuzvolení v roce 2012.
Kniha britského novináře, který dlouhodobě žije a pracuje v Moskvě, je založena na osobních rozhovorech s nyní již zemřelým Borisem Němcovem a jinými disidenty, s právníky, pravoslavnými duchovními i obyčejnými Rusy. Zkoumá propad ruské opozice od jejího vrcholu před rokem 2012 až k současné ztrátě síly a roztříštěnosti. Věnuje se také cílenému zneužívání války na Ukrajině pro propagační účely, kdy jsou všichni Putinovi odpůrci nazýváni "vlastizrádci". Autor uvádí čtenáře do zákulisí ruské politiky, aby ukázal portrét současného Ruska a bitvu o jeho duši."
*
*
*
K tomuto spisovateli snad netřeba něco dodávat - básník, dramatik, spisovatel a jeden z nejpřekládanějších německy píšících autorů, narodil se v Praze r. 1890.
Franz Werfel: Mezi nebem a zemí
Z anotace:
"Autor je Žid, věřící v Ježíše Krista. Přesto zůstává nepokřtěným Židem. Pro toto své počínání může uvést více důvodů. První důvod: autor věří, že pokud by Izrael jako národ a náboženství zmizel ze světa, přestal by existovat konkrétní svědek biblického zjevení, a tím by základ zvěstování poklesl na úroveň pouhého mýtu, podobného mýtu o řeckých nebo germánských bozích. Druhý důvod: Izrael prožívá chvíle nejtěžšího pronásledování. Autorovi je proti mysli opouštět tento zástup pronásledovaných. Třetí důvod: církev, která si říká "nový Izrael", nebyla v minulosti a přítomnosti vůči starému Izraeli, jeho obdarování a jeho poslání, zcela spravedlivá. Dokud ještě existují antisemitští křesťané, bude pokřtěný Žid ne zcela radostným a poněkud dotěrným zjevem. Množí se však nadějné náznaky, že se konečně počíná objevovat na obou stranách hlubší porozumění tomu tajemství, které se vznáší mezi starým a novým Izraelem."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama