Vnučka Anička

4. září 2018 v 12:29 | hanci |  Jak jde život
Vnučka Anička se mnou strávila tři dny - v pátek přijela s tatínkem a v neděli odpoledne odjížděli. Byly to krásné dny. Je neuvěřitelné, jak děti rychle rostou, obzvláště když je vidíme jednou za delší čas.Anička šla včera poprvé do školy. Doufám, že se jí tam bude líbit. Je bystrá, vnímavá, praktická!!, okamžitě se umí rozhodnout, jak co udělat.


Bohužel, po celou dobu pršelo, takže jsme jen - jako obvykle - jely s tetou nakupovat oblečení. Doma jsme četly z knížek a dívaly se na pohádky (doma televizi vůbec nemají - jenže u babičky je vše dovoleno), které jsem pro ni už dřív uložila do počítače, nebo si malovala, vykládaly jsme si atp.

Nedá mně to, musím napsat něco, co mě zarazilo u jedné pohádky - snažila jsem se vybírat pohádky, které mají trochu hlubší podtext, ale musela jsem věřit anotacím, já už se v moderních pohádkách prakticky vůbec nevyznám.
Mimo jiné jsem vybrala tento film:
Balerína
Francie / Kanada/2016
Anotace:
"Animovaný film vypráví příběh Félicie, mladé osiřelé dívky, jejíž největší vášní je tanec. S pomocí svého nejlepšího přítele Victora se jí podaří uprchnout ze sirotčince a vydat se na dlouhou cestu do Paříže, kde na ni čeká mnoho nelehkých úkolů a zajímavých setkání. Zábavný a dojemný film o přátelství, sebedůvěře a rodinných poutech."

Ve filmu byly, samozřejmě, zvýrazněné postavy kladné a záporné. U těch záporných postav mě doslova šokovalo zobrazení zlé postavy hlídače baletní školy v Paříži - byl totiž znázorněný přesně podle odjakživa vyobrazovaných zlých Židů!! Nemohla jsem tomu uvěřit - podprahově totiž byl dětem předkládaný prototyp "zlého člověka".
Bylo mně to líto, protože jinak byl film pro malé děti udělaný pěkně.
Ve srovnání s animovanými filmy, kde se neustále bojuje a kde všichni spoléhají na jakousi cizí kouzelnou pomoc k řešení základních problémů, v tomto filmu bylo ukázáno, že se hlavně musí snažit každý sám a že to stojí námahu a sebezapření.

Stejně se ale těžko co vyrovná výbornému filmu podle scénáře Pavla Šruta:
Lichožrouti
Animovaný / Rodinný
Česko / Slovensko / Chorvatsko, 2016, 83 min
Režie: Galina Miklínová
Předloha: Pavel Šrut (kniha)
Scénář: Galina Miklínová, Pavel Šrut
Kamera: Tomáš Sysel
Hudba: Filip Míšek, Martin Tvrdý
Hrají: Ondřej Trojan, Kryštof Hádek, Matěj Ruppert, Josef Somr, Jolka Krásná, Marek Taclík, Tatiana Vilhelmová, David Novotný, Jan Maxián, Stanislav Zindulka, Aleš Najbrt, Václav Koubek, Jakub Žáček, Jiří Fero Burda, Václav Neužil ml., Eva Spoustová, Jiří Havelka, Zuzana Stivínová, Petr Prokop
Anotace:
"Lichožrouti jsou malí tvorové, kteří žijí s námi lidmi a mohou za to, že lidstvu z každého páru ponožek vždy zůstane jen jedna - lichá. Ponožkami se totiž živí! Osudy hlavních protagonistů LICHOŽROUTŮ a jejich největšího protihráče, podivínského a opuštěného PROFESORA, spojuje příběh hlavního hrdiny, malého LICHOŽROUTA HIHLÍKA, na kterého čekají ve filmu velká dobrodružství."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama