Říjen 2017

Volby

22. října 2017 v 17:57 | hanci |  Politika
Cítím velký smutek - hlavně nad tím, v jaké zemi žiji, jací lidé mě v tak velkém množství obklopují. Že odkaz prezidenta T. G. Masaryka a V. Havla jako kdyby se odrazil od tvrdé zdi populizmu, lhaní, nečestnosti, bezohlednosti, prospěchářství....... nechce se mně dál vyjmenovávat snad všechny záporné vlastnosti, které člověk může mít - a jako kdyby zmizel v nenávratnu. Kam až musí naše společnosti klesnout, aby se ve vládě objevilo alespoň několik lidí čestných, charakterních, vzdělaných.......?

Až do posledního dne jsem byla rozhodnutá volit Piráty. S některými věcmi z jejich programu jsem sice nesouhlasila, ale celkově se mně zdáli být jednou ze dvou stran, které bych mohla volit.
Nakonec jsem se v poslední den rozhodla z určitých důvodů volit TOP09.
A jsem ráda - Piráti skončili naprosto úžasně - byla jsem přesvědčená, že se lehce do parlamentu dostanou, ale nepočítala jsem s tak obrovským ziskem hlasů.
A myslím si, že je velice dobře, že se do parlamentu dostala právě i TOP09, protože je strašně moc důležité, aby tam bylo co možná nejvíce demokraticky smýšlejících lidí.
Smutnou náladu z voleb mně pak vylepšily výsledky z ciziny - tam byla právě volená nejvíce TOP09. I to o něčem svědčí...........

Mlynářský výuční list z roku 1930

18. října 2017 v 12:08 | hanci |  Zamyšlení
Mlynářský výuční list mého otce z roku 1930.
Bohužel, list je příliš dlouhý, nepodařilo se mně ho celý oskenovat.

Nedávno jsem se opět probírala dávnými písemnostmi.
Mimo mnoho zajímavostí jsem znovu četla mlynářský výuční list mého otce z roku 1930.
Přemýšlela jsem, jestli by vůbec bylo možné něco podobného předat současným absolventům nějakého učení. Obávám se, že by sklidila jenom výsměch. A nejsem si jistá, jestli by se jednalo jen o učňovská střediska, ale možná by nebyl většinou žáků pochopený ani na ostatních školách.
Mluvili jsme o tom s mladším vnukem. Že právě toto je možná důvod, proč se celkově svět stává bezcitným, povrchním, bezohledným.............
Samozřejmě, je určité procento dobrých lidí - ale bohužel - jako po celou lidskou existenci je toto procento mnohem menší, než to opačné.

Znovu vkládám i myšlenku Arthura Koestlera:
Příroda nás nechává napospas našim schopnostem. Bůh jakoby vyvěsil telefon. A čas naléhá.


Milý příteli
Neznámý člověk chce Ti, milý příteli, říci několik slov. A byl by rád, abys je choval v duši tak, jako by Ti je pověděl Tvůj bratr, který už zašel tou cestou, jež Tobě nastává. - Tohle si zapamatuj předem, prosím: První a hlavní povinnost máš sám k sobě, abys se stal celým mužem, abys udělal ze sebe člověka v pravém slova smyslu. Vše ostatní je věcí vedlejší, neboť jest důsledkem této prvé, hlavní povinnosti. Jako celý muž a jako pravý člověk budeš platnou jedničkou jak své společnosti, tak svého národa a taková jednička platí více než tisíce prázdných nicek.

A. M. Peclová: Proč

5. října 2017 v 22:05 | hanci |  Knihy
Ana Milic Peclová: Proč - Svědectví o životě s dr. Oldřichem Peclem a o pražském procesu roku 1950


Zažívám v posledních dnech dost silné emoce.
Dostala jsem od vydavatele knížku "Proč", kterou napsala paní Ana Milic Peclová, manželka JUDr. Oldřicha Pecla, popraveného v procesu s Miladou Horákovou. I tady za ni velmi děkuji.

Ana a Oldřich Peclovi v Trenčianských Teplicích v r. 1934

Před krátkou dobou jsem se dověděla, že je to můj příbuzný z otcovy strany - jak moc vzdálený nebo blízký zatím nevím, pokusím se to vypátrat.