Ivan Fíla: Muž, který stál v cestě

16. září 2018 v 17:53 | hanci |  Knihy


Během tří dnů - vlastně nocí, protože čtu výhradně v noci - jsem přečetla knížku Ivana Fíly Muž, který stál v cestě. Přečetla jsem ji "jedním dechem" a dověděla jsem se věci, které bych se jinak neměla šanci dovědět, některé podrobnosti si živě pamatuji z té doby, např. když Smrkovský si bral do kapsy pár kostek cukru..........některé, možná i nepravdivé, si pamatuji navíc - např. se tehdy "vědělo", že delegáti, kteří jeli na Vysočanský sjezd KSČ, jen velmi těžko překonávali překážky v cestě do Prahy, využívali tedy i rakví, aby obelstili hlídky........

Jeden z důvodů, proč jsem knížku nezačala číst hned po jejím zakoupení, byl strach ze stresu, který u mě vyvolá. Tehdejší dobu jsem velmi intenzívně prožívala - ostatně jako mnoho jiných - a život po okupaci se pro mě naprosto změnil, samozřejmě k horšímu.
Navíc - nemám ráda historické romány. Dávám přednost dokumentární literatuře.

Ale - slyšela jsem diskuze s autorem - proč si vybral toto téma, jak získával podklady - např. z ruských archívů atp. Všechno je dokumentárně doloženo. Skutečnosti nejsou vymyšlené.
Autor pro mě - po zhlédnutí rozhovorů s ním, také díky jeho tvorbě - např. film Lea...... představuje příklad charakterního, čistého člověka, který dává přednost pravdě před ziskem atd., kterých je dnes už tak zoufale málo.

Ivan Fíla

Proto jsem knížku začala číst - a - samozřejmě, vrátila se mně ta beznaděj, které jsem se bála. Vždyť dnešní doba, tolik dnešních lidí, se vůbec nepoučilo historií - kterou F. Kriegl tak často připomínal a zdůrazňoval důležitost její znalosti. Drtivá většina dnešních politiků je naprosto stejná, jako tehdy - i když v jiném "obalu".

Ivan Fíla - ještě jednou

Zpět ke knížce.

Snad nejvíce důležitým člověkem, bez kterého - jak autor sám uvádí - by nevznikl ani scénář k chystanému filmu, ani knížka samotná - je historik Mgr. M. Macháček - ten téměř 10 let sbíral dokumenty ke své knize o G. Husákovi. Měl také přístup k "více střeženým" archivům v Moskvě, kde "ne úplně legálním způsobem" získal informace i o F. Krieglovi - nejstarší poznámka o něm tam je z roku 1936!! Tam jsou zaznamenány autentické rozhovory aktérů, např. Brežněva atd.

Doporučuji vyslechnout si rozhovor I. Fíly s Lucií Výbornou ze dne 4. září 2018 na Radiožurnálu - zde je video.

Líbil se mně autorův příměr - držet se "vyšší pravdy" - samozřejmě dialogy musel aktérům vložit do úst on, ale striktně se držel způsobu vyjadřování té které osoby, které získal z dokumentů z té doby.

"Knihu, stejně jako předtím scénář, jsem napsal na principu vyšší pravdy. Nikdy si nesmíte dovolit celkovou lež, nesmíte něco zkreslit," vysvětluje. "Měl jsem ale třeba útržky rozhovoru Brežněva s Husákem. Celý dialog byl tajný, já se ale na základě psychogramů obou protagonistů mohu snažit vložit jim do pusy to, co by skutečně řekli."

Autor zdůrazňuje, že napsání knihy předcházely dva roky skutečně pracných rešerší.

Autorova slova:
"Během rešerší jsem se dopídil k psychogramům hlavních protagonistů."

Věty, které vystihují v jednoduché podobě, o čem kniha je:

Gustav Husák:
"Politika jsou kompromisy."
František Kriegel:
"Ano, ale ne zrada."

Pro představu vložím pár ukázek z knížky:
*
"Potomstvo nepochopí, proč jsme znovu museli žít v tak hluboké tmě, když už jednou nastalo světlo...."
Sebastian Casstellio, O umění pochybovat
*
"O činu Františka Kriegla jsem často přemýšlel a v celé české historii nacházím pouze jednu analogii: NEODVOLÁM Mistra Jana Husa v Kostnici v roce 1415."
Karel Kosík, filozof
***********************************************************************************************************
str. 151
"..... Brežněv si ho změřil pohledem. ........ "Na tenhle tajný dopis z července 1944 si jistě pamatujete, ne? Navrhujete v něm, aby Slovensko bylo připojeno k Sovětskému svazu.......
....... Husák stál na chodbě. Jak přišli na ten dopis? Ani ve snu by ho nenapadlo, že by ho mohli proti němu použít. Ještě si přesně pamatoval, co tehdy Stalinovi napsal: Náš lid by nadšeně uvítal, kdyby mezi námi a ostatními slovanskými národy, jmenovitě mezi Slováky a Rusy, nestály hranice a celníci, kdyby slovenský člověk za svou vlast považoval nejen území od Aše po Jasinu, ale území od Aše po Vladivostok. Proč máme hledat spásu u Beneše, když osvědčený recept je u soudruha Stalina..............."

str. 161
rok 1968, Moskva:
".......Husák šel k oknu, zapálil si. Na druhé straně chodby se ze stínu vynořil Čalkovský. Jejich pohledy se setkaly. Husák strnul. Odvrátil se, pak se zas otočil, jako by nevěřil svým očím, ale Čalkovský tam stál a nehybně se na něj díval. Husák nevnímal okolí, zvuky z chodby se vytratily, slyšel jen stupňující se rány.......
***
1951. Bachaři drží Husáka ve vzduchu za nohy a za ruce a mlátí s ním o zeď. Hodí ho na stůl a buší do něj. Čalkovský se k němu nakloní.
"Udělám z tebe šílený zvíře a pak na sebe řekneš všechno!"
Husák má napuchlý obličej, teče z něj krev. Rty se pohnou, chce něco říct, ale nevydá ze sebe ani hlásku.
***
rok 1968, Moskva:
......Temné vzpomínky přerušil zvuk dveří, na chodbu vyšel Šelest. Husák zamáčkl cigaretu, šel k němu. ............"

str. 164
".......Kriegel si přisunul židli a sedl si k Dubčekovi. Ležel v posteli, na hlavě měl obklad.
Čalkovský a Gryšakov stáli napjatě u monitoru, sluchátka na uších.
"Jak je ti?" zeptal se Kriegel.
"Mizerně.... Když nás na letišti rozdělili, nevěřil jsem, že se ještě někdy uvidíme."
"Já Taky ne. Myslel jsem, že nás za hranicemi hned odprásknou."
"Nechali nás naživu jen proto, že jim nevyšel plán s Bil´akem a Indrou. A teď nás potřebujou.... Co mám dělat, Franto...? Co mám dělat?"
"Já nevím, Sašo, to si každej musí rozhodnout sám za sebe. Já jsem všem doporučil, ať nic nepodepisujou. V tomhle složení a za týhle konstelace nemáme mandát k podpisu." ................"

sr. 175
"......... Auto jelo borovým lesem. Kriegel seděl mezi dvěma vojáky. Měl mlhavo před očima, pot mu stékal po tváři. Sáhl do saka, vytáhl kostku cukru a chtěl si ji dát pod jazyk, voják, mu ji ale vyrazil z ruky.
Vjeli do dvora, auto zastavilo. Vojáci vytáhli bezvládného Kriegla a vlekli ho po chodbě. Otevřeli dveře a strčili ho dovnitř. Doplazil se ke stolu a sáhl po injekci s ampulí inzulínu. Injekce byla zlomená vejpůl, inzulin rozlitý. Plazil se ke dveřím, zoufale na ně bušil, lomcoval s klikou. Pak se zhroutil a upadl do bezvědomí. ..........."

str. 201 a 202
"........ "Kdo souhlasí s předloženým návrhem smlouvy, ať zvedne ruku."
Les rukou vystřelil nahoru: zajatci z karpatských lesů Smrkovský, Dubček, Černík a s nimi celý sál.
"Děkuji. Kdo je proti?"
Zvedly se čtyři ruce: Kriegel, Vodsloň, Sekaninová-Čakrtová a Fuková.
"Z přítomných 242 poslanců hlasovali čtyři proti, deset se zdrželo hlasování," oznámil Smrkovský. "Konstatuji, že Národní shromáždění vyslovilo souhlas se smlouvou mezi vládami Československé socialistické republiky a Svazu sovětských socialistických republik o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa."......"

str. 223
".......Vešel do kanceláře. Zarámovaná Dubčekova fotografie ležela v koutě na zemi a ze stěny se na všechny usmíval on, doktor Gustáv Husák, nově zvolený mesiáš................
"Major Čalkovský", naklonil se k němu Bil´ak, "posílá ho Moskva, bude dohlížet na tvou bezpečnost." Usmál se a pozvedl sklenku.............."

str. 234
"............Čalkovský vstoupil do kanceláře. Husák seděl u stolu, ponořen do papírů.
.......................
"Můžu se vás na něco zeptat?"
Čalkovský se otočil. Husák vstal a šel k němu.
"Vy nemáte nikdy pocit studu, když mě vidíte?"
"Ne, soudruhu tajemníku...a Vy?"
Podíval se na Husáka pevným pohledem, otočil se a odešel............."

*
*
*
Po dočtení knížky jsem se cítila hodně zle.
Vůbec nic se nezměnilo - jak výstižně říká F. Kriegel - "jsme pořád lovci mamutů"
Kde se v lidech bere ta touha po moci, za kterou jsou ochotní vzdát se všeho, co člověka dělá člověkem? Tak se ponižovat, že se člověku dělá až fyzicky špatně.
Nejhorší je, že dnes to vidíme denně v TV u tolika našich politiků...............
Jako kdybychom neměli zkušenosti z tak nedávné doby.
Je mně líto oběti Jana Palacha a těch ostatních, o kterých se vůbec nemluví - vzalo si tehdy život 29 lidí!!!!!!!!!!
V roce 1989 jsem si říkala, že konečně ta jejich oběť stála za to, že začínáme nový život...........
Tehdy bych nevěřila, že ještě znovu zažiji tak hroznou beznaděj z budoucnosti...........
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama