O. Kundra+T. Lindner: Můj syn terorista

5. června 2017 v 19:02 | hanci |  Knihy


Je těžké oprostit se od emocí v souvislosti s terorismem, zvláště po událostech z nedávné doby.
Včera jsem slyšela v ČT část rozhovoru s odborníkem na terorismus a jsem ráda, že jsem konečně slyšela v ČT to, o čem už jsem několikrát četla a co už dávno sama pokládám za nejdůležitější. Je nutné začít s převýchovou mladých lidí, kteří v radikálním islámu nacházejí jednoduché řešení svých nejrůznějších problémů, nacházejí v něm jakési pevné ukotvení, které jim doposud scházelo. Pomáhat musejí odborníci, psychologové, sociální pracovníci - nejlépe z muslimských komunit, kteří to už sice dělají, ale zatím se tato činnost teprve pomalu rozbíhá. Tímto se snaží omezit vliv "verbířů-ideologů - saláfistů", kteří vyhledávají mladé frustrované nebo i psychicky lehce narušené lidi, velmi rafinovaně a nejrůznějšími sliby je přemlouvají ke konvertování, pokud nejsou muslimové, nebo pokud jsou věřící muslimové, snaží se je převést k radikálnímu islámu. "Salafismus je považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury." (zdroj: Wikipedie) Je to cesta zdlouhavá a náročná, ale naprosto nutná pro zajištění života bez strachu z teroristických útoků v budoucnu.

Během pár dnů jsem přečetla vynikající knížku Ondřeje Kundry a Tomáše Lindnera "Můj syn terorista". Je to stresující čtení, ale tato knížka by měla být povinnou četbou na všech školách a mělo by z ní být citováno co nejčastěji ve sdělovacích prostředcích.


Autoři po delší dobu navštěvovali mimo politiků a odborníků na terorismus i rodiče, příbuzné a známé mladých lidí, kteří se nechali "verbíři" přemluvit ke konvertování a odchodu do Sýrie, uvěřili jim, že budou bojovat za správnou věc, že budou mstít zabité civilisty včetně dětí, kteří umírají při bombardování atd...... Knížka je plná důležitých informací, které běžný člověk nemůže nijak získat.
Bohužel, nesmím z knížky nic citovat, tak jen zmíním jednu věc, o které píši už na začátku - pomoc mladým lidem, aby se nenechali naverbovat.

Jeden norský konvertita po návratu domů ze Sýrie založil ještě s dalšími lidmi malou neziskovku Just Unity, která pomáhá jak džihádistům, tak jejich rodinám. Rodiče mladých lidí, kteří neodolali náborářům, prožívají doslova peklo na zemi. Stane se, že syn řekne rodičům, že jede na dovolenou, nebo si koupit nové auto, a už se nevrátí. Většinou se o něm rodiče dozvědí, až po jeho smrti - buď padne v boji, nebo jako sebevražedný atentátník.
Ze zkušenosti z práce s pravicovými extrémisty cca od r. 2007 vědí lidé, kteří se tímto problémem zabývají, že je třeba, aby se nikdo z bývalých radikálů neocitl ve vzduchoprázdnu. Není možné brát jim jejich víru, účinnější je přimět je, aby přijali jinou, vůči demokratické společnosti přívětivou verzi islámu. Je třeba jim pomoci dostudovat, zajistit práci, bydlení, integraci do většinové společnosti........ Zdá se to nespravedlivé vůči lidem, kteří žádné zlo nespáchali a o všechno se musejí postarat sami. Ale jiná cesta k úspěchu zřejmě nevede.

Ve Francii vznikla podobná organizace CAPRI, kde působí psychologové, psychiatři, sociální pracovníci, muslimové, imámové. Působí ale jen pro lidi, kteří teprve chtějí odjet do Sýrie a snaží se jim tuto cestu rozmluvit. Ti, kteří do Sýrie už odjeli, po návratu končí před soudem a většinou ve vězení.
Samozřejmě, zlo je nutné trestat, ale mnohem účinnější je mu předcházet.

Velké nebezpečí, které hrozí po zničení IS je to, že se ze Sýrie vrátí do domovských zemí fanatičtí mladí lidé vycvičení v boji, kteří budou nezávisle na sobě provádět teroristické útoky kdekoliv se jim zamane.
A o dalším nebezpečí mluvila v rozhovoru také novinářka Petra Procházková zde .

Knížku velmi doporučuji k přečtení, na mnohé věci pak člověk změní názor, mnohé skutečnosti se mu začnou jevit v úplně jiném světle.

Osobně jsem velmi, velmi proti kolektivní vině. Museli by se pak vzájemně nenávidět snad všechny národy - Němci - koncentrační tábory, válka...., Rusové - Lenin, Stalin a jejich následovníci - gulagy, vyvraždění miliónů lidí, uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině, následuje putinovské Rusko s vraždami novinářů a lidí, kteří kritizují Putina........., Češi - komunistické koncentráky, vraždy........ atd., atd.
A vždycky mezi všemi žili hrdinové, kteří se chovali statečně a snažili se zlu bránit - např. atentáty na Hitlera a mnoho dalších statečných Němců, stejně tak neskutečně stateční Rusové, Češi.....

Napsala jsem to zkratkovitě, omlouvám se, psát o tomto problému je pro mě velmi těžké. Ale za každou cenu jsem chtěla informovat o této vynikající knížce, snad i na základě tohoto mého článku si ji někdo přečte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 6. června 2017 v 17:14 | Reagovat

Stopro, minimálně se po ní začneme na naší škole začneme shánět.

2 hanci hanci | Web | 7. června 2017 v 17:46 | Reagovat

[1]: Přečtete ji jedním dechem, zaručuji. Navíc má strašně moc informací, ke kterým se běžně nedostanete. Zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama