Terorismus - co dál

13. července 2017 v 19:42 | hanci |  Politika
Hospodářské noviny

Nedá mně to, abych sem nevložila pár ukázek z Hospodářských novin, které mě obzvláště zaujaly, a se kterými souhlasím. Je to sice už víc jak měsíc "staré", ale toto téma bude aktuální, bohužel, ještě hodně dlouho.
Víc se dočtete v Hospodářských novinách na této adrese

ThinkTank HN: Má Evropa šanci zastavit teroristy?
Libor Stejskal 5. 6. 2017

Odpovědi některých osobností na otázku


Jan Urban
novinář

Problém odezní, stejně jako odezněl terorismus anarchistický, baskický, či irský. Pro tuto dobu je prostě vraždění civilistů a "sebeobětování" mezi sebeizolovanou a izolovanou malou menšinou "vykořeněných" v módě.

Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR

Fanatiky a nespokojence nejde 100% zastavit nikdy. Ale můžeme být mnohem tvrdší vůči těm, kteří vyvolávají nenávist, můžeme mnohem lépe sdílet informace, a můžeme mnohem více investovat do toho, aby mladí měli před sebou nějakou budoucnost.

Ivan Štampach
religionista

Utajeně připravované útoky je těžké předem odhalit. Úspěšnější v tom bývá policejní stát. V Itálii bylo jediné období, kdy byly prakticky eliminovány útoky mafie, Mussoliniho fašismus. Chceme za fyzické bezpečí platit tuto cenu?

František Fuka
publicista

Představme si, že nepoměrná část teroristů je zrzavá. Znamenalo by to, že se mají šmahem odsoudit všichni zrzaví? Ne. Ale mělo by se věnovat více snahy zjištění, proč je nepoměrná část teroristů zrzavá, a třeba by z toho něco vyplynulo.

Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe

Ano, jistě šanci máme, otázkou je, za jakou cenu. Jaká omezení svobod a způsobu života na sebe v obavách z terorismu přivodíme? Čím větší pozdvižení a paniku útoky působí, tím větší povzbuzení pro další útočníky. Dokážeme "keep calm and carry on"?

Markéta Hejkalová
spisovatelka

Ano, pokud by se stala totalitní zónou, zřekla se svobody a místo v dobro začala věřit ve zlo. V totalitních zemích nemají "obyčejní" teroristé šanci, protože jejich práci přebírá stát, tak jako to bylo u nás do roku 1989.


Ivan Derer
bloger

V Rusku bolševici uskutečnili mezi roky 1900 -1910 na 23000 atentátů, kterým podlehlo přibližně 17000 lidí. ČSSR cvičila azijské a palestinské teroristy a katoličtí teroristé v Irsku si dokonce vybojovali nezávislost. Evropa přežije i tyhle lunatiky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 22. července 2017 v 22:06

Často si při podobných tématech vzpomenu na citát Benjamina Franklina:
"Ti, kteří by se vzdali základní svobody, aby získali trochu dočasné bezpečnosti, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost."

Slova, "stará" 250 let.

2 hanci hanci | Web | 23. července 2017 v 12:28

[1]: Jirko, díky moc za ten citát - neznala jsem ho, je perfektní!!! Měj se hezky.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama