John le Carré

5. dubna 2018 v 18:45 | hanci |  Knihy
John le Carré

V červnu minulého roku jsem přečetla jako třetí knížku od Ondřeje Kundry "Putinovi agenti".
Všechny tři knížky od tohoto autora si řadím mezi své nejlepší knížky. O všech jsem psala na blogu, o knížce Putinovi agenti jsem psala zde:

Protože je už delší dobu téma agentů mimořádně aktuální a já jsem dostala doporučení přečíst si nějakou knížku od anglického spisovatele Johna le Carré - popřípadě se podívat na nějaký film, který byl podle jeho předlohy natočený, rozhodla jsem se před časem něco si od tohoto autora přečíst.


Nejdříve jsem si o něm vyhledala na Wikipedii pár informací:
"John le Carré vlastním jménem David John Moore Cornwell (* 19. října 1931 Poole, Dorset, Anglie), je britský spisovatel, který se věnuje špionážním a politickým románům. V padesátých a šedesátých letech pracoval v britských diplomatických službách - pro MI5 a MI6. Tehdy začal psát pod svým pseudonymem. Po napsání svého třetího a zatím nejúspěšnějšího románu The Spy Who Came in from the Cold (Špion, který přišel z chladu - česky název filmové podoby románu) odešel z MI6 a začal se plně věnovat psaní.

V lednu roku 2003 publikoval le Carré článek 'The United States Has Gone Mad', ve kterém ostře kritizoval válku v Iráku. V článku tvrdí "To jak se daří Bushovi a jeho vládě úspěšně přesměrovat hněv Američanů k Usama bin Ladinovi směrem k Sadamu Husajnovi, je jeden z největších kouzelnických triků na veřejném mínění v historii."
Ve svém románu Constant Gardener (Nepohodlný) kritizuje aktivity farmaceutických korporací zejména v Africe a jejich dopad na tamní životní podmínky."

Napsal celkem 24 knih, u nás jich zatím vyšlo 15.
Z knížek, které u nás vyšly, jich mám ve čtečce 13, přečetla jsem:
Špión, který se vrátil z chladu
Nejhledanější muž
Jeden musí z kola ven
Smileyho lidé

Nejintenzivnější pocit zatím mám ten, že být agentem je ta nejstrašnější role, jakou vůbec může člověk hrát. Jednak musí naprosto počítat s tím, že jednoho dne bude zabit, pokud se sám nezabije. Jednak to musí být člověk, který neuznává běžná pravidla - normy morálky, tak jak jsou nastavena jak zákony, tak zvyklostmi. Nesmí propadat citům, emocím.......... musí se řídit pouze rozumem - tedy úkolem, který má vykonat a musí ho zpracovávat rozumem podle nastalých situací.
Pokud tuto tíži už dál neunese a dovolí si mít cit, soucit atp., pak zřejmě končí sebevraždou, v lepším případě propadne alkoholu atp.

V knížce "Jeden musí z kola ven" jsem s úžasem došla k pasážím, kde se hovoří mimo Prahu a Brna dokonce i o Jihlavě a Třebíči!!!! (V době "studené války")

Bylo mně mizerně po přečtení knížky "Špion, který se vrátil z chladu" - byla první, kterou jsem četla. Děj se odehrává ve Východním Německu.
Horší to bylo u knížky "Nejhledanější muž".
Před krátkou dobou byl v TV uvedený i film podle této knížky. Bohužel - jak je to prakticky vždy, když se natáčí film podle knížky, která pojednává o velmi hlubokých a spletitých záležitostech, působil na mě i tentokrát stejně film, který byl sice obsazený výtečnými herci, měl dobrou režii, kameru............ ale podle mě, to podstatné tam nebylo. Nedokážu posoudit, jestli člověk, který nečetl knížku, může vůbec všemu správně rozumět.
Jedná se o problém, zda se dá nějak skutečně poznat, jestli emigrant, navíc muslim, na kterém jsou vidět jizvy po mučení ve vězeních jak v Rusku, tak v Turecku, opravdu utíká, aby si zachránil život, nebo je to jen přetvářka - a je to člen IS a chce v Německu připravit atentát.
Knížka nedává rozuzlení, v člověku zůstává jen pocit beznaděje, zoufalství a marnosti...........

Bojuji s tím, že si musím udělat přestávku a začít číst něco úplně jiného, na druhé straně je to tak výtečně psané, že nevím, jestli teď dokážu tohoto autora přestat číst.
Navíc - cítím se tak velmi vyčerpaná povinnostmi, které teď mám (těžko nemocný manžel), že nejsem schopná začít číst nějaké knížky, na jaké jsem byla dříve zvyklá. No - uvidím, nechávám vše samovolně plynout............

Každopádně tohoto autora mohu jenom vřele doporučit.

U nás zatím vyšlo:
1962 Kvalitní vražda - 1971- č. 2.
1963 Špión, který se vrátil z chladu -1992 - č. 3
1972 Jeden musí z kola ven - 2012 - č. 5
1979 Smileyho lidé -1994 - č. 7.
1990 Tajný společník -1993 - č. 8.
*
1968 Městečko v Německu -1974
1995 Naše hra -1996
2008 Nejhledanější muž -2009,
1993 Noční recepční -1995
1996 Panamský krejčí -2011
1989 Ruská sekce -1992
1999 Single & single -2000
2003 Absolutní přátelé -2004
Nemám, není v e-knihách:
2010 Zrádce mezi námi -2016
2001 Nepohodlný -2001
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama