Volby

22. října 2017 v 17:57 | hanci |  Politika
Cítím velký smutek - hlavně nad tím, v jaké zemi žiji, jací lidé mě v tak velkém množství obklopují. Že odkaz prezidenta T. G. Masaryka a V. Havla jako kdyby se odrazil od tvrdé zdi populizmu, lhaní, nečestnosti, bezohlednosti, prospěchářství....... nechce se mně dál vyjmenovávat snad všechny záporné vlastnosti, které člověk může mít - a jako kdyby zmizel v nenávratnu. Kam až musí naše společnosti klesnout, aby se ve vládě objevilo alespoň několik lidí čestných, charakterních, vzdělaných.......?

Až do posledního dne jsem byla rozhodnutá volit Piráty. S některými věcmi z jejich programu jsem sice nesouhlasila, ale celkově se mně zdáli být jednou ze dvou stran, které bych mohla volit.
Nakonec jsem se v poslední den rozhodla z určitých důvodů volit TOP09.
A jsem ráda - Piráti skončili naprosto úžasně - byla jsem přesvědčená, že se lehce do parlamentu dostanou, ale nepočítala jsem s tak obrovským ziskem hlasů.
A myslím si, že je velice dobře, že se do parlamentu dostala právě i TOP09, protože je strašně moc důležité, aby tam bylo co možná nejvíce demokraticky smýšlejících lidí.
Smutnou náladu z voleb mně pak vylepšily výsledky z ciziny - tam byla právě volená nejvíce TOP09. I to o něčem svědčí...........

*
Jako šok na mě zapůsobil pozdě večer jeden telefonát.
Volal mně člověk, se kterým se znám od svých patnácti let.
Je z rodiny, která byla velmi postižená v době komunismu. Rodina vystěhovaná z domu, veškerý majetek zabavený, otec zavřený společně s rozsáhlým příbuzenstvem, bratr vyhozený od státnic na vysoké škole, on sám se od patnácti let staral a živil zbytek rodiny.
Ale pak s pokračujícími léty se stal vedoucím jednoho podniku.
Po revoluci se vypracoval na milionáře - podniká, je neuvěřitelně pracovitý, šikovný.
No, tak večer mně volal a řekl mně, že právě prožívá nejšťastnější den ve svém životě - jestli vím, proč. Netušila jsem. Řekl - no právě vyhrál volby pan Babiš.......
Byl to pro mě šok. Ptala jsem se ho, jestli mu nevadí všechno to, co se už o tomto pánovi ví.
Nic z toho prý není pravda. Vůbec nic. Konečně prý ho volili mladí vzdělaní lidé, kteří podnikají. Konečně bude naše republika prosperovat................
Nemohla jsem uvěřit a snažila jsem se v té lavině chvály na Babiše něco říct.
Nenechal mě téměř promluvit, prý si myslel, že jsem vzdělanější.
Vyletělo mně okamžitě bez rozmýšlení z úst - že já jsem si zase myslela, že on je inteligentnější.
Položili jsme asi současně telefon.

Pak jsem si uvědomila, že to je přesně to, o čem mluvil jeden politolog na kanálu ČT24, který jsem celý den sledovala. Vysvětloval, proč žádné prohřešky A. Babiše lidem nevadí - právě pro ty prohřešky, např. pro Čapí hnízdo - ho lidé volí, pokládají za tak šikovného, že dokáže obelstít i EU a podvést jakýkoliv zákon. Prostě je "pašák". Uvědomila jsem si dále, že to je důsledek tolika let komunizmu, kdy ten, kdo nekradl a nepodváděl, byl všemi ostatními pokládán za hlupáka a nešiku...........

A nakonec jsem si uvědomila, proč se ten můj známý zastává Babiše a nevadí mu, že spolupracoval s StB - proč asi mohl on dělat vedoucího podniku, když měl tak moc špatný původ? Musel přece udělat nějaký ústupek, jinak to nebylo možné............

Bylo to pro mě strašné zklamání. Jeho tatínek se musí obracet v hrobě..........
I když si člověk myslí, že někoho dobře zná, není to pravda................
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 22. října 2017 v 22:25 | Reagovat

Ahoj Hančí, nezoufej, dobře to dopadne. Pokud lidé uvidí, že volili špatně, poučí se napříště - když se nepoučí, nemají tolik rozlišovacích schopností, aby si lepší život bez "handlování" zasloužili. Lepší věci jsou jen pro lidi, kteří si jich váží, těžko dělat dobro někomu, kdo ho nechce.
Bál jsem se, že můj hlas Pirátům propadne peklu, protože jsem porušil zákon o neutrálním oblečení a přišel k urně v pruhovaném tričku,ale vyšlo to :-)
Volil jsem je jen proto, že jako jediní řekli, co chtějí dělat - a ne jako ostatní, kteří jen poukazovali na chyby jiných. Prominul jsem jim i jejich prvoplánový vězeňský autobus, to si mohli Piráti odpustit, ale držím jim palce.
Tvá zkušenost se známým mě mrzí, snad si brzy zavoláte a bude to vpořádku.

2 hanci hanci | Web | 23. října 2017 v 9:36 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko - musím se smát tomu tričku, jsi fakt dobrý. - Mně se jejich program taky líbí, vadily mně dvě věci - přímá volba a poměrně nejasné vyjadřování k EU a NATU - vyjadřování jejich člověka ve Zlíně mě dost zviklalo. Ale přála jsem si moc, aby dostali hodně hlasů, což mně připadalo naprosto reálné. Na topce mně vadí jejich přístup ke zdravotnictví, ale zase naopak je pro mě zásadní naprosto jasné vyjádření ke EU a NATU, což u mě nakonec převážilo jako nejdůležitější věci. Také po vyslechnutí rozboru člověka, kterému věřím na tisíc procent. Nakonec to dopadlo dobře, Piráti se umístili výtečně a Topka se do parlamentu taky dostala. - Musíme teď čekat, jestli náš čeká hrůza větší nebo menší..... Moc a moc zdravím.

3 Jirka* Jirka* | 24. října 2017 v 8:43 | Reagovat

Trochu mě děsí ta světle modrá mapa republiky - mapa výsledků voleb s jednomyslně volenou vládou jak za komunistů. Ani jeden okres jiné barvy se tam nevměstnal.
Ale je to pořád ještě svobodná volba, tak musí dostat šanci a já si velmi rád počkám na plnění slibů, kterými nešetří. Jsem rád, že se stále může sledovat jeho majetek a poměry ve firmách, přestože není moc efektivních nástrojů, co proti tomu dělat (lehký úsměv).
Pirátům bych přál, aby se nerozhádali a drželi při sobě - něco mi říká, že to bude jejich hlavní problém, ale snad se pletu.
Hodně zdraví, dobré kávy a trochu šlehačky navrch přeji :-)

4 Doubravka Doubravka | 24. října 2017 v 9:11 | Reagovat

[2]:Mluvíte mi z duše. Piráty jsem nevolila po zkušenostech s hnutím Žít Brno, které jsem volila tady u nás při minulých volbách v Brně. Rozhodovala jsem se teď mezi Starosty a Topkou, nakonec jsem volila TOP 09, protože jsem se bála, že můj hlas starostům propadne. Pak jsem tu u TV dost trpěla, ale dobře to dopadlo :-)
Teď ale nemám největší strach z Babiše, ale z Okamury. Pokud se mu podaří prosadit ten zákon o referendu, bude tu neustále nějaká kampaň pro něco a proti něčemu (dokonce chce odvolávat poslance!) a výsledek bude, že hrdinně a dobrovolně s těmi naivními masami, které budou šťastné, že někomu můžou něco ukázat, vystoupíme z EU a NATO. No a kam pak půjdeme - do ... To je pro mne hrůza, že se zase bude opakovat rok 48.

5 hanci hanci | Web | 24. října 2017 v 9:44 | Reagovat

[3]: Jirko, přesně - taky se bojím, jak Piráti ustojí ten úspěch. A to, že nejsou úplně jednotní co se týká EU a NATO - předseda je výborný, ale další lidi neznám, tudíž vůbec netuším, jak se budou chovat. Moc si přeji, aby vše ustáli, jak píšeš. Snad se jim to povede, bylo by dobře, aby bylo v poltice víc mladých.
Kávu piji bez kofejnu, ale jsem za to vděčná, ta chuť zůstává. Je to děsné, že po víc jak třiceti letech přísné diety mám na kávu úplně pořád chuť....... šlehačku, bohužel nemůžu, ale to není fakt důležité, můžu ovoce a to je pro mě mnohem lepší. Jsem šťastná, že i když musím cca 6 tablet Pangrolu denně, mohu mnohem více jíst a mít nesrovnatelně pestřejší jídlo, než v minulých letech. - Tak si dej šlehačku a kávu místo mě :))).

6 hanci hanci | Web | 24. října 2017 v 9:44 | Reagovat

[4]:Doubravko, Vy jste napsala přesně mé pocity, do posledního písmenka. Největší doslova hrůzu mám z toho referenda, protože by rozhodovali většinou lidé, kteří se šířeji nezajímají o podstatu věci, o souvislosti atd. Hrůza. Přesně jak píšete. Strašné je, že se lidé nikdy nepoučí z minulosti, je to pro mě nepochopitelné. - Moc Vás zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama