Renovace kuchyně

5. února 2018 v 18:11 | hanci |  Jak jde život
Tak konečně hotovo. Když vejdu do kuchyně, nejsem si jistá, jestli jsem doma.


Když jsme byli nuceni předělat koupelnu, přišlo se na to, že z kuchyně prosakuje přes bytové jádro do koupelny voda.

Tím se vysvětlilo, proč jsem v poslední době pořád bez úspěchu hledala příčinu - sice mírného, ale přece jenom - zápachu plísně v kuchyni.
Vezmu to popořádku.
Máme byt z roku cca 1962, naštěstí cihlový. Byly to první družstevní byty a nikdo o ně neměl zájem. Platila se jako základní vklad částka tuším 18 tisíc a pak se dále nájmem splácel zbytek (teď už je déle byt náš). V době, kdy jsem měla plat 700,00 Kč a navíc jsem byla na mateřské (ta ovšem byla jen 3 měsíce, pak jsem neměla žádný plat do tří let dcerky, kdy jsem s ní byla doma) a manžel tuším asi 1500,00 korun, to bylo hodně. Bydleli jsme u rodičů, kterým jsme nic neplatili, takže to i s jedním dítětem šlo, při velkém uskrovnění se.
Ty původní byty - tedy i náš - neměly žádnou komoru nebo prostory pro uskladnění pomůcek na uklízení atp. Naproti tomu máme větší obývací místnosti. Celkem je to při 3 místnostech asi 74 m².
Koupelna je maličká, v r. 2000 jsme vanu vyměnili za sprchu, běžnou velikost.
Teď, kdy manžel už nemůže ve sprše stát, musí sedět, navíc je nutné, aby stolička měla madla, museli jsme sprchový kout zvětšit - na 120 x 90 cm. Tím se zmenšil prostor pro umývadlo a zrcadlovou skříňku na šířku 45 cm.
Většina umývadel a zrcadlových skříněk začíná na šířce 60 cm.
Nakonec se mně ale podařilo v IKEY najít velmi šikovné jak umývadlo, tak zrcadlovou skříňku. U umývadla je vidět, že je navrhovala žena - má velmi praktické doplňky.

Pohled na vstupní dveře do bytu - vlevo je koupelna.


Sprchový kout - 120x90 cm, do kterého se pohodlně vejde stolička s madly a ke sprchovanému může dobře dosáhnout pečovatelka. Vstup do sprchy je hodně široký. Stolička se posune přímo proti vstupu do sprchy.

Umyvadlo, nad ním zrcadlová skříňka. Tu jsem nijak nedokázala vyfotit, protože je tam příliš malý prostor, nebylo možné si stoupnout stranou. Vkládám tedy reklamní fotku.

Zrcadlová skříňka. Dvířka se zrcadlem se zajímavě vyklápí do boku, je to výtečný nápad.

Skříňka na potřeby do koupelny.
*
Kvůli prosakování vody z kuchyně jsem pozvala odborníka s prosbou o radu k opravě.
Ovšem zhodnocení bylo jednoznačné - vše se musí vyhodit a nahradit novým. Instalatérské práce byly v tom roce 2000 provedeny nepředstavitelně špatně (přestože to tehdy prováděla odborná firma), i šroubky byly např. zatloukané kladivem, místo zašroubované atd., atd., muselo být vše jednoznačně nainstalováno nové, stejně tak elektrika.......... nemluvě o skříňkách.
Takže truhlář vše zhodnotil, udělal několik návrhů - poslal mně vždy vizualizaci. Museli jsme znovu a znovu slevovat z původních představ - že "když už se vše bude dělat nové, tak aby to bylo perfektní" - ale stejně výsledek je naprosto úžasný. Tedy pro mě, při našich finančních podmínkách (bez pomoci rodiny by to nešlo vůbec, ale i tak jsme zadlužení.......), absolutně.

Zeť s vnukem starou kuchyň vyklidili, vyvezli do sběrného dvora, vše potřebné zasádrovali, vymalovali, dcera s vnukem pak vše umyli, uklidili.

Postupně přišel elektrikář, instalatér.......... nakonec přivezli z truhlářství novou kuchyň.
Celý leden probíhala "naše příprava" - samotná kuchyň byla nainstalovaná v posledním lednovém týdnu ve dvou dnech.
Celý leden bylo tedy veškeré nádobí naskládané v mé ložnici a v obýváku. (Strašně mě mrzí, že jsem to skladiště nevyfotografovala.) V kuchyni po celý leden netekla voda. Nedalo se to nijak urychlit, protože vnuk by býval později neměl čas a ani já bych to fyzicky v kratším termínu nezvládla. Takže v prvním týdnu v lednu vše začalo. Ve třetím týdnu přišel elektrikář a instalatér a ve čtvrtém týdnu se konalo nainstalování skříněk.

Chtěla bych tímto poděkovat obzvláště panu Koudelovi - on, jeho firma - zde - a všichni jeho spolupracovníci odvedli perfektní práci, vše bylo propracované do nejmenších detailů. Navíc byli všichni velmi příjemní, pomohli se vším, co jsem sama nedokázala nějak zařídit.
Nejvíc nemůžu pochopit, jak mohl pan Koudela všechny skříňky připravit v dílně, když si udělal jen nepatrně poznámek - tedy já jsem si vůbec nevšimla, že by si něco podrobně psal. Všechno ale pak sedlo na milimetr přesně.
I přesto, že jsme kvůli penězům museli slevit z původního návrhu, který by byl opravdu nádherný, jsem nadmíru spokojená se současným provedením.
Vše mám umístěné tak, abych se nemusela příliš ohýbat (nejvíce to ocení moje záda....).
Navíc mě dcera přemluvila, abych si koupila myčku na nádobí - pro dva lidi, když není nerezová, přece jenom není tak drahá. Už se s nadšením opakovaně přesvědčuji, jaká obrovská výhoda to je pro nemocného člověka. Nádobí umývám jednou za 2 dny, bohatě to stačí, špinavé nádobí dávám hned do myčky, takže je v kuchyni pořád uklizeno. Je to obrovský pomocník, nikdy bych tomu nevěřila, kdybych to sama nevyzkoušela.

Vše jsem si musela vyřídit sama, vše obtelefonovat, odsouhlasit na osobních setkáních, nakoupit potřebné doplňky na internetu - do koupelny umývadlo, zrcadlovou skříňku, do kuchyně lustr, židle, doplňky ke dřezu.
Baterii ke dřezu, i elektrospotřebiče jsem si vyhledala na internetu a pak domluvila v obchodě, vše si pak sám vyzvedl pan Koudela.
Musím říct, že kdybych neměla možnost si vše na internetu vyhledat a dost věcí si takto i koupit - i většinu zaplatit přímo kartou, nemohla bych nic z toho všeho podniknout, protože do obchodu v tomto chřipkovém období kvůli těžkému onemocnění plic nesmím jít.

Po skončení všech prací jsem byla naprosto vyčerpaná po všech stránkách. Poprvé včera jsem začala cítit už jen "normální" únavu.
Bez rodiny dcery bych také nic z toho nemohla podniknout, byli mně obrovskou pomocí a podporou.
Dokonce i jeden soused mně velmi ochotně odvezl sporák a stůl do sběrného dvora, protože časově to bylo velmi napjaté a bez jeho pomoci by to bylo velmi komplikované.

Je to krásný pocit mít kolem sebe báječné lidi, obzvláště v této tak beznadějné době.


Lustr je italský - objednala jsem si ho u fy "Ráj svítidel" - tam jsem se setkala s velkou ochotou. Jeden den večer jsem poslala objednávku, druhý den ráno mně volala paní z té firmy, že jsem si objednala jen jednu žárovku a jsou tam potřeba dvě. Navíc by mně radila jiný typ žárovky. Nemohla jsem tomu uvěřit, běžně bych totiž dostala objednané zboží, bez ohledu na to, jestli s tím budu spokojená nebo ne. Lustr je opravdu krásný, přesně podle mého vkusu.

Pračka s myčkou nádobí.

Takovýhle úložný prostor pro mycí prostředky jak do myčky, tak do pračky, jsem vůbec neznala - je moc pohodlný.

Pod dřezem je skovaný odpadkový koš - bezvadné.

Ke dřezu ještě přijdou objednané doplňky.

Trouba a mikrovlnka ve výšce, takže se nemusím ohýbat......


Židle jsem si objednala na internetu. Došly v udané lhůtě a v pořádku.

Měla jsem velké štěstí - barva dřevěných židlí je naprosto stejná, jako barva pracovní desky.
Jsou moc pohodlné a příjemné na sezení.

Držák na houbičku a organizér k dřezu, odkapávač na nádobí - maličkosti, které zpříjemňují práci v kuchyni.

Detail.
Obojí je moc šikovné, jsem ráda, že jsem to objevila - samozřejmě, na internetu.
*
*

Někdo se mně bude určitě smát, jak nadšeně tady popisuji pro většinu lidí naprosto běžné věci.
Ale v mém věku už jsem absolutně nepočítala - ani ve snu mě nenapadlo - že bych se mohla dočkat něčeho tak pohodlného a krásného. Takže z mého pohledu se to rovná malému zázraku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 7. února 2018 v 10:10 | Reagovat

Zdravím, Hančí :-)
Takovou rubriku obvykle vídám v sekci Bydlení na iDnes, ale tahle je lepší pohledem uživatele :-) Musím Ti vyseknout poklonu - už poněkolikáté se přesvědčuji, jak si dokážeš obstarat věci, které by hodně lidí jen svěřilo někomu jinému a nezajímali by se tolik o detaily a jejich provedení. Při své práci často narážím na překvapené reakce klientů ohledně dotazů na rodinné zvyklosti okolo sociálního zařízení, kuchyně a ložnice a berou to jako příliš velký zásah do soukromí. Jenže pro správné dořešení takových drobností je nutné znát i zdravotní stav a věk všech členů domácnosti, což může vědět jen samotný uživatel.
Proto je dobré, že si podobné věci diktuješ a konzultuješ sama a znáš tu tenkou hranici, kdy si nechat poradit a co rozhodnout podle svého, to je pro finální spokojenost důležité.
Kuchyň je pěkná i pohledově, funkční záležitosti odpovídají trochu stísněným bytovkovým možnostem a je vidět, že jste prostor využili maximálně. Ve sprše je možná škoda, že není baterie na straně otevírán, aby pečovatelka měla ještě lepší přístup k její obsluze, ale asi to nelze udělat kvůli vývodům.
Mám doma podobně malý prostor, výsuvy chci použít také, tak děkuji za inspiraci - minimálně tu schránku na houbičku na nádobí musím sehnat :-)
Ať si nové vybavení ve zdraví užíváte, pěkný den přeji.

2 hanci hanci | Web | 7. února 2018 v 11:52 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko - moc děkuji za obsáhlý komentář - a za chválu. Máš pravdu v tom, že všechno se muselo podřídit malému prostoru - a s napojením potrubí, které je prostě dané máš také pravdu. Ono by se dalo udělat i víc, kdyby bylo víc peněz. Měla jsem obrovské štěstí, že pan Koudela je člověk, který srší nápady, dovede si poradit snad se všemi těžkostmi, dává vynikající podněty, které odpovídají na mé prosby - hlavně, abych se už nemusela ohýbat atd. Ono totiž záleží právě i na tom odborníkovi, aby uměl poradit a sladit přání zadavatele s možnostmi prostorovými a vůbec celkovými, hlavně pak s finančními. Proto jsme museli ustoupit z prvního jeho návrhu - zbourání příčky atd. Návrh byl krásný, ale příliš by se vše prodražilo. Jsem takhle nadmíru spokojená a panu Koudelovi hodně vděčná za jeho perfektní práci - i jeho spolupracovníkům. - Koupelna byl největší oříšek - šíleně malý prostor, omezené možnosti - ale i to se opravdu dobře vyřešilo, je to pohodlné. V mládí nikdo nemyslí na nemoci stáří a s tím spojené pohybové schopnosti. A pak se musí prostě renovovat. Jirko, moc a moc zdravím.

3 Míša Míša | E-mail | 3. května 2018 v 12:58 | Reagovat

To tmavé dřevo vypadá opravdu super. Nikdy se mi moc nelíbili moc bílé kuchyně, mám radši tmavší barvy. :) Až budete někdy měnit dřez, tak tam zkuste dát granit (pro představu: https://eshop-franke.cz/695-drezy-s-odkapem ). To bude vypadat super.

4 hanci hanci | Web | 3. května 2018 v 13:04 | Reagovat

[3]: Moc děkuji za pochvalu. Ono se tam dalo udělat mnoho lepších věcí, kdyby byly peníze. Původní návrh byl krásný, ale stálo by to o několik desítek tisíc víc. Takže jsem ráda, že je to takhle, i tak jsme v dluhu. - Dřív jsme měli bílou kuchyň a byla jsem také spokojená, ale teď se mně ta barevná líbí víc. A z toho černého jsem měla obavy, ale je to opravdu krásné, lepší než na fotkách :))). Srdečně zdravím.

5 Mirečka Mirečka | E-mail | 23. května 2018 v 11:19 | Reagovat

Ahoj hanči, tvůj blog čtu delší dobu. Musím ti udělit obrovskou pochvalu a nejvíce chválím jak Míša, že ta kuchyňe není jen bílá jak většina lidí má ve zvyku. Každopádně mám jeden zajímavý tip spíše než dřez s odkapem bych doporučil ten z vaničkou viz. https://eshop-blanco.cz/530-drezy-s-vanickou ale jestli nemáš budget tak to pro tebe v tuhle chvíli bude asi zbytečné

6 hanci hanci | Web | 24. května 2018 v 12:35 | Reagovat

[5]: Díky za pochvalu, jsem s kuchyní nadmíru spokojená. - Samozřejmě, věděla jsem o mnoha věcech, které by bývaly byly ještě lepší, ale stálo by to mnohem víc peněz. I teď jsme zadlužení - a pak, hlavně se dívám na pohodlí a funkčnost a to moje kuchyň splňuje. Všechno pěkné člověk nemusí mít. Ty uvedené dřezy jsou krásné, věděla jsem o nich. Srdečně zdravím.

7 Veru Veru | Web | 22. října 2018 v 14:08 | Reagovat

No wow, velmi pěkné :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama