Červenec 2017

Petr Turecký - básně

31. července 2017 v 21:29 | hanci |  Knihy
Pro trochu potěšení pro všechny, kteří mají rádi poezii, vkládám ukázky z básní Petra Tureckého - odkaz na jeho básně od roku 1992 do současnosti zde
**************************
léto 2017

Zapomenutí

nezřetelné podoby v listí
zjevené v očích
pokosených
Zapomenutých

už si to budu navždy pamatovat
slibuji hvězdnému nebi
s nakloněnou hlavou

v závětří
mezi sekýrníčky

už budu navždy příst
tkání dějin
velkých i malých

už budu navždy připravený
svědčit
o mizejících lavinách snů

zastavený v údivu

kompletní nepomoci

po kolena
v listí
*
*

ČR2 - Kupředu do minulosti - J. M. Kašparů

31. července 2017 v 20:26 | hanci |  Zamyšlení
ŽIJEME V ZEMI, KDE NENÍ STUD, KDE NIC NENÍ HANBA. ZTRATILI JSME SMĚR A STALI SE Z NÁS BLUDNÍ HOLANĎANÉ

Snad nedělám něco proti něčemu, když uvádím zdroj a doporučuji k poslechu.
Na facebooku jsem našla odkaz od P. Klineckého na výborný rozhovor v pořadu ČR2 - Kupředu do minulosti. Je sice už z 30. prosince 2014, ale význam tohoto rozhovoru bude důležitý a platný pořád. Odkaz na zdroj je zde

Hostem byl psychiatr, pedagog, spisovatel, premonstrátský jáhen a esperantista profesor Jaroslav Maximilián Kašparů.

Prostě nemohu jinak a vkládám alespoň pár malých ukázek - jsem si vědomá, že vše je vytrženo z kontextu, kde úplně každé slovo má velkou váhu a význam:

"Naše společnost miluje povrchnost. Všimněte si: Povrchní vztahy. To je můj dennodenní chleba, kdy za mnou přichází ti rozladění manželé a řešíme jejich problémy. Máme tady povrchní názory. Lidé nepřemýšlí, ale přebírají názory."

"Dále máme povrchní zábavu. Česká republika ztratila komiky a zůstali nám tu baviči. Komik potřebuje inteligentní posluchače, baviči stačí říct jedno dvě vulgární slova na jevišti a sál bouří nadšením."

"Povrchnost je i ve vzdělání. Všechno jenom jako tak na povrchu."

"Když půjdeme k rybníku tak všechno mrtvé plave na povrchu a poklady jsou vždycky v hlubinách. "

"Otec, který sedí u televize, ví, co se děje v Tararingapatamu na druhém konci planety, ale neví, co se odehrává v duši dítěte, které je ve vedlejším pokoji."

Člověk je tělo, duše a duch. My se podle psychiatra staráme o tělo a duchovní věci, ale přestali jsme se starat o duši. Pokud nám ji někdo amputoval, jsme invalidní. Tu amputaci provedli jednak ideologie a jednak jsme si udělali tzv. autoamputaci. Moderní člověk se stydí za to, že by se měl projevit po stránce duchovní, že by měl hledat chrámy plné hodnot.

Záměna tradičních hříchů za bohulibé vlastnosti
Moderní člověk začal podle psychiatra chápat tradiční hříchy po svém.

"- Pýcha se změnila ve zdravé sebevědomí. Dnes nemůžeme někomu říct, že je pyšný.
- Lakomství je zákon ekonomiky
- Nestřídmost se změnila ve vyšší životní úroveň
- Závist se změnila v boj o spravedlnost
- Hulvátství se dnes pokládá za svobodu projevu
- Zanedbaná výchova dětí se pokládá za tvorbu jejich vlastního názoru
- Lenost se změnila v prokrastinaci nebo v sociální dávku"

"My jsme to jinak pojmenovali a považujeme ty vlastnosti jako dobré a ušlechtilé. "
"- Ztratit duši znamená zcela se stát oním invalidou, který ztratí třetinu svého lidství. Budeme sudy, které nemluví, ale duní. Čím je sud prázdnější tím více duní."

"- Jeden filosof dostal otázku, co by udělal, kdyby měl moc změnit stav světa. A on odpověděl, že by všem slovům vrátil jejich pravý význam. Ted by si to zasloužily dvě slova: láska a moudrost."

J. Barnes + J. Šiklová

31. července 2017 v 13:05 | hanci |  Knihy
Od syna jsem dostala při poslední jeho návštěvě u nás knížku od Jiřiny Šiklové - Omlouvám se za svou nepřítomnost - Dopisy z Ruzyně 1981-1982.


Paní Jiřiny Šiklové si velmi vážím pro její statečnost, charakter........... přístup k životu...........
Knížku se teprve chystám číst, tak vložím ukázku z anotace:
"V dopisech psaných po svém zatření za podvracení republik v květnu 1981 se Jiřina Šiklová obrací především ke svým dětem a mamince či dlouholetému příteli Milanu Machovcovi a zprostředkovaně též k dalším blízkým. Činorodost, humor a zájem o druhé, jež jsou jí vlastní, se ve vazbě stávají strategií, jak nejen přežít, ale i co nejlépe využít tento "odcizený čas" ..................."
***
Už před delší dobou jsem četla mimořádnou knížku: Julian Barnes - Vědomí konce.


Až teprve teď se dostávám k tomu, abych sem vložila pár ukázek z knížky, která je naprosto úžasná - také jak jinak, od tak vynikajícího spisovatele...........

str. 50
".......... V myšlenkách jsem se však neustále vracel k těm nevinně horlivým diskusím, které jsme vedli, když se kdysi dávno, ještě před naším vstupem do života, v podkroví oběsil Robson. Tehdy se nám z filosofického hlediska zdálo zcela zjevné, že sebevražda je právem každého svobodného člověka: jde o čin logický, pokud dotyčný čelí smrtelné chorobě či senilitě; heroický, když čelí mučení nebo tím může zabránit smrti jiných lidí; a oslnivý, stojí-li tváří v tvář divokým poryvům nešťastné lásky (viz Velká Literatura). Žádná z těchto kategorií se však nedala aplikovat na případ Robsonova až nechutně průměrného činu.

J. Herriot: Když se zvěrolékař ožení

28. července 2017 v 21:56 | hanci |  Knihy
Nutně jsem po knížkách, sice perfektních, ale dokumentujících zlo mezi lidmi - ať už v minulém století - nebo dnes, musela znovu po dlouhé době sáhnout k osvědčené, velmi laskavé literatuře, plné lásky jak ke zvířatům, tak k lidem, plné ohleduplnosti, lidskosti........... zkrátka plné toho, co by lidé v sobě měli mít, aby život byl lepší.
Vložím ukázku z kapitoly, při které jsem se ve dvě hodiny v noci musela nahlas smát a utírat si slzy smíchu. Třeba tou ukázkou také někoho potěším.
Jsou to vzpomínky na první roky mladého veterináře, který se teprve začal seznamovat s budoucími klienty.

James Herriot: Když se zvěrolékař ožení - ukázka z kapitoly č. 8

James Herriot

James Herriot
*
........ Utíral jsem si ruce a pan Crump si odkašlal a váhavě se zeptal. "Nenapil byste se mýho domácího vína?".................
*
........... Nastalo ticho, já jsem si stále ještě utíral ruce, a pak jsem se obrátil na hospodáře. "Tak co bude s tím vínem, pane Crumpe?"
Vteřinku váhal a pak se na mě podíval ještě udiveněji než obvykle.
"Vy byste... vy byste měl opravdu chuť?"
"Hroznou. Ještě jsem nevečeřel - aperitiv by se hodil."
"V pořádku, jsem tu hned." Zmizel ve veliké spíži na konci kuchyně a vrátil se s lahví jantarové tekutiny a se skleničkami.
"Todle je moje rebarbora", vysvětlil a nalil dvě pěkné odměrky.
Usrkl jsem a pak jsem se pořádně napil a stěží popadl dech, jak se mi tekutina propalovala do útrob.
"Má to sílu", řekl jsem trochu bez dechu, "ale chutná velmi příjemně. Opravdu velmi příjemně."
Pan Crump spokojeně přihlížel, když jsem pil druhou skleničku.
"Jo, je správný. Skoro dvouletý."
Vyprázdnil jsem skleničku a tentokrát víno už tak nepálilo, ale jako by omývalo stěny mého prázdného žaludku a vysílalo žhavé jehličky do všech údů.
"Báječné," řekl jsem. "Absolutně báječné."

Svatba vnuka

21. července 2017 v 19:20 | hanci |  Jak jde život

Mladší vnuk Marek se konečně oženil. S přítelkyní Nikolkou spolu žijí už cca osm let. Mají nádhernou holčičku Natálku, v srpnu jí bude rok. Moc jsem se na jejich svatbu těšila, ale - bohužel - zdraví mě opět zaskočilo. Právě v týdnu, kdy se svatba konala, měnily se teploty z jednoho dne na druhý, jeden den vysoké teploty, druhý den ochlazení, měnil se atm. tlak, což je pro nemocné s angínou pectoris a CHOPN to nejhorší, co je může potkat. Takže jsem nakonec na svatbu jet nemohla. Dostala jsem zatím jen část fotek, tak jich sem pár vložím.
Svatba se konala na zahradě Nikolčiných rodičů, oblečení bylo ležérní - jak je asi dnes módní. Snoubence sezdával můj syn Petr - evangelický farář. Zpěv a hru na kytaru obstaral synův kolega, který opravdu nádherně zpívá a hraje.

Smutný zážitek

21. července 2017 v 17:26 | hanci |  Politika
Konečně jsem také podepsala na podpisovém místě podporu panu Drahošovi. Chvilku jsem mluvila se slečnou a pánem, kteří byli u podpisových archů. Řekli mně, že přicházejí lidé, kteří se nejdříve zeptají, jestli něco dávají zadarmo. Když řeknou, že ne, nepodepíší a odejdou. Přesto to vypadá, že pan Drahoš by snad mohl zvítězit. Doufám v to moc.


Nedávno jsem na facebooku pročítala příspěvky ze stránek pana Drahoše. Byl to pro mě opravdu hodně smutný zážitek a rozhodla jsem se, že už si v budoucnu nebudu na fcb číst žádné komentáře, i když se tím třeba ochudím o zajímavé tipy na knížky atp. Ale raději to risknu, než abych se trápila, kolik zlých lidí se na fcb pohybuje. Nerozumím tomu, velká většina lidí - a nejhorší je, že i vysokoškolsky vzdělaných - neumí přijmout odlišný názor. Vyjadřují svůj nesouhlas hrubě, vulgárně, neuctivě, snaží se autora odlišného názoru ponížit i třeba za neškodný překlep atp. Opravdu nevím, jak si lidé představují demokracii. - A ještě něco - je pro mě neuvěřitelné, že i v této době hodně lidí nadává V. Havlovi, který byl - a nejen podle mě - naším nejlepším prezidentem.
Jedno vysvětlení bych snad přece jenom měla. Nadávající lidé si zřejmě většinou léčí nějaký svůj komplex méněcennosti - vypadá to, že jsou nějak zamindrákovaní. A také si tím léčí možná svou závist - že oni nemohou nikdy docílit takových kvalit, jako byl Václav Havel, jako je pan Drahoš a podobní.

Před chvilkou jsem navštívila Oficiální stránky pana Jiřího Drahoše - a opět nový šok:

"Byl jsem upozorněn, že se po internetu šíří hanopis s odpornými obviněními mé osoby.
Chci všechny ujistit, že se jedná jen o sprosté lži a považuji to za záměrnou provokaci.
Proto jsem požádal své IT specialisty, aby se pokusili dohledat zdrojové IP adresy, které tyto lži rozšiřují, a právní zástupce, aby zvážili, zda celou věc předat policii k prošetření.
Zároveň opakuji, že jsem nikdy žádným způsobem nespolupracoval s StB a k mé osobě nebyl veden spis v žádné kategorii. Toto prohlášení dokládám přiloženým lustračním osvědčením."

Nevím, co jsme to za národ, doufám moc, že se pan Drahoš nenechá znechutit tak, aby kandidaturu vzdal.

Byla jsem minulý týden v Knize, zastavila mě tam paní, která vypadala velmi příjemně a očividně hodně čte. Chtěla jsem jí doporučit knížky pana O. Kundry - Putinovi muži a Můj syn terorista. Velmi razantně se ohradila, že ona se o politiku nezajímá! Tak mně to bylo moc líto, protože právě slušní lidé by měli jít k volbám a ne se stáhnout do ústraní...........
***
Dopisuji 23/07/2017
Sdílela jsem včera na facebooku komentář pana Adama Komerse - a hned je vysvětleno, odkud vane vítr:
Varování! Včera jsem zablokoval trolla jménem Karel Světnička, který šíří lži o spolupráci prof. Jiřího Drahoše s StB. Krycí jméno estébáka Světničky je Chovatel. Řada z nás ho měla nebo ještě má v přátelích... HNUS!!!

Juliána Jirousová

17. července 2017 v 18:20 | hanci |  Umění
Dostala jsem od syna krásný dárek - nádherný obrázek od výtvarnice paní Juliány Jirousové.

Sv. Jeroným, tisk na hliníkovém plechu

Obrázky výtvarnice Juliány Jirousové si lze prohlédnout zde
Obrázky s náboženskou tématikou jsou tištěné na plechu - dají se pověsit u vchodových dveří, mají připravené otvory pro upevnění.

Svatý Jeroným, původním jménem Sophronius Eusebius Hieronymus (nar. cca 347, Stridon, Istrie - zemřel 30. září 420, Betlém), byl křesťanský spisovatel, jeden z církevních Otců a učitelů církve, teolog a překladatel bible do latiny.

Návštěva vnuček

17. července 2017 v 17:29 | hanci |  Jak jde život
Po dlouhé době jsem měla moc krásný víkend. Přijely mě navštívit vnučky, které tak málo vídám. Anička 5 let, Maruška 8 let.

Dan Ephron: Zabití krále

13. července 2017 v 20:00 | hanci |  Knihy
Před krátkou dobou jsem dočetla knížku Dana Ephrona: Zabití krále - Vražda Jicchaka Rabina, která proměnila Izrael.


Pro mě byla tato dokumentární knížka mimořádně zajímavá, osvětlila mně hodně situací, které jsem nechápala - proč se staly právě tak, jak se staly.

Terorismus - co dál

13. července 2017 v 19:42 | hanci |  Politika
Hospodářské noviny

Nedá mně to, abych sem nevložila pár ukázek z Hospodářských novin, které mě obzvláště zaujaly, a se kterými souhlasím. Je to sice už víc jak měsíc "staré", ale toto téma bude aktuální, bohužel, ještě hodně dlouho.
Víc se dočtete v Hospodářských novinách na této adrese

ThinkTank HN: Má Evropa šanci zastavit teroristy?
Libor Stejskal 5. 6. 2017

Odpovědi některých osobností na otázku


Jan Urban
novinář

Problém odezní, stejně jako odezněl terorismus anarchistický, baskický, či irský. Pro tuto dobu je prostě vraždění civilistů a "sebeobětování" mezi sebeizolovanou a izolovanou malou menšinou "vykořeněných" v módě.

Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR

Fanatiky a nespokojence nejde 100% zastavit nikdy. Ale můžeme být mnohem tvrdší vůči těm, kteří vyvolávají nenávist, můžeme mnohem lépe sdílet informace, a můžeme mnohem více investovat do toho, aby mladí měli před sebou nějakou budoucnost.

Ivan Štampach
religionista

Utajeně připravované útoky je těžké předem odhalit. Úspěšnější v tom bývá policejní stát. V Itálii bylo jediné období, kdy byly prakticky eliminovány útoky mafie, Mussoliniho fašismus. Chceme za fyzické bezpečí platit tuto cenu?

František Fuka
publicista

Představme si, že nepoměrná část teroristů je zrzavá. Znamenalo by to, že se mají šmahem odsoudit všichni zrzaví? Ne. Ale mělo by se věnovat více snahy zjištění, proč je nepoměrná část teroristů zrzavá, a třeba by z toho něco vyplynulo.

Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe

Ano, jistě šanci máme, otázkou je, za jakou cenu. Jaká omezení svobod a způsobu života na sebe v obavách z terorismu přivodíme? Čím větší pozdvižení a paniku útoky působí, tím větší povzbuzení pro další útočníky. Dokážeme "keep calm and carry on"?

Markéta Hejkalová
spisovatelka

Ano, pokud by se stala totalitní zónou, zřekla se svobody a místo v dobro začala věřit ve zlo. V totalitních zemích nemají "obyčejní" teroristé šanci, protože jejich práci přebírá stát, tak jako to bylo u nás do roku 1989.


Ivan Derer
bloger

V Rusku bolševici uskutečnili mezi roky 1900 -1910 na 23000 atentátů, kterým podlehlo přibližně 17000 lidí. ČSSR cvičila azijské a palestinské teroristy a katoličtí teroristé v Irsku si dokonce vybojovali nezávislost. Evropa přežije i tyhle lunatiky.